Tek ayaklı köprü olur mu diyenlere

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Tek ayaklı köprü olur mu diyenlere

Mesaj gönderen uçs » 10 Haz 2008, 02:38

alezya'daki tek ayaklı bir köprü görenleri hayrete düsürüyor.
Resim
Teknoloji dendiginde aklımıza çogu zaman elektronik cihazlar ya da bilgisayarlar geliyor. Ama teknoloji aslında hayatın her alanında varlıgını sürdürüyor. Bu alanlardan biri de, tabii ki insaat mühendisligi.

Resim
Malezya'nın Langkawi bölgesinde insa edilen bir köprü, sadece tek bir ayak üzerinde duruyor. İsin ilginç kısmı, bu 87 metre yükseklikteki bu ayak dik degil, aksine önemli bir egime sahip. Bu ayagın tepesinden asagıya dogru süzülen çelik halatlarsa köprüyü düz tutmakla görevli. Ayagın egik durması, tabii ki karmasık hesaplamalar sonucunda karar verilmis bir durum.

Tepelerin arasında kıvrılarak ilerleyen ve gerçek bir mühendislik harikası olan köprü, tahmin edebileceginiz gibi kusursuz bir doga manzarasına sahip. Ancak yükseklik korkusu olanlar için bu köprü üzerinde gezinmek herhalde çok da güzel bir deneyim olmayacaktır. Özellikle egik duran tek ayak, dogruyu söylemek gerekirse korkutucu bir görüntüye sahip. Galerimizde, bu ilginç köprünün ayrıntılı fotograflarını bulabilirsiniz.Kaynak: Chip OnlineCevapla