Dünyaya Spam Ihraç Ediyoruz

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Dünyaya Spam Ihraç Ediyoruz

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Haz 2008, 13:36

Resim

Siz farkında olmasanız da bilgisayarlarınız zombi haline dönüsüyor. Hacker'lar, söhreti bırakıp paranın pesine düstüler. Dehsete düsüren arastırmanın detayları, bu haberde.

Bilgisayarınıza yüklediginiz bir yazılım, artık sisteminizi göçertmek için çalısmıyor. Hedefler degisti. Yazılım, sisteminizi ele geçiriyor ve reklam amaçlı olarak kullanmak için hem sisteminizi hem de internet baglantınızı kullanarak baskalarına ulasmak için çalısıyor.

Türkiye’nin en büyük internet servis saglayıcısı olan TTNet’in verileri ise bu durum ne derece büyüdügünü gözler önüne seriyor. Rakamlar dehset verici. Bir gün içerisinde, Türkiye’den dünyaya çıkıs yapan spam (istenmeyen e-posta) sayısı 2,5 milyar civarında. Bu gönderimin yapılan bilgisayar

Hacker’lar Meshur Olmak İstemiyor

İlk hacker’ların asosyal oldukları, geçmislerinde toplum tarafından dıslandıkları için bu tür zararlı virüsleri üreterek tüm dünyadaki sistemlere zarar verip, intikam alacaklarını düsünüp, gazetelerde boy boy fotograflarının yayınlanmasını istiyorlardı.

Günümüzde bu durum tamamen degisti. Hacker’lar, ünlü olmak için degil zengin olmak için çalısıyorlar. Bunun için kendi aglarını kurarak uluslar arası çalısıyorlar. Yapılan operasyonların degerleri ise milyarlarca doları buluyor.

Tehditler Artık Web Üzerinden

Çok degil, bundan 5 yıl önce bilgisayar kullanıcılarına “Virüsler nereden gelebilir?” diye sorsanız, alacagınız cevaplar; disket ve CD olurdu. Genis bantlı internetin destegi ile bilgisayar virüsleri, artık internetten geliyor. Hem daha hızlı ulasıyor hem de daha fazla kisiye erisebiliyor.

Saldırılar Planlı

Yapılacak saldırılar, zararlı dosya bilgisayara bulasır bulasmaz baslamıyor. Öncelikle, hastalıklı bilgisayar sayısının, düsünülen operasyon için yeterli sayıya gelmesi bekleniyor. Bu rakama ulastıgında, binlerce bilgisayar, saldırı için kullanılıyor. Farklı ülkelerden, farklı kullanıcılardan gelen binlerce saldırıyı engellemek ise çok kolay olmuyor. Bu sayede, birçok internet servisi, kendi sunucusunda açık olmasa bile devre dısı bırakılabiliyor.

Hedefte sirketler Var

Hacker’lar, kisisel bilgisayarlardan çok fazla sey beklemiyorlar. Kısa zamanda daha çok para eden veriler için bir kullanıcının kredi kartı bilgisini beklemek yerine, sirketlere saldırmak çok daha cazip geliyor. Örnek olarak; bir alısveris sitesine saldırıp tüm üyelerin kredi kartı bilgilerini çalmak veya sirket için hayati derecede öneme sahip olan verileri çalmak gibi. Bazı sirketleri hedef alan saldırılar ise sektördeki diger firmaların azmettirmesi ile gerçeklestigi de biliniyor.

12 Yılda 15 Kat Arttı

1995 yılından bu yana kötü niyetli yazılım sayısı tam 15 kat arttı. Aynı yıllarda yaklasık 800 farklı virüs çesidi varken günümüzde bu rakam 5 milyondan fazla. Bilginin hızlı sekilde paylasılabiliyor olması, bu hızı art niyetli kullanmak isteyen kisilere de hizmet ettiginden dolayı güvelnlik sirketlerinin çok daha sıkı çalısması ve dakikaların bile ne derece önemli oldugunu da ortaya koyuyor.

KOBİ’lerde Durum

Türkiye’de resmi KOBİ sayısı 2 milyonun üzerinde. Güvenlik yazılımı üreten sirketler, bu isletmelere çözüm sunduklarında bu konular hakkında çok bilgi sahibi olmadıkları bir yana, vahim sayılabilecek çözümleri tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Bunların en önemli nedeni olarak, tam çözüm sunan güvenlik yazılımlarını tanımamak, tercih edilen yazılımların yönetimlerinin ve güncellenmesinin de zor olması gösteriliyor. Güvenlik yazılım sirketleri, bunların önüne geçilebilmek için yönetilmeye ihtiyaç duyulmayan tam çözüm paketleri üzerinde çalısmalarını sürdürüyorlar.

veteknoloji
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free



Cevapla