Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacak

Mesaj gönderen uçs » 20 Haz 2008, 01:53

Bilim adamları, Kuzey Kutbu'nda önümüzdeki 5 ile 10 yıl arasında buz kalmayacagını hesaplıyor.

ABD Milli Kar ve Buz Veri Merkezi'ndeki (NSIDC) bilgilere göre, Kuzey Kutbu'ndaki buz bu yıl, geçen yılın baslarına oranla daha büyük bir alanı kapladı, ancak erimesi, geçen yıl rekor buz kaybının oldugu Haziran ayına göre daha fazla oldu.

Bundan birkaç yıl önce, yaklasık 2080 yılına kadar Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacagını savunan bilim adamları simdi, buzun çok ince katman olusturması nedeniyle daha kolay eridigini ve böyle gittigi takdirde Kuzey Kutbu denizlerinde 5 ile 10 yıl arasında yazları buz kalmayacagını söylüyor.

İklim açısından bu erimenin ısınma oranının artması ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi küresel etkilerinin olabilecegi öngörülürken, Kuzey Kutbu'nu çevreleyen ülkelerin, eriyen buzun beraberinde getirecegi ekonomik fırsatları degerlendirmeye basladıgı ileri sürülüyor.

AAuçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Şok Bİr İddİa

Mesaj gönderen uçs » 28 Haz 2008, 02:05

Resim
İddia, sok olarak nitelendirildi. Buna göre Kuzey Kutbu'nda bu yaz bir ilk meydana gelecek.

Amerikan Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi'ne göre bu yaz Kuzey Kutbu'nda buzlar sıfırlanabilir. Merkezin verilerine göre, kutuplardaki kalın buz tabakası, küresel ısınmanın etkisiyle, yerini yüzde 70 oranında ince buz tabakasına bıraktı bile.

Bu tabaka digerinin aksine uzun yıllarda degil, sadece bir yıl içerisinde olusuyor. İnce bir yapıya sahip oldugu için de kolayca eriyebiliyor. Bu yıl yasanması beklenen erime, kutuplardaki bu seviyesini tarihin en düsük seviyesine getirmesinden korkuluyor. Ancak bu erime sadece tarihin en büyük erimesi degil, dünyada tehlikeli gidisin ne denli hızlandıgını da gösterecek.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Independent, durumun ne denli dramatik oldugunun altını çizerek "Erime yaz sonuna kadar sürerse kutup noktası deniz yoluyla ulasılabilir hale gelecek" ifadesine yer verdi.

Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 462
Kayıt: 03 Nis 2007, 21:24
Konum: Adana

Mesaj gönderen Quarentina » 28 Haz 2008, 18:25

çok saçma ozman bütün dünya su altında kalır? :S

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Mesaj gönderen armorking » 28 Haz 2008, 19:03

bilimadamları hep gelecek hakkında kehanetlermi yapar anlamadım .isleri güçleri korkutmayamı çalısmak . dünyada bazı seylerinde iyiye gittigini konusan yada iyi seyler uman yok mu ? yok göktası çarpıyor. yok günes sönecek falan zırvalıkları . yok ozon tabakası deliniyor yok internet çökecek (mis) .

george orweell 1984 ünde bile bu kadar korkutmadı :)

Cevapla