Türkiye´nin ilk ´güneş evi´ açılıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Türkiye´nin ilk ´güneş evi´ açılıyor

Mesaj gönderen uçs » 22 Haz 2008, 17:12

Resim
AB fonu destegi ile hazırlanan Türkiye´nin ilk ´Günes Evi´ Diyarbakır´da açılıyor. Günes ısınları ile birçok elektronik ev aletinin de çalıstıgı evlerde elektrik tasarrufu ne kadar?

Avrupa Birligi (AB) fonu destegi ile hazırlanan Türkiye´nin ilk ´Günes Evi´ Diyarbakır´da açılıyor. Günes, toprak ve mimariden uyumlu bir sekilde yararlanıldıgı Günes Evi´nde enerjiden yüzde 50 tasarruf saglandıgı gibi günes ısınları ile birçok elektronik ev aletini çalıstırmak mümkün oluyor. Günes Evi, yarın açılacak.
İnsanlık küresel ısınmanın kıskacındayken, Diyarbakır Büyüksehir Belediyesi´nin yaptıgı ve Türkiye´de bir ilk olan Günes Evi Egitim ve Uygulama Parkı projesi; günes, toprak ve mimarinin ´Enerji mimarlıgı´ ilkelerine göre kullanılması durumunda dogayla uyumlu ekolojik bir hayatın mümkün oldugunu gösteriyor. Büyüksehir Belediyesi´nin uyguladıgı AB´nin fon destegi verdigi, 72 kurulusun sponsor oldugu Diyarbakır Günes Evi, yılın en fazla günes alınan günü olan 21 Haziran´da açılıyor.
Diyarbakır Günes Evi Proje Müellifi Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, Günes Evi´ndeki bilgisayar, lamba, buzdolabının günesten alınan enerji ile çalıstıgını gösterdi. Erengezgin´in anlatımlarına göre yapılan arastırmalar, yılda 2 bin saat günes alan bölgelerin günes enerjisinden yararlanmak için uygun oldugunu gösteriyor. Türkiye, ortalama 2 bin 600 saat günes alabiliyor. Güneydogu Anadolu Bölgesi, yılda 3 bin 20 saatle Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyor. Diyarbakır ise Güneydogu ortalamasının da üzerine çıkıyor ve yılda 3 bin 300 saat günes enerjisi alabiliyor. Böylece günes sampiyonu olan Diyarbakır, günes enerjisinin de öncülügünü yapıyor.
Günes Evi projesi esas olarak bir evin bütün ihtiyaçlarının günes enerjisinden nasıl temin edildigini gösteriyor. Günes Evi´nde havadan havaya enerji transferinden yararlanmak için de yine toprak altına 30 santim çapında 88 metre boru dösendi. Hava borularından terleme sonucu su yogunlasmasına karsılık basta ve sonda tahliye noktaları olusturuldu. Dısarıdaki ve içerideki ısı farkının ortaya çıkardıgı vakum etkisiyle dıs taraftaki borudan giren 40-50 derece sıcaklıktaki hava, yerin altında 88 metre dolasarak 15 derece toprak sıcaklıgı nedeni ile sogutuluyor, dogal vakum ve gerektiginde devreye giren aspiratörle serinlik saglanıyor. Dogayla uyumlu bütün kosullarının olusturuldugu Günes Evi´nde aynı zamanda, yörenin enlemine esit olarak 40 derece egimli olan güney çatısında, yine güneye bakan 17 derece egimli mutfak çatısında her biri 162 wat´lık toplam 3.88 kilowat kurulu güce ulasan 24 adet PV günes paneli bulunuyor. Bu düzenek, invertör, regülatör ve depolama amaçlı 16 adet 12 volt 100 amper özel aküler aracılıgı ile elektrik ihtiyacını sürekli karsılıyor. Hidrojen teknolojisi yaygınlasana kadar enerji depolamak için simdilik akü kullanılıyor. Evin sıcak su ihtiyacını karsılamak için çatıda ayrıca iki adet günes kolektörü ve zemin katta özel sıcak su deposu bulunuyor.
İsTE GÜNEs EVİNDEN FOTOĞRAF KARELERİ
YEMEKLER GÜNEs OCAĞINDA
Yüksek Mimar Çelik Erengezgin´in verdigi bilgilere göre, camın faz degistirici özelliginden yararlanarak altı ve çevresi basit ısı izolasyonlu iç yüzeyi yansıtıcı olan bir kutunun üst kısmına cam yerlestirildiginde, uygun bir günes ısıgında sera etkisi ile yemek pisirecek kadar ısı saglanabilir. Diyarbakır Günes Evi´nde de ters semsiyeye benzer bir yöntemle ısı olusturan bir günes ocagı bulunuyor. İçbükey parlak metal levhalar günesi odaklamakta ve odak noktasında bulunan tel platforma yerlestirilen
kabın içindeki suyu kaynatmakta ya da yemegi pisirebilmektedir.Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Re: Türkiye´nin ilk ´güneş evi´ açılıyor

Mesaj gönderen yazgüneşi » 22 Haz 2008, 21:40

Ya Türkiye'nin Kuzey bölgesinde oturunanlar acaba bu teknolojiden ne kadar faydalana bilir buda bir merak konusu her kezin bildigi gibi Türkiye'nin kuzeyi bol yagıs alan bir bölgemiz tabiyat faktörünü gözönünde bulundurursak bu tekneoloji orada ne kadar kullanma imkanı saglar

Cevapla