Knight Online 81 Ilde Yasaklandı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28753
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Knight Online 81 Ilde Yasaklandı

Mesaj gönderen velociraptor » 19 Haz 2008, 02:40

Resim

Dünya üzerinde online olarak oynanan MMorpg (massively multiplayer roll playing game) tarzındaki Knight online adlı oyun İçisleri Bakanlıgı’nın genelgesi ile 81 ilde ve bu illere baglı ilçelerdeki internet kafelerde oynatılması yasaklandı.

Telekomünikasyon Kurumu Telekomünikasyon İletisim Baskanlıgına gelen çok sayıda ihbar kurum tarafından degerlendirmeye alınarak İçisleri Bakanlıgı’na iletildi ve süreç islemeye basladı. Bu konuda gerekli düzenlemeleri yapma görevi su an illerin ve ilçelerin Mülki Amirliklerinde.

Artık ülkemizde fenomen haline gelen oyun, yapılan arastırmalar neticesinde dünyada en çok Türkiye üzerinden oynanıyor. İki ırkın (karus-human) birbiriyle sonu gelmeyen savasının dramatize edildigi oyun yas sınırı da gözetmiyor. İlkokul çagındaki çocuklardan orta yasın üstündeki insanlara kadar müptelaları var. Günde yaklasık 8-9 saatini bu oyunda geçirdiklerini söyleyenlere rastlamanız pekala mümkün.

Oyunda gelistirdiginiz karakterlerin K2 network adlı firmaya ait oldugu sözlesmede belirtilmis olmasına ragmen oyun içerisinde elde edilen esyalar(item) ya da karakterler (char olarak anılıyor) inanılmaz fiyatlara oyuncular arasında el degistiriyor. Bir örnek vermek gerekirse Chitin Shield (kısa adı Cs) adı verilen bir kalkan 650-800 ytl arası bir fiyata alıcı bulabiliyor. Ya da 80 ‘level’a (seviye) yükselmis üzerinde degerli esyalar bulunan bir karakter 1000 ile 4000 ytl arası fiyatlara peynir ekmek gibi satılıyor.

Bu konuda ki rantı gören bazı internet cafelerde premium adı verilen ve oyunda daha çabuk seviye yükseltmenize imkan saglayan paketleri ve gb (gold bar) adı verilen oyun paralarını kafelerinde satarak ciddi bir kaynaga sahip oluyorlar.

BOsANMALARA BİLE SEBEP OLUYOR

Bir çok ailevi problemlere yol açan hatta bu bagımlılıgın bosanmalarla bile sonuçlandıgı ülkemizde adı anılan oyunun okul çagındaki çocukların psikolojisini bozdugu, hatta ve hatta haksız yere gaspedilen bir esya(item) için insanların ülke içerisinde seyahat edip birbirleriyle kavgaya tutustugu haberleriyle sık karsılasılıyor. İçisleri Bakanlıgı bu genelgeyi valiliklere göndermek ve internet kafelerde bu oyunu yasaklamak suretiyle; gençlerin fiziksel ve ruhsal gelisimine katkıda bulunma ve aile yapısının bozulmasını engelleme ile toplumda huzur ve sükunu saglama görevini yerine getirmis oluyor.

Aldıgımız bilgilere göre bu isin ilk asaması olabilir. Evlerde bu oyunun oynanmasıyla ile ilgili su an için yasal bir kısıtlama sözkonusu degil ancak bu sosyal travma aynı hızla devam ederse gelecekte tamamen yasaklanması da hiç uzak bir ihtimal degil.

Kaynak : kanalhaber
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 19 Haz 2008, 03:31

hımmm mdüsündürücü hiç sevmedigim igrenç bir oyunduır
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4
Mesajlar: 163
Kayıt: 24 Mar 2007, 11:42
Konum: sakarya

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 19 Haz 2008, 13:19

insallah yasaklanır benim 2 tane kardesimde bu oyunu oynuyor byük ben oldugum içinde aile bireylerinden de fırcayı ben yiyiorum

ayrıca bu oynunu parayla oynayan arkadaslarımda azımsanmayacak derecede örnegin okulda sınıf arkadasım ailesinin gönderdigi parayla gidip gb ve premium alıyordu ama ac ac gezerdi böyle bi oyun bu :shock:

Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 15 Oca 2008, 18:01
cinsiyet: Erkek
Konum: Uşak
İletişim:

Mesaj gönderen RealKiss » 22 Haz 2008, 12:55

Bu Benim İçin Çok İyi Bir Haber.. Oyunu 3 Yıldır Oynuyorum Ama Bir Kere Bile Premium Alip 1 Lira Dahi Yatırmadim.. Benim İçin Neden İyi Oldugunu Sorarsaniz Artik Serverlere Premiumsuz Daha Kolay Giricem Yogunluk Olmadigi İçin :D :D :D

Cevapla