Kozmetik atıkları canlıları tehdit ediyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Kozmetik atıkları canlıları tehdit ediyor

Mesaj gönderen uçs » 12 Haz 2008, 16:57

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölüm Baskanı Prof. Dr. Adil Denizli, ilaçlar ve kozmetik ürünlerin atıklarının kanalizasyona karısmasının sakıncalarına dikkati çekti.


Prof. Denizli, kimyasal ürünlerin atıklarının dogayı kirleterek, canlıları olumsuz etkiledigini belirtti.

Dogal suları kirleten en önemli unsurlardan birinin de ilaç ve kozmetiklerde bulunan "hormonlar" oldugunu ifade eden Denizli, "Dogal sularımızdaki mikrokirleticilerden hormonların, sudaki canlıları kıskacına alıp, besin zinciriyle bize ulasabilme yollarından biri ilaçlar. Sulara karısan ilaçlar gelecekte ciddi saglık sorunlarına yol açacak" diye konustu.

Avrupa, ABD ve Asya’da incelenen sularda psikiyatrik, analjezik ve antibiyotik türünde ilaç atıklarının tespit edildigini aktaran Denizli, bu kıtalarda 2002’de çevre sularda yapılan analizlerde yüksek oranda ilaç atıgı bulundugunu bildirdi.

İlaçlardan kalan atıkların idrar, dıskı yoluyla veya dus sırasında suya karıstıgını belirten Denizli, canlı organizmalarla etkilesimde bulunmak üzere tasarlanan bu maddelerin, sudaki canlıları kısa sürede etkiledigini, bunun da ekosistem ve insanlar için potansiyel tehlike olusturdugunu bildirdi.

Prof. Dr. Adil Denizli, çok sayıda dogum kontrol hapı ve bir çok kozmetik ürünün bilesiminde hormon bazlı malzemelerin yer aldıgını ifade etti.

Suya karısan ilaçların insanları ne sekilde etkileyeceginin tam olarak belirlenmedigini ancak su canlıları üzerinde çok önemli etkiler yarattıgını belirten Denizli, "Bu canlılar, 7 gün 24 saat bu bilesiklere maruz kalıyorlar. Özellikle dogum kontrol hapları, hormon tedavilerinde kullanılan disi seks hormonu içeren ilaçlar ve kozmetik ürün atıklarının yüksek oranlarda kanalizasyonlara karısması sudaki organizmalar üzerinde yıkıcı etki yaratıyor" diye konustu.

Denizli, düsük düzeyde bile olsa bu tür bilesiklerin, su canlıları üzerinde ’teshis edilemeyen", "dikkat çekmeyen", yavas biriken etkilere neden olabilecegini hatta yeni su canlılarının ortaya çıkmasına" yol açabilecegini söyledi.

Prof. Dr. Adil Denizli, "sudaki kimyasalların, çogunlugu bes yasın altında olmak üzere, her yıl iki milyon insanın ölümüne neden oldugunu" belirtti.

Denizli, "Her yıl yaklasık 300 milyon ton endüstriyel ve tüketiciler tarafından kullanılan yapay bilesiklerin atıkları, tarımsal olarak kullanılan 140 milyon ton gübre ve bir kaç milyon ton tarımsal ilaç ve kazayla 0,4 milyon ton petrol ve petrol ürünleri dogal sulara karısıyor" dedi.

Birçok ülkede çöp olarak degerlendirilen ilaçların hastanelerde, bakım evlerinde veya evlerde özel olarak toplanmasına yönelik uygulamalara baslandıgını anlatan Denizli, "Bazı ülkelerde ilaç geri toplama üniteleri olusturuldu. Bazılarında ise ilaçlar yakılarak imha edilmek üzere biriktirilen zararlı evsel atık listesine alındı" diye konustu.

Kaynak : Anadolu AjansıKullanıcı avatarı
deniz6nda
Bit
Bit
Mesajlar: 12
Kayıt: 01 Haz 2008, 11:14
Konum: karadenizin derin suları

Mesaj gönderen deniz6nda » 12 Haz 2008, 21:30

kozmetik baslı basına tamamen faul bir durum ama malesef içinden kopamıyoruz.. :(
trabzon'da karadeniz'de türkiye'de dünya'da ilkkez
Deniz6nda Konuşan Adam

Cevapla