Uygarlığı kurtarmak için harekete geçin!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Uygarlığı kurtarmak için harekete geçin!

Mesaj gönderen uçs » 22 Haz 2008, 17:15

Resim
Ünlü çevre analisti Lester R. Brown, Grönland ve Antartika'daki buzul tabakalarının erimeleri durumunda deniz düzeyinin yaklasık 12 metre yükselecegini ve bu durumun da milyarlarca mültecinin dogmasına neden olacagını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler ise, "Türkiye'nin günes enerjisi kapasitesi, su anda tükettigi enerji miktarının 2 katıdır" dedi.

TEMA Vakfı'nın 15'inci kurulus yılı etkinlikleri kapsamında Santralistanbul'da düzenlenen "Uygarlıgı Kurtarmak İçin Harekete Geçmek" baslıklı konferansta konusan Lester R. Brown, dünyada yasanan gıda sorunu ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Geçmis dönemlerde bu denli bir gıda sorununun yasanmadıgını dile getiren Brown, dünya uygarlıgının bu anlamda tehdit altında oldugunu, gıdanın hem ihraç hem de ithal eden ülkeler açısından olumsuz sonuçlar dogurdugunu anlattı.

Çevre kirliligi ve küresel ısınmanın önüne geçilmesi konusunda yapılması gereken çok sey oldugunu belirten Brown, insanların su sıkıntısı ve toprak erozyonuyla mücadele ettiklerini, Haiti'de yasanan erozyonun üretimi düsürdügünü bildirdi.
Küresel ısınmanın, gıda ihtiyacı artmasına karsın gıda üretimini düsürdügünü ifade eden Brown, Japonya'daki pirinç tarlalarındaki üretimin sürekli düsme egilimi gösterdigini kaydetti.

Brown, "Grönland ve Antartika'daki buzul tabakaları erirse, deniz düzeyi 12 metre yükselecek. Bu durum da milyarlarca mültecinin dogmasına neden olacak. Bu nedenle büyük bir seferberlige ihtiyacımız var. Toplumun tek vücut olması gerekiyor" dedi.
2020 yılına dek karbon emisyonunun yüzde 80 oranında azaltılması gerektigini vurgulayan Brown, ekonomilerin dogal destek sistemlerini kullanması gerektigini vurguladı.

Brown, karbon emisyonunun azaltılması için dünyadaki enerji verimliliginin artırılması ve milyarlarca agaç dikilmesi gerektigine de dikkati çekti.
Yenilenebilir enerji kaynakları konusuna da deginen Brown, dünyanın iklim dengesini bozmadan yeterince enerji üretecek kaynaklara sahip oldugunu, nükleer santrallerin ekonomik olarak cazip olmadıgını, kimi ülkelerin, bu durumu nükleer silaha geçis olarak kullandıgını da sözlerine ekledi.

Bakan Güler: "Günes enerjisi kapasitemiz, tükettigimizin 2 katı"

Aynı konferansta konusan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Türkiye'nin günes enerjisi kapasitesi, su anda tükettigi enerji miktarının 2 katıdır" dedi.
Bakan Güler, bakanlık olarak yenilenebilir enerji olan rüzgar, günes ve jeotermal alanlarında önemli çalısmalar yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin günes enerjisi kapasitesinin, su anda tükettigi enerji miktarının 2 katı oldugunu ifade eden Güler, Türkiye'nin günes enerjisi potansiyelini tamamıyla kullanması halinde, ürettigi elektrigin 2 katı kadar üretim yapabilecegini bildirdi.

Ancak bu konuda maliyet sorunu bulundugunu dile getiren Güler, söyle devam etti:

"Var mı dünyadaki bütün idealistler? su silahlanmaya ayrılan paranın bir kısmını buraya aktaralım da bundan günes enerjisi ve çevre dostu enerji alanları kuralım. Bu noktada reaksiyonel olmaktan ziyade aksiyonel olmamız gerekiyor. Onun için buradaki kararları hükümetler veya enerji bakanları vermiyor, 6 milyar insan verecek. Bu noktada kendimizi sorgulamamız gerekiyor."

Güler, silahlanmaya harcanan paralardan bir miktar ayrılıp fon olusturulması halinde, Türkiye'nin burada günes enerjisini çok rahatlıkla kullanabilecegini, çok iyi bir model ve uygulamada da dünyaya örnek olabilecegini kaydetti.
Bakan Güler, Kurtulus Savası ile dünyaya iyi bir örnek olusturan Türkiye'nin, "Enerji Kurtulus Savası"nda da çevreye duyarlı uygulamalarla aynı örnegi olusturabilecegini söyledi.

Türkiye olarak, tozlu raflardaki degerler olan vicdan, vefa ve kanaat gibi ögelerin gün yüzüne çıkarılması gerektigini belirten Güler, bu 3 kavramdan kastının; çevreye karsı vefa, aç gözlü olmaya karsı kanaat ve vicdan oldugunu, bu 3 degerin çevreyle birlestirilmesi gerektigini aktardı.
Türkiye'nin rüzgar alanındaki politikalarına da deginen Güler, bakanlık olarak Türkiye'nin rüzgar atlasını çıkardıklarını, bu ay içerisinde 3 rüzgar enerjisi tesisinin hizmete girecegini anlattı.

17 ****vat ile basladıkları rüzgar tribünleri enerjisinde 240 ****vata ulastıklarını, yıl sonunda da 440 ****vatı hedeflediklerini dile getiren Güler, jeotermal enerji alanında Avrupa'da 1'inci, dünyada ise 7'nci olan Türkiye'nin, bu alanda da önemli gelismeler kaydettigini vurguladı.
Bakan Güler, dogal gaz santrallerinin ve iyi çalıstırılmaması halinde kömür santrallerinin karbondioksit ürettigini belirterek, önemli olan seyin, bunların çevreye zarar vermeyecek boyutlarda tutulması oldugunu kaydetti.

Hafta sonunda, petrol üreticisi ve tüketicisi ülkelerin bir araya gelecegi Cidde'deki toplantıya katılacagını ifade eden Güler, toplantıda, 21 dolardan 140 dolara çıkan petrol konusunu tartısacaklarını bildirdi.Cevapla