Yumurtlama anı ilk kez görüntülenmedi'

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Yumurtlama anı ilk kez görüntülenmedi'

Mesaj gönderen uçs » 17 Haz 2008, 02:31

Resim
Almanya'da yasayan Türk Doktor jinekolog İsmet Turanlı, insanının yumurtlama anını ilk kez Dr. Jacques Donnez'in degil, 1960 yılında kendisinin görüntüledigini iddia etti.

Dr. Turanlı, Belçika'da bir kadın hastanın olagan ameliyatı sırasında tesadüfen yumurtlama anını görüntüleyen ve “insanının yumurtlama anının dünyada ilk kez görüntüledigi” yönünde iddiası bulunan Dr. Donnez'in açıklamalarını gazetelerden okudugunu söyledi.

Turanlı, “Ben bunu 1960 yılında Profesör Frangenheim ile laparoskopi üzerinde çalısırken görüntüledim. Çocugu olmayan hanımlarda hormon sitolojisiyle yumurtlamanın ne zaman olacagını asagı yukarı kestiriyorduk. Bu sırada yumurtlamanın oldugu anı laparoskopi sırasında kaydettik ve Alman Jinekoloji Kongresi'nde teblig ettik. Birçok profesör de bu görüntüleri alıp derslerinde gösterdi” dedi.

Dr. Turanlı, Dr. Donnez'in elde ettigi görüntülerle, kendisinin yaklasık yarım görüntüledigi yumurtlama anının “asagı yukarı aynı” oldugunu söyledi.

“BİZİM ÇALIsMAMIZ TESADÜF DEĞİLDİ”

Tanınmıs bir doktor olan Donnez'in çalısmayı kendine mal ettigini söyleyen Turanlı, 1960 yılından bu yana konuyla ilgili baska bir çekim olmadıgını, Donnez'in de tamamen tesadüf eseri görüntüleri elde ettigini söyledi.

Turanlı, “Biz o anı yakalamak için çalısıyorduk. Ovulation (yumurtlama) daima menstrüasyon döneminden 14 gün evveldir. Bunu da tespit etmek çok zordur. Bizim o dönemdeki mesaimiz gerçekten netice verdi. Büyük sans eseri de yakaladık” dedi.

Bir bilim adamının yumurtlama anını görmesinin son derece önemli oldugunu ifade eden Dr. Turanlı, konunun bilimsel öneminin bulundugunu vurguladı.
Kendisinin çektigi görüntülerin jinekoloji alanında çalısan meslektaslarının çogu tarafından seyredildigini kaydeden Dr. Turanlı, “Beklerdim ki Jinekoloji Dernegi, Tüp Bebek Dernegi 'İsmet Turanlı bu çalısmayı yaptı, bize de gösterdi' desin. Maalesef tababiyette kıskançlık çok. Bilmelerine ragmen herhangi bir açıklama yapmadılar. Daha geçen hafta İstanbul'da kök hücreyle ilgili kongrede bu çalısmayı doktorlara verdim” dedi.

aa