CPU, GPU ya karşı

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28817
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

CPU, GPU ya karşı

Mesaj gönderen velociraptor » 22 Haz 2008, 03:54

CPU’ya karsı GPU - grafik kartı efsanesi çürütülüyor
Müsterileriniz, canlı renkler, keskin görüntüler, pürüzsüz tam çözünürlüklü video ve mükemmel bir oyun deneyimi ile birlikte göz alıcı görsel sonuçlar veren dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ister. Bu da harici grafik kartı almaları gerektigi anlamına gelir, dogru mu?
Tam olarak degil.
İslemcinin bilgisayar performansını saglayan en önemli bilesen oldugunu daima aklınızda bulundurun. Daha güçlü islemci grafik ve diger görsel yogunluklu aktiviteler dahil tüm alanlarda daha iyi performans anlamına gelir. Ayrıca, günümüzde entegre Intel® Graphics özellikli Intel® islemciler birçok ana müsteri için grafik kartlarını gereksiz kılan yüksek kalitede görsel performans sunmaktadır.
Entegre grafikler
Intel® chipsetlerine yerlesik Intel Graphics, HD videoların oynatılması, fotografların hızla düzenlenmesi, popüler oyunların oynanması ve tipik müsterilerin yaptıkları diger aktiviteler için gereken yüksek kalitede görsel performansı kolaylıkla saglar. Intel Graphics, GPU (grafik islemci ünitesi) olarak da bilinen grafik kartına para harcama ve bu kartı bilgisayara kurma ihtiyacı gerektirmeden, genel bilgisayar müsterilerinin talep ettikleri yüksek kalitede grafik ve video performansını saglaması için islemciye destek olur.
Intel Graphics, Microsoft Direct X10*’in en son sürümünü ve hareketin bulanıklasması ve gerçekçi gölgeleme, aydınlatma ve dokular gibi oyunlarda çarpıcı görsel efektler saglayan Microsoft Shade Model 3.0 dahil 3D özelliklerini desteklemektedir. Bu özellik Intel tabanlı bilgisayarları, ilave bir GPU satın almadan popüler Windows® oyunlarının oynanması ve Microsoft Windows Vista®’nın zengin görsel efektlerinin keyfinin sürülmesi için ideal sistem haline getirmektedir.
Ayrıca, birçok islemci ve chipsette bulunan Intel teknolojisi asagıdakileri içeren ek avantajlar sunmaktadır:

* Intel® HD Boost - 45 nm Intel islemcilerde HD video kodlama ve oynatma performasını büyük oranda iyilestirmektedir.
* SSE4 Talimatları - 45 nm Intel islemcilerin HD video kodlaması ve 3 boyutlu görüntü isleme aktivitelerini gerçeklestirme yolunu gelistirmek için özel olarak tasarlanmıs yeni talimatları içerir.
* Intel® Clear Video Technology - Daha iyi video oynatımı, daha keskin görüntüler, hassas renk kontrolü ve gelismis HD ekran destegi saglamak için seçilen chipsetler içerisine dahil edilmistir.

Performansın arttırılması
Daha karmasık ve görsel açıdan zorlu kullanım gerçeklestiren müsteriler için daha yüksek düzeydeki bir Intel® islemci seçimi, çogu zaman, diger üreticilerin grafik kartlarını kurmaktan daha iyi ve büyük ihtimalle daha düsük maliyetli bir performans artısı saglayacaktır.
76 saniyelik video klibin [1] video kodlaması için bu teste bakın, örnek:

Resim

Grafik Kartları Önemli Oldugunda
Grafik Kartları degerlerini ne zaman kanıtlarlar ? Tek kelimeyle: oyunlarda. Günümüzün karmasık ve üç boyutlu oyunlarının birçogu, bir veya birden fazla GPU oldugunda en üst düzey performansı saglayacak sekilde özel olarak tasarlanmıstır. Crysis* veya Assassin's Creed* benzeri oyunları oynamak isteyen müsteriler, bilgisayarlarına kurdukları GPU’ları yüksek performanslı Intel® Core™2 Duo veya Intel® Core™2 Quad islemcilerle birlestirdiklerinde haricen aldıkları grafik kartlarının sagladıgı belirgin performans artısının farkına varacaklardır.
Özetle, müsteriler Intel Graphics’li daha güçlü bir Intel islemci seçtiklerinde; ilave grafik kartının yüksek maliyeti ve karmasıklıgı olmadan görsel odaklı ve zorlu görevler de dahil genel sistem performansında kazanç saglayacaklar. Haricen satın alınan grafik kartlarından yararlanan müsterileriniz özellikle zorluk seviyesi en yüksek olan oyunları oynayan oyunculardır.
Müsteri yükseltilmis bir Intel islemci istediginde ve iyi bir grafik kartı soruldugunda ilk bakısta arayacagınız özellikler asagıda belirtilmektedir.

Resim

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla