Arılar yine firarda, gıda krizi kapıda!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Arılar yine firarda, gıda krizi kapıda!

Mesaj gönderen uçs » 17 Haz 2008, 02:33

Resim
Ünlü haber dergisi Newsweek'e göre 115 temel üründen 87sinin döllenmesini saglayan arıların gizemli bir sekilde ortadan kaybolması devam ediyor. Elma yemeyi bile unutabiliriz!

Bal arılarının sayısı geçen yıl nedeni anlasılamayan bir sekilde azalmaya baslayınca dünya genelinde büyük bir panik baslamıstı. Aradan geçen zaman içerisinde arıların yok olusu konusunda yapılan arastırmalar sonuç vermedi. Bunun bir sendromdan kaynaklandıgı sonucuna varıldı, ancak bu sendroma yol açan etkenin ne oldugu bir türlü tespit edilemedi. Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek son sayısında arı krizinin son hızıyla devam ettigini yazdı.

İngiltere’de panik raporu

Dergiye göre iki yıl önce arılarının yüzde 30’unu kaybeden Amerikalı arıcılar, geçtigimiz kıs da yüzde 35’lik kayıp yasadı.

Newsweek’e göre bitkilerin döllenmesinde büyük rol oynayan arıların yok olusu büyük bir gıda krizinin habercisi. Kanada, Brezilya, Hindistan, Çin ve Avrupa’da da panik devam ediyor. İngiltere Arıcılar Birligi, “2018 yılında İngiltere sınırlarında tek bir arı bile kalmayabilir. 330 milyon dolarlık tarım endüstrisi çökebilir” açıklamasıyla tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Amerikan Bal Üreticileri Birligi ise “Trilyon dolarlık tarım endüstrisi tek bir sendelemede parça parça olmaya hazır kristal gibi” diyerek tehlikeye dikkat çekti.

Uzmanlar, arıların nüfusu azalmaya devam ederse gıda krizini de daha korkutucu boyutlara ulasabilecegi uyarısı yapıyor. Çünkü insanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün 87’si arılar tarafından döllenerek üretiliyor. Bu ürünler dünya genelindeki 3 trilyon dolarlık tarım ürünleri satısının 1 trilyon dolarını olusturuyor. İnsanlar bu ürünlerden kalori ihtiyaçlarının yüzde 35’ini saglıyor; vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarının büyük kısmını da bunlardan alıyor. Arıların ortadan yok olması kiraz, elma, greyfrut, avokado, salatalık, lahana, badem ve brokoli üretimini tehlikeye atıyor.

Alman bilim adamı Albert Einstein, “Eger arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demisti.

VatanCevapla