TÜrksat 3a Uzaya Çikti, 5a İÇİn 'yerlİ' Hedefİ Kondu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

TÜrksat 3a Uzaya Çikti, 5a İÇİn 'yerlİ' Hedefİ Kondu

Mesaj gönderen uçs » 14 Haz 2008, 17:37

Resim
Türksat 3A uydusu Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

200 milyon dolara mal olan Türksat 3A uydusunun uzaya gönderilmesini canlı yayınla izleyen Ulastırma Bakanı Binali Yıldırım, "2014’e uzaya gönderilecek olan Türksat 5A’nın projesi ve yapımı ile tamamen Türkiye’de yapılmasını hedefliyoruz" dedi.

UYDU iletisiminde yeni dönem baslatacak olan Türksat 3A uydusu Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. 200 milyon dolara mal olan Türksat 3A uydusu uzaya gönderildi. Ulastırma Bakanı Binali Yıldırım, uydunun fırlatılısını canlı yayın aracılıgı ile Ankara’dan izledi. Daha küçük çanaklarla hizmet alma imkanı saglayacak yeni uydu ile televizyon yayıncılıgının yanı sıra internet, ses ve veri aktarımları da daha hızlı ve daha güvenli olacak. 20 yıl boyunca hizmet vermesi beklenen Türksat 3A uydusu ile birlikte Avrupa, Orta Dogu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin kapsama alanına girecek. Türksat 3A uydusu, halen Türksat 1C uydusu üzerinden verilen mevcut hizmetlere ek olarak dogabilecek iletisim ihtiyaçlarını da karsılayacak.

Yazılım sorunu

Türksat 3A uydusu 30 Mayıs’ta uydunun yazılımında yasanan sorun nedeniyle fırlatılamamıstı. Fırlatma sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Yıldırım, Türksat 3A’nın bilgi iletisim teknolojileri ve yayıncılık sektörüne önemli katkı saglayacagı belirterek "2014’e uzaya gönderilecek olan Türksat 5A’nın projesi ve yapımı ile tamamen Türkiye’de yapılmasını hedefliyoruz" dedi.

Yıldırım, uydunun uzaya fırlatılmasından sonra basına degerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, uydunun yaklasık 10 gün içerisinde hizmet verecegi yörüngeye girecegini ifade ederek, aksaklık yasanmaması için çok titiz davranıldıgını bildirdi. Yıldırım, fırlatmanın planlanandan 10 dakika sonra yapılmasını da, gösterilen titizlikten kaynaklandıgını kaydetti. "Türksat 3A ülkemizin bilgi ve iletisim teknolojisi, yayıncılık sektörüne çok önemli bir katkı saglayacaktır" diyen Yıldırım, Türksat 3A’nın bugüne kadar uzaya gönderilen en büyük kapasiteli ve en gelismis uydu oldugunu bildirdi.

25 Türk mühendis

Uydunun yapımı sırasında proje çalısmalarına Türkiye’den 25’in üzerinde mühendisin katıldıgını anlatan Yıldırım, mühendislerin projelendirme süresince orada bulunduklarını söyledi. Yıldırım, söyle devam etti: "Esasen bu bizim ulusal uydu ve uzay stratejimizin bir geregiydi. 2014 yılına kadar Bakanlar Kurulumuzun kabul ettigi uydu ve uzay stratejisine göre, Türksat 3A proje çalısmalarında Türk mühendisler de yer alacaktı. Bunu sagladık. simdi önümüzde 2011’e kadar uzaya gönderecegimiz Türksat 4A var. Bu sefer sadece projede degil, yapımda da kendi teknik elemanlarımız yer alacak. Daha sonra 2014’te uzaya gönderilecek olan Türksat 5A’da tamamen projesi ve imalatıyla Türkiye’de yapılması planlanıyor. Bunun için çalısmalara basladık. Bu projede, Ulastırma Bakanlıgı, Türksat ve Milli Savunma Bakanlıgı’na baglı TAİ birlikte çalısacaklar. "Cevapla