Anka Mars'ta Buz Buldu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Anka Mars'ta Buz Buldu

Mesaj gönderen uçs » 21 Haz 2008, 16:50

NASA’nın Mars’a gönderdigi uzay aracı Phoenix (Anka), kızıl gezegenin yüzeyinde buz buldu.

Dünyaya en yakın mesafedeki bu gezegende su ve yasam izi arayan aracın yaptıgı bu kesif, görevin yerine getirilmesi yönünde büyük bir basarı oldu.

Araçtan art arda gönderilen fotograflarda, yüzeyden alınan beyaz topragın birkaç gün içinde eridigi gözlendi. Arizona Üniversitesi’nden Peter Smith, düzenledigi basın toplantısında, "Bugün büyük bir gururla ve neseyle ilan ediyorum ki aradıgımız seyin izini bulduk. Bu gerçekten de buz, baska bir madde degil" dedi.

Mars’ta su izine rastlanması, yasam izi konusunda da kilit öneme sahip. Su olması, mikrobik düzeyde de olsa bu gezegende bugün veya geçmiste yasam olabilecegine iliskin önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor. Mars’ın, yörüngesindeki yolculugu sırasında hidrojen analizi yapan Odyssey uydusu aracılıgıyla da, 2002 yılında, gezegenin kuzey kutbunda buz kütlesinin varlıgı belirlenmisti. 25 Mart’ta gezegen yüzeyine inen Phoenix bu bulguyu, yerinde yaptıgı analizle teyit etmis oldu.

Araca alınan toprak örneklerinde haftalar boyu sürecek analizlerle buzun yapısı incelenerek jeolojik tarihi anlasılacak, ayrıca organik madde aranacak.uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Hayat Belİrtİsİ

Mesaj gönderen uçs » 29 Haz 2008, 02:19

Resim
NASA, Phoenix (Anka Kusu) adlı uzay aracının gönderdigi verilere dayanarak ilk kez analiz ettikleri Mars topragının, tuzlu ve Dünya üzerindeki topraga benzer bir yapısı oldugunu tespit etti.

PHOENIX’in 2.5 metre uzunlugundaki robot koluyla aldıgı toprak numunesini inceleyen bilim adamları, Mars topragının tuzlu oldugunu, bunun da yasamı desteklemek için gerekli içerige sahip oldugunu açıkladı. Bilim adamı Samuel Kounaves, "Geçmiste, su anda ya da gelecekteki yasam için gerekli yapı maddeleri tespit ettik. Bu, evinizin bahçesinde olmasını isteyebileceginiz türden bir toprak tipi. Çok heyecan verici bir bulgu" diye konustu. Karbon içermeyen mineralleri belirlemek için planlanan son deneyin sonucunda Mars topragının, magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür içerdigini açıklayan Kounaves, bununla birlikte Mars’ta canlı olup olmadıgı konusunda bir yorum yapmazken, çok sayıda analize daha ihtiyaç duyuldugunu kaydetti. Phoenix 10 aylık bir yolculuktan sonra Mars’a geçen 25 Mayıs’ta inmisti.

Cevapla