Dünyanın en hızlı bilgisayarı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dünyanın en hızlı bilgisayarı

Mesaj gönderen uçs » 10 Haz 2008, 17:56

Amerikalı bilim adamları, saniyede 1000 trilyon islem yapabilen, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını üretti. Yaklasık 100 milyon dolara mal olan bilgisayar IBM sirketiyle Los Alamos Ulusal Labaratuvarı tarafından gelistirildi. Bilgisayar, nükleer silah çalısmaları için kullanılacak.


'Roadrunner' ismi verilen bilgisayar, 'IBM'in dünyanın en iyi süper bilgisayarından bile 3 kat hızlı' diye tanıttıgı Blue Gene'i ikiye katladı. Yüzlerce uzmanın 6 yıl boyunca çalısarak ürettigi 'Roadrunner'ın bir günde yaptıgı isi dünya üzerindeki tüm insanlar el bilgisayarlarıyla her gün 24 saat çalısarak ancak 46 yılda yapabiliyor.
IBM'in süper bilgisayar projelerinin Genel Müdür Yardımcısı David Turek, Roadrunner'ın çok gelismis bir PlayStation 3 olarak tanımlanabilecegini söyledi. Turek, PlayStation'ın temel çip tasarımını alarak gelistirdiklerini kaydetti. Fakat Roadrunner, video oyunundan 'biraz' daha büyük. Yaklasık 6 bin metrekare yer kaplayan sistem 227 ton agırlıgında ve 91 kilometre uzunlugundaki fiberoptik kablolarla baglanmıs. 80 terabayt hafızaya sahip bilgisayar yaklasık 7 bin çift çekirdekli çipten olusturulmus.
IBM mühendisleri, Roadrunner sayesinde gerçek nükleer denemelere gerek kalmayacagını, nükleer silahların bilgisayar simülasyonuyla test edilebilecegini belirtiyor. Süper bilgisayar, enerji krizine bir çözüm olarak yakıtı daha etkin kullanacak araçların üretilmesin ve finans sektörü gibi diger alanlarda da destek saglayacak.
IBM'in New York / Poughkeepsie'teki arastırma laboratuvarında tutulan Roadrunner, gelecek ay New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'na nakledilecek.Cevapla