Saldırılar geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya arttı...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28975
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Saldırılar geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya arttı...

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Haz 2008, 14:12

Türkiye'deki internet sitelerinin güvenilirligi her geçen yıl biraz daha azalıyor. Bilgisayar ve internet güvenligi firması McAfee'nin yayınladıgı rapora göre, Türkiye'deki web sayfalarında karsılasılan virüsler, bilgi hırsızlıgı vakaları ve hacker saldırıları, geçtigimiz yıla oranla yüzde 48.3 daha arttı.

Avrupa, Orta Dogu ve Afrika ülkeleri arasında bir sıralama yapan McAfee, 36 ülke arasında '.tr' uzantılı Türk sitelerini güvenlirlik açısından 21. sıraya koydu.

Sıralamada 1. olan '.fl' uzantılı sitelere sahip Finlandiya, sanal dünyada güvenlik açıklarını kapatmayı basarmıs en risksiz ülke oldu. Romanya ise '.ro' alan adına sahip internet siteleriyle 3 bölgenin en tehlikeli ülkesi seçildi.

McAfee'nin raporunda, Türkiye'deki internet sitelerinin Belçika, İsviçre ve İspanya gibi gelismis ülkelerden daha güvenli olması dikkat çekti. Raporun bütün dünyayı kapsayan sıralamasında ise, sanal dünyayı tehdit eden en tehlikeli bölgenin, geçtigimiz yıla oranla 28 basamak atlayan Hong Kong (.hk) oldugu görüldü.

Arastırma sonuçlarını yorumlayan Avert Laboratuvarları üst düzey yetkilisi Jeff Green, gerçekte oldugu gibi, sanal dünyada da tehditlerin sürekli degistigini söyledi. Green, "Bugünün güvenli internet siteleri, yarının tehlikelileri arasında olabilir. Basmakalıp bilgilerle internette sörf yapmak, riskten kaçınmak için yeterli olmayabilir. Önlemleri gelistirmek ve dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

McAfee'nin arastırması 265 farklı alan kodunu içeriyor. Ülke alan kodlarının yanı sıra jenerik domain adlarını da inceleyen firma, '.info' ile biten sitelere girerken kullanıcıların bir kez daha düsünmesini gerektigini vurguladı. '.gov' alan kodları en riskliler arasında 3. olurken, '.com' 9. sıraya konuldu.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4
Mesajlar: 163
Kayıt: 24 Mar 2007, 11:42
Konum: sakarya

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 06 Haz 2008, 16:19

herkes dikkatli olsun abi

Cevapla