Anka kuşu kısa devre yaptı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Anka kuşu kısa devre yaptı

Mesaj gönderen uçs » 01 Haz 2008, 17:11

Anka Kusu Phoenix’te ortaya çıkan bir kısa devre arızası bilim insanlarını ugrastırıyor.
NASA’nın pazartesi sabaha karsı basarılı bir sekilde Mars’ın kuzey kutbuna indirdigi insansız uzay aracı Anka Kusu Phoenix’te ortaya çıkan bir kısa devre arızası bilim insanlarını ugrastırıyor.

NASA uzmanları, arızanın Phoenix’in robot koluyla Kızıl Gezegen’in yüzeyinden kazdıgı buz ve topragı analiz eden bir cihazda ortaya çıktıgını belirterek, sorunun asıl deneyler baslamadan önce yapılan testler sırasında belirlendigini açıkladı.

Arızanın ortaya çıktıgı cihazdan sorumlu Arizona Üniversitesi’nin Ay ve Gezegen Laboratuvarı’ndan William Boynton, örnekleri ısıtan ve tahlil eden cihazdaki kısa devrenin çok önemli oldugunu düsünmedigini belirterek, soruna neyin yol açtıgını bildiklerini, sorunu gidermeye çalıstıklarını söyledi.

Phoenix’in önceki gün deneme amacıyla çalıstırılmaya baslanan robot kolundan sorumlu 10 kisilik bilim ekibi de, yeni fotografların uzay aracının olası buz beneklerinin üzerine inmis olabilecegini düsündürdügünü belirttiler. Arastırmacılar, aracın roketlerinin inis sırasında gezegenin kuzey kutbunda oldugu düsünülen buzu açıga çıkarmıs olabilecegini belirttiler.

Mars’ın kuzey kutup bölgesinde oldugu sanılan buz ve olası mikroskobik yasam kanıtlarını elde etmek için 3 ay süreyle görev yapacak Phoenix misyonu, Tucson’daki Arizona Üniversitesi ile NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı tarafından ortaklasa yürütülüyor.

O MARS’A GİTTİ, DÜNYALILAR SİTESİNE SALDIRDI
Bu arada, Mars’a inen uzay aracı Phoenix’in internet sitesi bir bilgisayar korsanının saldırısına ugradı.

Mars misyonunun sözcüsü Sara Hammond, korsanın dün gece siteyi ele geçirdigini ve sitedeki manset haberin yerine kendi imzasını koydugunu söyledi.

Korsan ayrıca haberin yerine ziyaretçileri denizasırı bir internet sitesine yönlendiren bir baglantı da koydu. Sözcü, siteye ev sahipligi yapan Arizona Üniversitesi’nin uzmanlarının siteyi devreden çıkardıklarını ve düzeltmek için çalısmaya basladıklarını söyledi.

Phoenix’in internet sitesinin adresi söyle: http://phoenix.lpl.arizona.edu/

NtvmsnbcCevapla