Firefox 3'e çıktığı gün kötü sürpriz

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Firefox 3'e çıktığı gün kötü sürpriz

Mesaj gönderen uçs » 21 Haz 2008, 02:45

Çıkmasının 5. saatinde Firefox 3'te çok tehlikeli güvenlik açıgı bulundu. Detaylar haberimizde....

17 Haziran günü rekor için download'a sunulan Firefox 3'ün çıkmasından tam 5 saat geçmisti ki, Firefox 3'ü ve (Firefox 2.x) serisini de etkileyen çok kritik bir güvenlik açıgı bulundu. TippingPoint'e gönderilen açık, Zero Day Initative programıyla Mozilla'ya iletildi. Bu program yazılımlardaki açıkları ilk bulanlara para ödülü vaadetmekte.

Bu güvenlik açıgının detayları ve nasıl uygulandıgı güvenlik sebebiyle açıklanmazken, kullanıcıların sadece hatalı kodlu web sayfalarını ziyaret etmesi, kötü niyetli kodun çalısması ve sisteminize girmesinin yeterli oldugu belirtiliyor. Mozilla'nın bu açıgı kapamak için acil yama çıkarması bekleniyor. Bu açıgın Firefox 2.x sistemleri de etkiledigi ayrıca belirtiliyor.

Daha basit fakat Firefox 3'ün çökmesine neden olacak "overflow" açıgı da Neohapsis mail listesi'ne gönderilmis durumda.

Güncelleme: Mozilla Güvenlik Baskanı Snyder, blogunda bu exploiti incelediklerini ve en kısa zamanda önlem alınacagını söyledi. Bu açıgın henüz internete yayılmamıs olmasından dolayı, simdlik güvenli oldugunu belirtti.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 21 Haz 2008, 04:40

bende dün baska birsey farkettim , rapid ten Firefox 3 ile aniden hicbirsey indirememeye basladim , önce server hatasi sandim , fakat hemen aklima internet explorer ile indirmek geldi ve bingo , internet explorerden iniyor fakat Firefox 3 ile hata veriyordu bu durum yaklasik 1 saat sürdü (kesin baska bir bug bu), bu 1 saat boyunca firefox 3 ile rapid ten hicbirsey indiremedim (ve tüm downloadlarimi i.e ile yaptim)

isin gercegi sudurki : Az kisi tercih ediyor olsa bile bugüne kadar cikmis en güvenli browser Operadir
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
İletişim:

Mesaj gönderen RealKiss » 21 Haz 2008, 18:38

Opera En Rahat ve En Güvenli.. Ancak Kullanimi Rahat Olanda Apple Safari..!

(Tabikide Benim İçin ve Benim Düsüncem)

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 22 Haz 2008, 04:09

Mozilla Firefox'un dünya rekoru denemesi sona erdi, yazılımın piyasaya sürülüsünün ilk gününde yazılım sekiz milyondan daha fazla kullanıcıya ulastı.

18 Haziran 2008 tarihi, hem Mozilla için hem de dünya bilisim tarihi için bir kilometre tası olarak hafızalarda yerini aldı.
Rekor denemesi, 17 Haziran 2008 tarihinde Türkiye saati ile 22.00'da baslatılacaktı ancak deneme basladıgı anda Mozilla'nın bütün sunucuları "rekor denemesi basladı mı" diye merakla bekleyen kullanıcıların ani istekleri karsısında darmadagın oldugu için biraz aksak bir sekilde basladı. Sunucular tekrar çalıstırıldıktan sonra rekor denemesi tekrar baslatıldı.

En yogun anında dakikada 9000 yüklemeye ev sahipligi yapan Mozilla sunucuları bes saat içinde 1.6 milyonluk Firefox 2.0 yükleme rekorunu geçti.

Firefox 3'ü sistemine kaydeden kullanıcı sayısı 24 saatin sonunda Mozilla'nın bir gün önce kendine hedef olarak belirledigi 5 milyonluk yükleme sayısını neredeyse iki katına yakın, 8.3 milyon yükleme ile geçti.
Mozilla'nın sunucu günlükleri simdi çok sevgideger Guiness rekorlar kitabı hakemlerine gönderildi, incelemenin sonunda rekorun onaylanması bekleniyor.

An itibari ile Firefox yükleyen kullanıcı sayısı ise 11,050,423. Türkiye'den yapılan yükleme sayısı ise 107,103.
KAYNAK: Yahoyt.com

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 22 Haz 2008, 05:25

Firefox 3 ü kullandikca sogumaya basladim , özellikle Vbulletin tipi forumlarda öylesi agir calisiyorki nerdeyse donuyor oysa eski sürümde böyle bir handikap yoktu , ilaveten eski sürümünden cok daha fazla RAm kulaniyor tavsiyem Firefox 3 ü kullanmamanizdir
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free