Uzaya tesisatçı gönderildi!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 462
Kayıt: 03 Nis 2007, 21:24
Konum: Adana

Uzaya tesisatçı gönderildi!

Mesaj gönderen Quarentina » 03 Haz 2008, 20:54

Resim


Uzaya tesisatçı gönderildi!
03 Haziran 2008 Salı 11:07
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun tuvaleti bozuldu. Discovery mekigi imdatlarına yetisti. Onlara pompa getirdi...
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun tuvaleti bozulunca uzaya 'tesisatçı" gönderildi. Dün geç saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlenen uzay mekigi Discovery'nin komutanı, UUİ'ye "Tesisatçı mı lazım!" diyerek mürettebat ile sakalasarak giris yaptı.

UUİ'NİN TUVALET POMPASI

Mekik, Japon laboratuvarının yanı sıra, istasyona 2 hafta önce bozulan tuvaletin onarımı için gerekli pompayı da tasıdı.

UUİ'de günlerdir sıkıntı çekilmesine neden olan tuvalet sorununun, yeni pompanın takılmasıyla asılabilecegi ümit ediliyor.

YENİ ASTRONOTLAR DA UUİ'DE

Bu arada, Discovery mekigi ile istasyonda görev yapacak yeni astronotlar da UUİ'ye ulastı.

Mart ayından bu yana istasyonda bulunan astronot Garrett Reisman'ın yerine gelen ve 6 ay boyunca UUİ'de kalacak olan astronot Gregory Chamitoff, yeni evini çok sevdi.

Chamitoff, "Garrett, güzel bir evin var. Tanrım, çok güzel" sözleriyle begenisini dile getirdi. İki astronot daha sonra kucaklastılar.

AMAÇ KİBO'YU YERLEsTİRMEK

Kelly'nin komutasındaki Discovery'de, 6 astronot bulunuyor. Astronotlar, UUİ'deki 3 kisilik ekiple beraber istasyona simdiye dek eklenecek en büyük modül olan, 1 milyar dolarlık Japonya'nın bilimsel laboratuvarı Kibo'nun yerlestirilmesi için de çalısacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Discovery uzay mekiginin fırlatılısı sırasında, fırlatma rampasında hasar olustugunu, ancak bunun Discovery için herhangi bir tehlike yaratmadıgını açıklamıstıCevapla