Honda'dan hidrojenli araba

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Honda'dan hidrojenli araba

Mesaj gönderen uçs » 19 Haz 2008, 02:14

Otomotivde alternatifler arayan Japon firma Honda, bir ilke imza atarak hidrojen ve oksijen bileseninden üretilen elektrikle çalısan araçlar üretti.

Yeni safak-Petrol fiyatlarındaki rekor yükselis dünyada ki otomobil devlerini alarma geçirdi. Otomotivde alternatifler arayan Japon firma Honda, bir ilke imza atarak hidrojen ve oksijen bileseninden üretilen elektrikle çalısan araçlar üretti. FCX Clarity adı verilen yeni nesil araç, insana ve çevreye zarar vermeden sıfır emisyon saglıyor.uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs » 19 Haz 2008, 17:11

Resim
Japonya'da bir sirket soruna çok net bir çözüm bularak su veya havayla çalısan otomobil üretti.

Artan petrol fiyatları sirketleri alternatif enerji kaynaklarıyla çalısan otomobiller üretmeye itiyor. Japonya'da bir sirket soruna çok net bir çözüm bularak su veya havayla çalısan otomobil üretti.

Suyun elektrolizi ile hidrojenin ayrıstırılması sonucunda ortaya çıkan elektrik enerjisini kullanarak çalısan aracın tekerleklerine güç elektrik motoru ile aktarılıyor. Otomobilde kullanılan suyun bir özelligi olması gerekmiyor. Japon Genepax sirketinin ürettigi aracın maksimum sürati saatte 80 kilometre.

Otomobil 1 litre su ile yarım saat durmaksızın yol alabiliyor. Üretici sirket bu yeni aracı temmuz ayında düzenlenecek G8 zirvesinde tanıtmayı amaçlıyor. Otomobilin patenti için basvuruda bulunan Genepax, Japon otomobil üreticileri ile isbirligi yaparak aracın yaygın üretimini saglamayı hedefliyor.Kaynak: Samanyoluhaber.com

Cevapla