Nasa, GÜneŞ'İ De Zİyarete Hazirlaniyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Nasa, GÜneŞ'İ De Zİyarete Hazirlaniyor

Mesaj gönderen uçs » 10 Haz 2008, 17:54

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronomların 400 yıldan uzun bir süredir inceledigi Günes'e uzay aracı göndereceklerini bildirdi.
NASA'nın Mars'taki Phoenix (Anka Kusu) projesinin mimarlarından olan bilim adamı Lika Guhathakurta'nın, "İlk kez yasayan, nefes alan bir yıldıza yaklasacagız" dedigi projenin ismi 'Solar Probe Plus' (Günes Sondası Artı).

Asırı sıcaga karsı simdiye kadar hiç denenmemis bir kalkan ve yüzeye sahip olacak olan uzay aracının Mayıs 2015'te fırlatılacagı açıklandı. 7 yıllık bir arastırmayı yürütecek olan sondanın, Günes ile alakalı iki büyük astrofizik gizemi çözmesi ve yeni kesifler yapması bekleniyor. Uzay aracı günes rüzgarlarından örnekler de toplayabilecek.


Guhathakurta, NASA karargahındaki 'pre-phase A' adı verilen birimde gelistirilen sondanın henüz dizayn asamasında oldugunu belirterek, "Daha yapmamız gereken çok sey var, yine de proje gerçekten heyecan verici. Derin düsüncenin, sıradısılıgın ve kesfin projesi bu" dedi.

Sondanın dizaynını ve insasını daha önce NASA için pek çok uydu tasarlamıs olan Bilimadamı Johns Hopkins gerçeklestiriyor. Daha önce Günes'e en yakın gezegen Merkür'e gönderilen bir uzay aracını yapan Hopkins'in sıcaktan koruyucu teknolojiler üzerinde çalıstıgı aktarıldı.

Solar Probe Plus'ın Günes'e 7 milyon kilometre yaklasabilecegi belirtirken, bu mesafedeki sıcaklıgın 1400 dereceden fazla olacagı, aracın bu sıcaklıga dayanabilecek teknolojiye sahip olacagı ifade ediliyor. Bu mesafede Günes, Dünya'dan 23 kez daha büyük görünecek. Sondanın sogutma sistemleri de Günes'ten aldıgı enerjiyle çalısacak.

ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN GİZEMLER

Günesi inceleyen bilim adamlarının karsılastıgı bilinmezlerden ilki Corona olayı. Günes'in yüzey sıcaklıgı 6 bin derece civarında olarak biliniyor. Ancak Günes'in dısarıdaki atmosferinin sıcaklıgının milyonlarca derece oldugu tespit edilmisti. Sonda'nın ilk olarak 60 yıl önce farkedilen bu durumla alakalı net bilgiler toplaması umut ediliyor.

Bilim adamlarının kafasını mesgul eden diger konu ise Günes rüzgarları. İnanılmaz bir hızla yayılan rüzgarlar sistemdeki bütün gezegenlerde hissediliyor. Ancak içerikleri ve nasıl olustukları halen tam olarak bilinemiyor.Cevapla