Ev sinema sistemi hakkında önemli Bilgiler

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Ev sinema sistemi hakkında önemli Bilgiler

Mesaj gönderen editci » 05 Haz 2008, 00:45

5.1 Kanal girisi

Bu terim DTS ve Dolby Digital gibi digital surround ses sistemlerini ifade etmek için kullanılır 5, ses bilgisi tasıyan 5 ayrık kanalı ifade eder 1 ise 6 kanalı, yani subwooferı ifade eder.

Bi-Amp Özelligi

Hoparlördeki yüksek frekansların aynı hoparlördeki düsük frekanslardan ayrı olarak güçlendirilmesi teknigidir.

Bass ve tiz kontrolü

Bass kontrolü, 250Hz altındaki sinyallerin seviyesini, tiz kontrolü ise 6000Hz üstündeki sinyallerin seviyesini ayarlar.

Bass Refleks

Hoparlör kutusu içindeki havayı dısarı atan port yardımı ile bas çıkısını gelistiren sistemdir. Birçok subwoofer ile yer ve raf tipi hoparlörlerde verilen giris gücünü artırmak için kullanılmaktadır.

Bass Boost

Düsük ses seviyelerindeki bas sesleri güçlendirerek, kulaklık çıkısının ses kalitesini en üst seviyeye getirir.

Coaxial giris/çıkıslar

Bir dijital kaynaktan islenip surround sound'a dönüsebilecegi bir cihaza çok kanallı sinyal tasıyabilir.


Dolby Decoder

Bu devre, çogu DVD ve bazı HDTV yayınlarında bulunan yüksek kaliteli dijital surround sesi 6 kanala çözümleyip tasıyabilir.

Dolby ProLogic Surround

Dolby ProLogic Surround, sinemadaki ses atmosferini yaratmak için 5 ayrı yönden ses kullanır; 2 hoparlör ön sol ve sagda, 2 hoparlör arka sol ve sagda bulunur. Besinci orta hoparlör ise diyaloglar içindir.

Dolby® Digital

Dolby Surround teknolojisi, TV ve VHS gibi yayınlar için 4 kanal sesi, iki kanala kodlar. Dolby Surround ile kodlanan ses, mono ve stereo sistemlerle uyumludur.

DTS

(Digital Theatre Systems) Bir çok sinemada kullanılan yüksek kaliteli surround ses sistemleridir. Dolby® Digital gibi, DTS 5 speaker ve 1 subwoofer'a ayrı kanal saglayan, 6 kanallı dijital surround formatıdır. Çogu Dolby Digital sistemleri DTS decoderine sahiptir.

DSP

(Digital Signal Processing) Ses üretiminin atmosferini degistirerek, sese ayrı bir hava katar. Analog sinyallerin dijital formata çevrildikten sonraki manipülasyonudur. Analog audio sinyalinden sonra islenen her sinyal dijital audio olarak toplanır. DSP, çogunlukla surround ses sistemleri ile kullanılır.

Dolby® Pro Logic

Çift kanallı Dolby Surround ile kodlanmıs ses kaynagını 4 kanala ayırarak, çok kanallı ev sinema sisteminin temelini olusturur.

Digital Noise Reduction

(DNR) Video sinyalleri sıkıstırılırken, DVD diskin bazı bölümlerinde dijital gürültü belirebilir ve bunlar bazen video izlerken görülebilir. Dijital Noise Reduction sayesinde hareketsiz arka zemin bölümlerinde daha az titreyen bölümler elde edilir.

ID3 Tag

MP3 dosyalarının etiket bilgilerine verilen isimdir. Sanatçı ve sarkıların isimleri gibi bilgileri gösterir.

MP3 destegi

(Motion Pictures Experts Group-1, Audio Layer 3) MP3 internetteki CD kalitesinde müzik ve ses dosyalarının daha kısa bir sürede yüklenebilmesini saglamak amacıyla tasarlanmıs bir ses sıkıstırma formatıdır.

MP3

Düsük boyutu, yüksek ses kalitesi ve paylasım rahatlıgı ile MP3 formatı, dijital ortamda en popüler müzik dosyasıdır. MP3, büyük yer kaplayan CD kalitesinde ses dosyalarının kalitelerini düsürmeden sıkıstırılabilecegi ve dijital olarak depolanabilecegi bir dosya formatıdır. MP3 formatına çevirilen bir ses dosyasının insan kulagının duyamayacagı kadar düsük frekanstaki sesleri kesilir. Böylece dosya boyutu küçülür ama ses kalitesi neredeyse aynı kalır. Ses kalitesindeki degisim anlasılmaz çünkü insan kulagı kesilen düsük frekanstaki sesleri duyamaz. MP3 formatındaki müzik dosyalarını bilgisayarınızda, uyumlu DVD/VCD oynatıcınız, müzik setiniz ya da CD çalarınızda veya MP3 çalarınızda dinleyebilirsiniz.

MiniDisc (MD)

MiniDisc (MD), disk tabanlı, basta ses dosyalarını olmak üzere veri kaydetmek için kullanılan bir depolama birimidir. Portatif Hi-Fi sistemlere alternatif, yüksek ses kalitesine sahip dijital bir sistemdir. MD’ler 1 milyonun üzerinde defalarca kaydedilebilir.

MPEG

MPEG, (Motion Pictures Experts Group), ses ve görüntü verilerinin sayısal ortamda sıkıstırılması ve geri açılması prensiplerini belirleyen bir standarttır. Sıkıstırma isleminde, görüntü kareleri arasındaki degisimler analiz edilir ve bir MPEG kodlayıcı (encoder) ile dosya boyları yaklasık 1/200 oranında sıkıstırılır. MPEG, bilgisayar ve broadcast sektörleri tarafından en geçerli standartlardan biri olarak kabul edilmistir. Mevcut MPEG versiyonları; MPEG-1, MPEG-2, MPEG-3 ve MPEG-4 'tür.

**** Bass

Düsük ses seviyelerinde, D/A dönüstürücüde bas ve tiz sesleri güçlendirir, ses kalitesini artırır ve kulaklık çıkısının parazitlerini azaltır.

Optik Dijital Çıkıs

Bu optik baglantı, optik dijital girise sahip diger HIFI bilesenlere kayıpsız dijital iletim saglamak için kullanılır. Dijital sinyalleri manyetik ve elektriksel etkilerden etkilenmeyen fiber optik kablolarla iletir.

RDS

İsitsel FM radyo sinyalleriyle birlikte dijital veriler ileten bir sistemdir. RDS (Radio Data System), sinyali veren istasyonun ismini görüntüler ve o istasyon için en güçlü sinyali otomatik olarak bulur.

Surround Sound

Dinleyiciyi odanın farklı noktalarından gelen seslerle çevreleyip, konser ya da tiyatrodaymıs hissi veren simülasyondur.

Subwoofer

Bas ses üretimi için sol ve sag kanallardan beslenen düsük frekanslı hoparlördür.

Stereo Ses Sistemi

Stereo ses, standart çift kanallı sistemden gelir; biri sol hoparlörleri, digeri sag hoparlörleri besler. Ses reprodüksiyonuna derinlik ve genislik kazandırır. Stereo sistemler bagımsız amfi ve sinyallerle sag ve sol hoparlörleri kullanırlar. İki hoparlör 3 boyutlu his vermek için beraber çalısırlar.

TruSurround SRS

Sanal ses teknolojisidir. TruSurround ile digital audionun 6 ayrı kanalı iki kanalda islenir ve iki hoparlör üzerinden dinleyiciye iletilir. DVD Player, televizyon ya da dijital uydu üreticileri TruSurround sistemini ürünlerinde, 4.1 ya da 5.1 hoparlör sistemi olmayan müsterilerine sanal surround ses sistemini yasatmak için kullanabilirler.

Toplam Harmonik Distortion

Harmoniklerin genliginin, temel genlige(orjinal saf sinyal) oranıdır. Distortion istenmedigi için olabildigince küçük tutulmaya çalısılır, ama THD'yi düsürmek diger tip distortionları artırabilir. <0,5% THD tercih edilebilir.

Tiz

6000Hz üstündeki sinyallerin seviyesidir.

Virtual Dolby®

Arka hoparlörler olmadan gelismis bir sinema surround ses efekti için Dolby sinyal isleme devresidir. Sadece iki ön hoparlör ile Dolby surround ses efekti yaratır.AlıntıKullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1438
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici » 09 Haz 2008, 17:38

4.1 de aynımı acaba bende 4.1 var çünkü eyüp abi
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 09 Haz 2008, 18:40

4+1 ler genelde matrix sound dedigimiz sistemle çalısırlar. yani filmin sesinde ne varsa tüm kolonlardan çıkarlar. 5+1 zaten ses sisteminin bir özelligi ses düzeninin DVD'de 5+1 ses düzeninin kayıtlı olması gerekir. aksi takdirde. 5+1 ler de 4+1 ler gibi çalısır.

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 09 Haz 2008, 22:39

matrix i 5+1 ler için tavsiye etmem sürekli o modda dünlemek sesi rezillestirir

ayrıca 5+1 inizden tüm kabinlerden ses alabilmek için ses kartı ayarlarından cmss seçeneginde stereo surrounda getrimeniz gerekli........

ayrı eyüp abi gsel bilgiler.... tskler
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1438
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici » 09 Haz 2008, 23:07

bilgiler için tesekkürler eyüp abi çesmede film izliyoruz 4+1 isimizi görüyor simdilik
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Cevapla