Windows XP'nin 30 Haziran'daki cenazesi yaklaşıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Windows XP'nin 30 Haziran'daki cenazesi yaklaşıyor

Mesaj gönderen dnzbzkn » 16 Haz 2008, 23:34

Resim

Daha önceki haberlerimizden anımsayanlar olacaktır; 30 Haziran'dan itibaren artık PC üreticileri mainstream Windows XP tabanlı sistem satamayacaklar. Kullanıcılar bu durumu sevse de sevmese de, 30 Haziran'dan sonra alınabilecek tek Windows, Vista olacak. (En azından "mainstream" olarak tabir ettigimiz genel hitap eden dizüstü ve masaüstü sistemler için XP artık olmayacak.)

30 Haziran'a kadar dogrudan Windows XP ile gelen sistem bulabileceksiniz ama bu tarihten sonra üreticiler, Microsoft'un sartlarına uyarak Vista yüklü olarak bu sistemleri satmak durumunda.Ancak XP bir sekilde yasamaya devam edecek.
30 Haziran 2008'de Windows XP Professional'ın satısları duracak ancak hatırlarsanız XP Home versiyonunun satısları, ASUS Eee PC gibi minik ve zayıf sistemlerin son dönemde popüler olmalarından dolayı 2010 yılına kadar uzuyor.
Ufak masaüstü sistem üreticiler de aynı sekilde 31 Ocak 2009'a kadar XP lisansı alıp müsterilerine sunabilecek.
Bazı üreticiler, Microsoft'un lisans anlasmasındaki açıgı kullanarak 30 Haziran'dan sonra dolaylı olarak Windows XP sunma imkanı olacak. Dell, HP ve Lenovo gibi üreticiler, Microsoft'un Vista Ultimate ve Business ile gelen isletim sistemlerini bir önceki isletim sistemine indirgemeye olanak tanıyan (yani XP'ye geçisi mümkün kılan) lisans sözlesmesini kullanarak, isteyen müsterlerine Windows XP temin edecek. Microsoft'un lisans anlasmasına göre yüklenen XP, Vista lisansı ile kullanılabilecek. Zira Dell ve HP, müsterilerinden ekstra bir ücret almadan, ücretsiz olarak Windows XP sunabiliyor bu lisans anlasmasına göre. HP ise, bu "downgrade"imkanını Haziran 2009'a kadar sunacagını belirtmis. Ancak bu sistemler ilk basta Vista yüklü olarak gelecek ve Vista lisans parasını kullanıcı ödemis olacak.
Windows XP Starter Edition (bunu tam isletim sistemi olarak adlandırmak güç), gelismekte olan pazarlarda 30 Haziran 2010'a kadar bulunacak.

Microsoft, Windows XP için destegi ise hemen kesmiyor. Tüm kullanıcılara destek 2009'a kadar sürecek ama "genisletilmis destek" ise Nisan 2014'e kadar devam edecek. Bu vakite kadar Windows XP için önemli açıkların yamalanacagını söyleyebiliriz.

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 17 Haz 2008, 00:08

xp cenazesi kakasada vista kullanımı artmaz...acele edip xp yide vistayı da toptan tarihe gömücek ibr isletim sistemi yazmaları sart oldu artık seven mı olur vieenna mı olur ali mi velimi olur bilmem
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 17 Haz 2008, 11:55

madem vistaya gecmek istiyolar bunuda ancak xp yi kesmekle olur ama bu o kadar da kolay degil