Online ilişkilerde sizi koruyacak 10 ipucu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1089
Kayıt: 08 Eki 2007, 15:57
cinsiyet: Erkek
Konum: Wake up--//
İletişim:

Online ilişkilerde sizi koruyacak 10 ipucu

Mesaj gönderen dnzbzkn » 05 Haz 2008, 19:57

Resim

İnternette askınızı ararken kalbiniz kırılmasın

Online arkadas bulma sitelerinin televizyonlarda bile reklam vermeye basladıgı bir devirde yasıyoruz. Sizin yasamadıysanız bile mutlaka bir arkadasınız veya tanıdıgınızın basına gelmistir: Online baslayan asklar bazen insanın basına dert açar.

Online ortamda yepyeni bir sevgili bulmanın heyecanı size çok çekici geliyor ve kendinizi bu ortamlardan alamıyorsanız, asagıdaki ipuçlarını okumanızda fayda var.


1. Kimliginizi kesin kes saklayın.

Chat odalarında, MSN’de veya üyesi oldugunuz forumlarda isminiz, telefon numaranız, adresiniz ve size ait özel bilgiler asla yer almasın.

2. Takma isim kullanarak sadece bu amaç için kullanacagınız yeni bir e.mail hesabı alın.

İsyeri mail adresinizi asla bu online forumlarda kullanmayın. Yahoo, Gmail veya Hotmail bu konuda size bir çok seçenek sunuyor.

3. Güvenilir ve iyi bilinen sitelerde sansınızı deneyin.

Yeni hizmete giren siteler daha fazla kullanıcı çekmek için bir takım hileli yöntemlere basvurabiliyorlar, dikkatli olun.

4. Aceleye getirmeyin.

İletisime geçtiginiz ve tanımaya çalıstıgınız kisiye bolca soru sormaktan çekinmeyin. Verdigi cevaplar kadar, cevap verirken kullandıgı üsluba da dikkat edin. Karsıonızdaki kisinin hangi konuları konusurken tedirgin oldugunu saptayın. Fazla övünen ve fazla istekli görünen insanlar muhtemelen sorun çıkaracak tiplerdir.

5. Size gönderilen tek bir resimle yetinmeyin.

Birden fazla, degisik yerlerde ve degisik zamanlarda çekilmis resimler göndermesini isteyin. Bazı insanlar eski resimlerini veya daha kötüsü kendisi olmayan baska insanların resimlerini kullanıyor olabilir. Size gönderilen resimle ilgili alakasız sorular sorara mesela “Resimde senin karsında oturan kız biraz huzursuz görünüyor. O gün biraz rahatsız mıydı?” diyerek arastırma yapın.

6. Yazısmalarınızın kopyalarını saklayın.

Size yalan söylenmis ya da yanlıs bilgi verilmisse, bu yazısmalar sayesinde ileriki tarihlerde bir karsılastırma yapma imkanınız olur. Dahası, söz konusu kisi ilerde sizi taciz edecek veya rahatsızlık verecek olursa elinizin altında kanıt bulunması faydalı olur. Bu yazısmalar da kanıt niteligindedir.

7.Kendi telefon numaranızı vermeden önce karsınızdaki kisinin telefon numarasını almaya çalısın.

Telefon numarası almıs olmanız illa ki o kisiyi arayacagınız anlamına gelmez.

8. Davranıslarından süphelendiginiz ya da hoslanmadıgınız kimseleri bloke etmekten çekinmeyin.

Birisi sizi rahatsız ediyorsa, sikayetçi olmaktan asla korkmayın.

9. Sizde söylenen ismi ya da takma adı Google üzerinden arastırmayı unutmayın.

Baska insanlar için tehdit veya tehlike olusturabilecek tipteki insanlar degisik siteler takıldıkları zaman bile sıklıkla aynı isimleri kullanır. Baska bir sitede veya baska bir kisi tarafından sikayet edilen bir isim veya nickname üzerinden sizinle temasa geçilmisse alarm durumuna geçmelisiniz.

10. İçgüdülerinize kulak verin.

Bazı seytler size dogru gelmiyorsa, üstüne gidin. Mesela karsınızdaki kisi size doktor oldugunu söylemisse, tıpla ilgili bazı sorular sorabilirsiniz. Lafı fazla dolandırmadan direk seks üzerinde konusmaya baslayan kisilerin de diger insanlara aynı sekilde yaklasıyor olmaları büyük olasılıktır.
-(Rorschach)-

ResimCevapla