Köpek balığından esinlenip robot el yaptılar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Köpek balığından esinlenip robot el yaptılar

Mesaj gönderen uçs » 13 Haz 2008, 02:51

Intel arastırmacıları, Silikon Vadisi'nde bulunan Bilgisayar Tarihi Müzesi'nde düzenledikleri ''Research@Intel Day''de, gelistirdikleri robot eli ziyaretçilere tanıttı.

El, nesnelere dokunmadan önce, kısa mesafeden sekillerini sezebiliyor. Robot elin bu özelligi balıklardan, özellikle de elektromanyetik alanları tespit etmekte diger hayvanlardan çok daha basarılı olan köpekbalıklarından kopya çekilmis.
El, parmakların ucundan zayıf bir elektik akımı yayıyor. Bu akım, kısa mesafedeki objeler tarafından kesildiginde, robot el nesnenin varlıgını ve seklini, daha dokunmadan anlıyor.

Ancak, el becerisiyle para kazananların, yakın gelecekte islerinden olmaktan korkmalarına gerek yok. Çünkü projede çalısan arastırmacılardan biri olan Joshua Smith, bu yöntemin nesneleri kavramada faydalı olsa da, nesnelerin sekillerini anlamakta çuvalladıgını belirtmis.

Smith'in dedigine göre, nihai hedefleri "Pre Touch" (ön-dokunus) adını verdikleri, "dokunma duyusundan daha uzun, görme duyusundan daha kısa menzilli" bir duyu gelistirmekmis. Eh, robotlar artık bütün gün bilgisayar kullanmaktan tutulan omuzlarımıza masaj yapabilecekse neden olmasın diyoruz!Cevapla