Youtube'dan beklenen açıklama geldi!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Youtube'dan beklenen açıklama geldi!

Mesaj gönderen uçs » 05 Haz 2008, 02:08

YouTube yetkilileri en sonunda resmi bir açıklama yaptılar. Ayrıntıları okuyun!

YouTube yetkilileri Youtube'un kapalı kalması konusunda asagıdaki açıklaması ilk olarak CHIP Online'da:

Türk kullanıcılarımız YouTube'un kendilerine sundugu servislere yogun ilgi göstermekte ve severek kullanmaktadır. YouTube olarak Türkiye'de yasayan farklı kesimden birçok kisiye online dünyada eglenceli ve bilgilendirici video tecrübesi yasatabiliyor olmaktan son derece mutluyuz. YouTube'da Türk kullanıcılar; diger kullanıcılar ile iletisim kurma, fikir alısverisinde ve bilgi paylasımında bulunma ve yeteneklerini gösterme gibi farklı alanlarda sunulan servisleri çok olumlu ve yaratıcı amaçlar için kullanmaktadırlar. YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok video Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklenmekte ve erisim açık oldugu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesi artarak devam etmektedir.

YouTube; artık tüm dünyada bireyler ve kurumların olusturdukları özgün içerigi birbirleriyle paylasma imkânı sunan önemli ve etkin bir iletisim aracıdır. YouTube'u, toplum için önem tasıyan mesajlarının iletimi için kullanan devlet kurulusları ve sivil toplum örgütlerinin de sayısı giderek artmaktadır. Sivil toplum örgütleri, devlet kurulusları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylasmak ve diger yöntemler ile erisemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulasmak için en etkin iletisim araçlarından biri olarak degerlendirmektedirler.

YouTube'un firmalara, kurumlara, bireylere, sivil toplum örgütlerine sundugu fırsatlardan yararlanmak oldukça kolaydır. Dileyen her kullanıcı YouTube'da kendi kanalını yaratabilir. Birkaç örnek:
Ürdün Kraliçesi Kraliçe Rania, YouTube'u olumsuz kültürel önyargıları kırmak ve önemli sosyal konuları tartısmaya açmak için kullanmaktadır.
UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç gibi sivil toplum örgütleri, misyonları ile ilgili farkındalıgı artırmak ve yeni destekçiler kazanmak için YouTube'u kullanmaktadır.
Dünya çapında birçok siyasi parti, insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi saglamak için YouTube'u kullanmaktadır.
Fransa Çevre Bakanlıgı, halkın önemli çevre sorunları konusundaki farkındalıgını YouTube ile artırmaktadır.
Birlesik Krallık'ın Basbakanı da İngiliz seçmenlerine ulasmak ve kendisine dogrudan soru yöneltmelerine fırsat tanımak için YouTube'u kullanmaktadır.
Internet herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma imkanı tanımaktadır. Ancak kisilerin web ortamında kendilerini ifade etme biçimleri bazı ülkelerin kültürel ve politik konulardaki hassasiyetlerine dokunmaktadır. YouTube'da yer alan İngilizce, Türkçe ya da herhangi bir dilde yüklenmis içerigin büyük bir çogunlugu YouTube'un kullanım kosullarına uygundur. Ancak bazen kullanım kosullarına aykırı içerige sahip videolar da YouTube'da yer alabilmektedir. Bu nedenle YouTube olarak kullanıcılarımıza kolaylıkla, kullanım sartlarımıza uygun olmadıklarını düsündükleri videolar konusunda uyarı mesajı göndermeleri imkanını saglamakta ve sonrasında gerektiginde videoyu yayından kaldırmaktayız.

Türkiye'den kullanıcılarımızın YouTube'a erisebilmeleri, uygunsuz içerige sahip olduklarını düsündükleri videolar konusunda uyarı mesajları göndererek, bu içerigin hızlı bir sekilde çıkarılması konusunda yardımcı olmaları bizim açımızdan büyük önem tasımaktadır . Ufak bir grubun yarattıgı uygunsuz içerik, çogunlugu olusturan bir grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememelidir. Son bir yıldır, uygunsuz içerige sahip olan az sayıda video ile ilgili problemleri çözüme ulastırmak, uyarı mesajları gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir sekilde çalısmaktayız. Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi konusunda görüsmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz.

Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor... Türkiye'den kullanıcılarımızın su anda YouTube'a erisemiyor olmasından dolayı üzgünüz. Son kapatma kararına neden teskil eden videoları inceledik ve YouTube kullanım kosulları dogrultusunda gerekli aksiyonları aldık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erisimin tekrar saglanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içerige iliskin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle isbirligine her zaman hazırız.

YouTube'da Video İle İlgili Uyarı Mesajı Nasıl Gönderilir?
İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından isaretlenmektedir.
'Flag' bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulundugu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir. (Örnegin videonun içeriginde bir kisiye hakaretler var ise " hate speech " seçenegi tıklanmalıdır)
Bu uyarıyı takiben gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygunsuz içerikteki videolar yayından kaldırılmaktadır.
Kaynak:Chip
__________________Kullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4
Mesajlar: 163
Kayıt: 24 Mar 2007, 11:42
Konum: sakarya

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 05 Haz 2008, 09:30

abi su youtube acılması güsel oldu direk baglanıyorus ekstradan dns lerle felan ugrasmak yok

Cevapla