Adim adim Active Directory Kurulumu

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4918 kez

Adim adim Active Directory Kurulumu

Mesaj gönderen velociraptor »

ACTIVE DIRECTORY KURULUMU

Acitve Directory kurmak için gerekli olan sartlar;
- Üzerinde Windows Server 2000 ya da 2003 yüklü olan bir bilgisayar.
- Statik IP
- NTFS dosya sistemi ile formatlanmıs bir partition.
- DNS

Bu sartları yerine getirdikten sonra Active Directory kurulumu için asagıdaki adımlar izlenir.

Active Directory kurulacagı bilgisayara yönetici hesabı ile logon olalım ve Start/Run bölümünde open kısmına dcpromo komutunu
Kurulumu answer file ile yapmak için dcpromo /answer:answerfile komutunu
Yedegi alınan DC de AD, Application Directory Partition ile olusturulmussa, yedegin yeni bir DC ye kopyalanması mümkün olmadıgından dcpromo /adv komutunu yazarak Ok dügmesine basalım.

Böylece Active Directory kurulum sihirbazı baslatılır.

Welcome to Active Directory Installation Wizard bölümünde next dügmesine basılarak sonraki asamaya geçelim.

Operating System Compability bölümünde, Next dügmesine basalım.

Domain Controller Type bölümünde:

Domain controller for a new domain:
Yeni bir domain kurulumu yapılacaksa bu seçenek isaretlenir.

Additional domain controller for an existing domain:
Var olan bir domain`e ek DC kurulumu yapılacaksa seçenek isaretlenir.

Yeni bir domain kurulumu yapacagımız için Domain controller for a new domain seçenegini seçerek ilerliyoruz.

Create New Domain:

Bu bölümde

Domain in a new forest :
Yeni bir forest yapısı baslatılacaksa, yani ilk defa domain kurulacaksa bu seçenek isaretlenir.

Child Domain in an existing domain tree :
Varolan domain`e child domain eklenecekse bu seçenek isaretlenir.

Domain tree in an existing forest:
Varolan tree yapısına yeni bir tree eklenecekse bu seçenek isaretlenmelidir.

Forest`daki ilk domain kurulumunu yapacagımız için Domain in a new forest seçenegini seçerek ilerliyoruz.

New Domain Name bölümünde Full DNS name for new domain kısmına domain`mizin DNS adını yazarak Next dügmesine basıyoruz.

NetBIOS Domain Name bölümünde Domain NetBIOS name kısımına kurulan domain için önerilen NetBIOS adını kabl ederek Next dügmesine basalım.

Database and Log Folders bölümünde Active Directory veritabanının ve log dosyalarının tutulacagı yer belirlendikten sonra Next dügmesine basarak ilerleyelim.(Eger degisiklik yapılmazsa varsayılan olara C:\WINDOWS\NTDS klasörü içerisinde tutulur)

Shared System Volume bölümünde SYSVOL klasörünün tutulacagı yer belirlenir. SYSVOL klasörünün bulunacagı yer mutlaka NTFS dosya sistemi ile formatlı bir partition üzerinde olmalıdır. Next dügmesine basarak ilerleyelim.

DNS Registration Diagnostics bölümü:

I have corrected the problem : DNS server kurup zone yapılandırmasını yapıldıysa bu seçenek isaretlenir.

Install and configure the DNS Server on this computer, and set this computer to use this DNS Server as its preferred DNS Server: Active Directory kurulacak olan bilgisayar DNS server olarak yapılandırılacaksa bu seçenek isaretlenmelidir. Böylece kurulum sırasında DNS Server da kurulur ve yapılandırılır.

I will correct the problem later by configuring DNS manually :
DNS yapılandırılması kurulumdan sonra yapılacaksa bu seçenek isaretlenmelidir.

Kurulum sırasında DNS Server`ın da kurulup yapılandırılması için Install and configure the DNS Server on this computer, and set this computer to use this DNS Server as its preferred DNS Server`ı seçerek Next dügmesine basalım.

Not: DNS Server hizmetinin yüklenmesi gerektigini belirtiysek sunucumuz DNS Server olarak da yapılandırılır. Bu durumda sihirbaz ayrıca sunucunun kullanmamasını saglamak için denetim yapar. Kullanıyorsa Choose Connection iletisim kutusunu görürüz.

Permissions bölümünde
Permission compatible with pre-Windows 2000 server operating system: Domain`de bulunan member Serverların isletim sistemi 2000 öncesi ise bu seçenek isaretlenmelidir.

Permissions compatible only with Windows 2000 or Windows Server 2003 operating system :
Domain`de bulunan member Serverların isletim sistemi 2000veya 2003 server ise bu seçenek isaretlenmelidir.

Permissions compatible only with Windows 2000 or Windows Server 2003 operating system seçenegini seçerek Next dügmesine basalım.

Directory Services Restore Mode Administrator Password bölümünde Restore Mode Password ve Confirm password kısımlarına istediginiz bir passwordü yazabilirsiniz. ( Bu password Active Directory içerisinde degil DC`nin registery`de saklanır. Active Directory Database`ni kurtarmak için kullanılan ve gelismis açılıs seçenegi olan Directory Services Restore Mode`da açılırken kullanılır

Summary bölümünde yaptıgıklarınızın özet bilgilerini kontrol ettikten sonra Next dügmesine basarak Active Directory kurulumunu baslatalım.

Önemli Not:
Kurulum bittikten sonra Completing the Active Directory Installation Wizard bölümünde Finish dügmesine basarak islemi sonlandırın.

Karsınıza gelen Active Directory Installation Wizard penceresinde Restart Now dügmesine basarak bilgisayarınızı yeniden baslatın.

KURULUM SONRASI GEREKLİ İLK KONTROLLER
Restart edildikten sonra Active Directory kurulumu kontrol edilmelidir.

Kontrol için yapılası gerekenler:
SystemRoot%DEbug dizininin dcpromo.log dosyasında saklanan yükleme günlügünü incelemek gereklidir. Günlük yükleme sürecinin dizin bölümlerinin olusturulması ve AD için registry nin alınması dahil her ayrıntıyı içermektedir.

Database and Log Folders bölümünde belirtmis oldugumuz dizinde NTDS klasörü ve Shared System Volume belirtmis oldugumuz dizinde SYSVOL klasörünün olusturulup olusturulmadıgını kontrol edelim.

SYSVOL klasörünün paylasıma açılıp açılmadıgını kontrol edelim. Bunun için My Computer`a sag tus ile tıklayıp Manage komutunu veriyoruz. Açılan Computer Management konsolunda Shared Folders`ın yanındaki + isaretine basarak genisletelim ve Shares`e tıklayalım.

ALINTIDIR (denemedim)

Ayrica bakiniz:
http://www.visualwin.com/