HDTV yayın, yüksek rezolüsyonlu wide-screen video sinyali il

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

HDTV yayın, yüksek rezolüsyonlu wide-screen video sinyali il

Mesaj gönderen editci » 05 Haz 2008, 00:41

HDTV yayın, yüksek rezolüsyonlu wide-screen video sinyali ile birlikte dolby digital sesi bir arada sunmayı amaçlayan bir digital televizyon yayın standardıdır. Bu yayın standardının bazı parametreleri tam olarak netlesmemis olup degisik yayın kuruluslarınca degisik standartlar uygulanmaktadır. Amerikadaki ATSC kurumu (Advanced Television Systems Committe) HDTV yayınlar için standartları belirlemistir. Kesinlesen standartlar sunlardır

1-Yüksek rezolüsyonlu digital video datası: HDTV video standardı, yayıncı kurulusun tercihine göre interlaced veya progressive scan olabilir.Eger yayın interlaced olacak ise 1920iX1080i rezolüsyonunda olmalıdır. Progressive scan yayının rezolüsyonu ise 1280pX720p olmalıdır.
2-Genis ekran formatı (16:9)
2-Dolby digital ses

Buraya kadar belirlenen standartlar görüntü ve ses içindir. Dikkat edilirse HDTV standardında bu yayının hangi yoldan (kablo,uydu v.s) yapılacagına dair bir parametre yok. Yüksek rezolüsyonlu görüntü ve dolby digital ses datası bir arada, oldukça genis bir bandı isgal etmektedir. Bu kadar genis bandlı bir sinyali kablo ve uydu kanalları ile aktarabilmek oldukça külfetli olmaktadır. O yüzden yayıncı kuruluslar HDTV sinyallerini degisik formatlarda sıkıstırarak aktarma yoluna gitmektedirler. Amerikadaki birçok yayın kurulusları bu amaçla Mpeg2 sıkıstırma formatını kullanmaktadırlar. Bu formatla sıkıstırılan görüntü hem daha az bir band isgal etmekte, hemde kalitesinden çok fazla kaybetmemektedir. Dünyanın baska yerindeki baska bir yayıncı kurulus ise HDTV sinyallerini mpeg4 sıkıstırma formatı kullanarak yayınlamayı tercih edebilir. Mpeg4 formatını kullanan yayıncı kurulus HDTV sinyalini mpeg2'ye göre biraz daha fazla sıkıstırıp yayın kalitesinden biraz daha fedakarlık yapar, ancak sinyal band genisligini düsürdügü için bu sinyalleri daha kolaylıkla iletebilmis olur. Bir sekilde sıkıstırılmıs olan sinyal, çanak anten sayesinde uydudan alınıp HDTV receivera ulastıgında, uydu alıcı tarafından islenmek zorundadır. Yani içindeki mpeg decoder tarafından tam tersi islemden geçirilerek kodu çözümlenmelidir. Kodu çözümlenen sinyal HDTV uyumlu tv'ye aktarıldıgında gerçek kalitesinde seyredilebilir.

Gelelim HDTV uydu receiver ile mpeg sıkıstırma formatı arasındaki iliskiye. Öncelikle HDTV yayın için yapılmıs olan bir uydu receiver'ın olmazsa olmaz denebilecek özelliklerini yazalım: Bu özellikler HDTV yayın standardı için kabul edilmis olan kesin standartları karsılayabilecek sekilde olmalıdır. Yani:

1-HDTV receiver, progressive scan yayını alabilmek için mutlaka progressive scan olmalı ve 1280px720p rezolüsyonunu desteklemelidir.İnterlaced HDTV yayınlar için ise 1920ix1080i rezolüsyonu desteklemesi gerekir. Ayrıca bu sinyallerin HD-televizyona aktarılması için DVI ve/veya HDMI gibi yüksek kaliteli video baglantısına ait çıkısları olmalıdır.

2-HDTV receiver dolby digital ses için uyumlu olmali ve bu sinyal için optik ve koaksiyel digital ses çıkısları olmalı.

3-İzlenecek yayınlara uygun olan Mpeg decoder'ı içinde bulundurmalı.(mpeg2 decoder ve/veya mpeg4 decoder v.s)

Yukarıda 3 madde olarak saydıgım özelliklerin tümü bir arada olmazsa bu receiver'a HDTV receiver denemez. Yani yalnızca mpeg decoder'ı olan bir receiver HDTV receiver degildir.

HDTV yayın amerikada daha yaygındır. CBS,NBC,Warner Bros ve Sony gibi firmalar 1920ix1080i yayın standardını desteklerken ABC, Fox, Compaq,intel ve microsoft'ta 1280px720p yayını desteklemektedir. Avrupada ise bazı kanallar yeni yeni deneme yayınlarına baslamıstır. Ülkemizde ise yakın gelecekte HDTV yayına geçilebilme ihtimali yoktur. Avrupada HDTV yayınlar yaygınlastıktan sonra yayıncı kuruluslar yayınlarını kablo sistemi ile abonelik seklinde veya uydudan sifreli olarak yayınlama yoluna gideceklerdir. Zira HDTV yayın için yapılan çok büyük yatırımlardan sonra, bu kanalların "free" olma ihtimali çok yüksek degildir.
Bu yazıyı ileriye dönük bir yatırım yapmak amacı ile simdiden HDTV uydu receiver'ı almayı düsünen arkadaslara bir fikir olması amacı ile yazıyorum. Yorum herkesin kendisine aittir.alıntıCevapla