Kararla 200 Bin öğrenci Kurtarıldı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3

Kararla 200 Bin öğrenci Kurtarıldı

Mesaj gönderen Quarentina » 11 Haz 2008, 18:06

Milli Egitim Bakanlıgı'nın Ortaögretim Kurumları Yönetmeligi'nde yaptıgı "son dakika" degisikligiyle yaklasık 200 bin ögrencinin sınıf tekrarlaması önlendi. Borçlu geçilen ders sayısı artırıldı, alan degistirme hakkı getirildi
Milli Egitim Bakanlıgı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından Ortaögretim Kurumları Yönetmeligi'nde son dakika degisikligi, yaklasık 200 bin ögrencinin sınıf tekrarlamasını önledi. Bir üst sınıfa borçlu geçilen ders sayısı, bunları kurtarmak için girilen sınav sayısı artırılırken, yeni düzenlemede ögrenci en fazla 5 dersten lise son sınıfa kadar borçlu geçebilecek. Bu ögretim yılına özgü olmak üzere 11. sınıf ögrencileri "alan degisikligi" yapabilecek.

Ortaögretim Kurumları Yönetmeligi degisikliginin ögretim yılı bitmeden sonuçlandırılmasını esas alan Merdan Tufan baskanlıgındaki Talim ve Terbiye Kurulu, çalısmalarını tamamladı. Yönetmelik degisikligi Bakan Hüseyin Çelik'in de onayından geçti ve yayımlanmak üzere Resmi Gazeteye gönderildi. Yeni düzenlemenin esaslarını yetkililer “hürriyet.com.tr”ye söyle açıkladı:

- Ögrenci basarılı olsun ya da olmasın en fazla 3 dersten "ortalama yükseltme sınavı"na girebilirken, bu ögretim yılından geçerli olmak üzere sınava girilebilecek ders sayısı 4'e çıkarıldı.

- Ortalama yükseltme sınavı Eylül ayında yapılırken, bu sınav Haziran ayına alındı.

- Halen 9 sınıftan 10. sınıfa 2 dersi zayıf olan ögrenci "sorumlu" geçebiliyor. 10. sınıfta ise bu iki dersi veremeyen ve dolayısıyla sorumlulugu kalkmayan ögrenci, 10. sınıfta bir veya daha fazla dersten basarısız olursa sınıf tekrarlıyordu. Yeni düzenlemede ise 9 sınıftan 10. sınıfa 3 dersten borçlu olarak geçilebilecek. Bu ögrenci borçlu geçtigi dersleri 10. sınıfta veremeyip sorumlulugu kalkmasa bile 10. sınıfta da 2 dersten basarısız olsa bile lise 11. sınıfa toplam 5 dersten borçlu olarak geçilebilecek.

- Borçlu geçen ögrencilerin, derslerini kurtarmaları için haziran, subat ve eylül aylarında sınava girecek. Böylece, ögrencinin borçlu geçtigi ders sayısını azaltacak. 5 zayıfı olan ögrencinin 11. sınıfa geçebilmesi için borçlu geçtigi ders sayısı 5'i asamayacak.

- Sadece bu ögretim yılına özgü olmak üzere 11. sınıf ögrencileri "alan degisikligi" yapabilecek. Gelecek ögretim yılında ise 10. sınıfta alan degisikligi gerçeklestirilecek. Alan degisikligi her yıl haziran ayında yapılacak.

Milli Egitim Bakanlıgı yetkilileri, ögrencilerin daha çok 9. sınıfta basarısız olduklarını o yüzden 10. sınıfa borçlu geçilecek ders sayısını 3'e çıkardıklarını, diger sınıflarda ise 2'ye yükselttiklerini belirttiler, "Alınan bu önlemlere ragmen ögrencinin sınıfta kalması artık mucize olacak" dediler.

Hürriyet

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Haz 2008, 21:44

hayirli olsun , hayatta sene kaybi ciddi birseydir
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici » 12 Haz 2008, 14:04

haklısın tarkan abi allahtan hiç kalmadım erkan bile gittim okula 17 yasında liseyi bitirmistim
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 13 Haz 2008, 11:39

ben 17 yasındayım üni1 bitti.:D