Böceği taklit eden robot yaptı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Böceği taklit eden robot yaptı

Mesaj gönderen uçs » 19 Haz 2008, 02:11

Resim
Böceklerin robot kullanabilmesi konusu üzerinde duran genç mucit Hüseyin Avsar, bir böcegin hareketleri dogrultusunda yönünü belirleyebilen bir robot gelistirdi.

Günümüzde teknoloji alanında dogadan faydalanılarak bazı buluslar gerçeklestirildigini, bunu göz önünde bulundurarak bazı böcekler üzerinde arastırmalar yaptıgını söyleyen Hüseyin Avsar, “Bunun sonucunda bir böcegin robot kullanabilecegini tespit ettim. Buradaki amacım böceklerin bazı kosul ve sartlarda nasıl robot kullandıklarını, bunun benimseme, algılama ve tespitini daha rahat görmek amacı ile bu robotu tasarladım.

Robotun çalısma sistemi ise tamamen böcegin hareketleri ile gelisiyor. Böcegin ayak hareketini algılayan sistem, böcek ne tarafa gitmek isterse ona göre hareket yönünü belirliyor ve sürücülere komut aktarıyor. Robot da ona göre hareket sistemini tamamlıyor. Bu sistem daha da gelistirildiginde böcekler hakkında daha da çok bilgi elde edilecegine inanıyorum” dedi.

Hitit Üniversitesi Endüstriyel Elektronik 2’nci Sınıf Ögrencisi Hüseyin Avsar hatırlanacagı gibi daha önce NTV’de katıldıgı Türk Mucit yarısmasında “Akıllı Yatak” projesi ile derece almıs, enerji tasarrufu yapan bir proje ve trafigi rahatlatmak amacıyla da bir proje gerçeklestirmisti.