YouTube'a erişim için Abant Zirvesi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

YouTube'a erişim için Abant Zirvesi

Mesaj gönderen uçs » 19 Haz 2008, 17:18

Abant’ta site kapatma sorununa çözüm arayısı. İnternet siteleri temsilcileri, hakim, savcı ve avukatlar, resmi temsilciler 2 gün süreyle sorunu tartısacak. YouTube da toplantıyı izliyor.

“Bu siteye erisim engellenmistir.” İnternet kullanıcılarının görmeye dayanamadıgı bu not, mahkeme kararını ilan ediyor ve kapatılan siteler birbirini izlerken, Türkiye de bu konuda rekor sahibi olarak ününü dünyaya duyuruyor. Çin, Güney Kore ve Tayland’la birlikte dünyada YouTube’a erisimi engelleyen dördüncü ülke olan Türkiye, YouTube’u uzun süre kapatma dısında, kapattıgı internet sitelerinin sayısıyla da rekora ilerliyor. Ankara Barosu ve turk.internet.com sitesi, sorunu enine boyuna tartısmak ve çözüm önerileri üretmek amacıyla tüm tarafları Abant’ta biraraya getirdi.

“Site Erisime Kapatmaları Çalıstayı” adı altında bugün baslayan; hakim, savcı ve avukatlar, Yargıtay, Ulastırma Bakanlıgı, RTÜK ve Telekomünikasyon Kurumu temsilcileri ile kapatılan ve kapatılma tehdidi altında bulunan site temsilcilerinin katıldıgı toplantı 2 gün sürecek. Türkiye’yle hukuki sorunu asamayan YouTube da, resmen degil ama, izleyici olarak toplantıda temsil ediliyor.

Çalıstay’ın açılıs konusmalarını Ankara Barosu Bilgi İslem Merkezi’nden Avukat Özgür Eralp ile turk.internet.com Genel Müdürü Füsun Nebil yaptı. Eralp, Ankara Barosu tarafından ocak ayında düzenlenen Hukuk Kurultayı’nda ve Bilisim Hukuku Sertifika Töreni’nde de aynı konuda kapsamlı tartısmalar yapıldıgını anlattı.

YASANIN GETİRDİĞİ TEMEL SORUNLAR
Füsun Nebil ise, geçmisten bugüne site kapatma uygulamalarını anlattı ve 5651 sayılı yasayla ilgili temel sorunları söyle sıraladı:
* Müstehcenlik kavramının belirsiz olması,
* Sakıncalı içerigin çıkarılması yerine, sitenin tamamının erisime kapatılması,
* 9 katalog suç dısında yetki olup olmadıgının tartısmalı olması,
* İhtisas mahkemelerinin bulunmaması,
* Site sahiplerine kapatmaya iliskin bilgi verilmemesi, savunma hakkı tanınmaması.

EKsİ SÖZLÜK İTİRAZLARINI KABUL ETTİRMİs
Toplantıya katılan Eksi Sözlük sitesinin avukatı Basak Purut, Eksi Sözlük’e iliskin 3 kez “kapatma” kararı verildigini, iki kararda siteye erisimin tamamen engellendigini, üçüncüsünde sadece “sakıncalı” görülen içerigin engellendigini anlattı. Sitede sahip ve yöneticilere iliskin her türlü bilgi bulundugu halde, “sahipsizmis gibi” herhangi bir bildirim yapılmadan bu kararların alındıgını söyleyen Purut, 3 karara da itiraz ettiklerini, tüm itirazlarının kabul edildigini belirterek, “ticari degeri olan bir sitenin bu kadar kolay kapatılabilmesinin çok ciddi bir sorun olduguna” dikkat çekti.

RESMİ TEMSİLCİ ‘FİLTRELEME’ KRİTERİ İSTEDİ
Telekomünikasyon Kurumu İnternet Dairesi Baskanı Osman Nihat sen ise, 5651 sayılı kanunun acele hazırlanmıs bir kanun oldugunu söyledi. Türkiye’de internet filtrelemenin gerekli olup olmadıgının uygun bir biçimde ortaya konması gerektigini savunan sen, tartısılması gereken bir baska konunun da filtrelemenin ne kapsamda, hangi kategorilerde yapılması oldugunu söyledi. sen, internet toplu kullanım saglayıcı düzeyinde, ISS’ler (erisim saglayıcılar) düzeyinde filtreleme yapılmasının gerekip gerekmediginin belirlenmesinin zorunlu oldugunun altını çizdi. Dünyanın bölündügü noktanın filtrelemenin tüm internet çıkısında mı, yoksa sınırlı mı olacagı konusunda oldugunu belirten sen, bugün Çin, Güney Kore gibi ülkelerde tüm internet çıkısında filtreleme yapıldıgını, batı dünyasında da örnegin İngiltere’nin bu yöntemi benimsedigini kaydetti.

sen, tartısılması gereken ikinci konunun ise hangi konular/suç türleri için internet filtrelemesi yapılacagı oldugunu anlattı. 5651 sayılı kanunun genel degil, özel kanun oldugunu, tüm interneti kapsayan bir kanun degil, internet ortamını düzenleyen bir kanun oldugunu kaydeden sen, 16 Haziran 2008 itibari ile toplam 15.000 civarında “suç” ihbarı geldigini, son 6 ay içinde 170 site için “erisimi engelleme” kararı oldugu bilgisini verdi. Hollanda’da 12 yılda sadece çocuk pornosuna iliskin 44 bin ihbar yapıldıgını söyleyen sen, bu ülkede içerik çıkartma uygulamasına dair yasal düzenleme olmadıgını, proaktif ve gönüllü çalısmalar yapıldıgını belirtti.

SAVCI NE DİYOR?
Ankara Cumhuriyet Bassavcılıgı’ndan Basın Savcısı Kürsat Kayral, 5651 sayılı yasanın uygulamasının sayısal bazda en çok Ankara Basın Savcılıgı tarafından gerçeklestirildigini anlattı. Kanun ve kanuna dair yönetmelik hakkında genel bilgiler veren Kayral, tartısılması gereken konuların sayfa kapatma yerine site kapatma, faaliyet belgesi zorunlulugu, failin bulunması, internetteki sansürün boyutu gibi konular oldugunun altını çizdi.

İNTERNET GÖZLEMEVİ KURULSUN
Ulastırma Bakanlıgı’ndan İhsan Cihan da, Avrupa’daki uygulamalar gibi internet gözlemevlerinin kurulması gerektiginden bahsetti. Kanundaki erisimin yanlıs ifade edildigini savunan Cihan, erisimin engellenmesi ile kisilerin internet kullanım hakkının da önüne geçildigini ifade etti.

NTVCevapla