AutoRUN CD hazirlamak icin Resimli Anlatim

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
haksoy

AutoRUN CD hazirlamak icin Resimli Anlatim

Mesaj gönderen haksoy »

[Bu anlatimda kullanimi kolay olan, bazi otomatik cd hazirlama programlarinin nasil kullanilacagi anlatilmaktadir. Anlatimlar su sirayla gitmektedir:

1- Able Autorun
2- Easy Autorun Creator
3- Visual Autorun


ABLE AUTORUN ile oto cd hazirlama

Able autorun, simdiye kadar kullandigim en iyi cd hazirlama programi. öyle sadece bir inf dosyasi hazirlayip cd nin icine atmak filan degil. Ya da bir cd ye tek bir program atip da cd takildiginda sadece o programin calismasini saglayabilmek hic degil. Bilgisayar dergilerinin her ay verdigi icinde bir ton program olan cd ler gibi güzel bir arayüze sahip, cd takildiginda tek tiklamayla istenen programin kurulabilecegi bir cd hazirliyoruz. Hic bir html editörü kullanmaya gerek yok. Able autorun, zaten yeterince görsel ve kolay.
Asagida verdigim örnekteki cd arayüzü program ile birlikte gelen default arayüz olup pek güzel degil. İlerde kendi istedigimiz resimlerden, wallpaperlerden de arayüz hazirlayabiliriz. Yine program ile birlikte gelen fon müzikleri de hos degil. Daha sonra kendimiz istedigimiz mp3 dosyalarini cd lerimizde fon müzigi haline getirebilecegiz.
Bu programin language dosyasini türkceye cevirip cd arayüzündeki terimleri türkceye cevirmek te mümkün. Ama bunu daha sonra yapmayi deneyelim.
öncelikle asagidaki linkten programi indirin. İndirdiginiz klasörde hem able autorun 4.3 hemde able autorun 4.5 var. Tabii ki keygenlerde beraber. anlatimi 4.3 sürümüne göre yapildi:

Programi İndirmek icin Link: ------(geçersiz link)------ 1449779/able_autorun.rar.html

Programi mümkünse C:\Program Files\Able AutoRUN adresine kurun.calistirdiniz zaman asagidaki pencere cikacak.[/B]

Resim
"yes" deyin.
Asagidaki gibi 2. bir pencere gelecek:

Resim
"ok" deyin.
Bu arada register olmanizi isteyen yeni bir pencere acilacak:

Resim
able autorun 4.3 icin verilen ilacı kullanarak bu penceredeki register butonu ile programi full hale getirin:

Resim
Artik programin arayüzü ortaya cikti:

Resim
Bir cd hazirladigimiz zaman arayüz asagi yukari yukarida verilen resimdeki gibi olacak . Tabii üzerinde add, change, ... butonlari olan kücük calisma penceresi hazirladigimiz cd nin arayüzünde görünmeyecek. O kücük pano bizim programlari, screenshootlarini, aciklayici bilgilerini eklemek icin kullanacagimiz kisim. Bu arayüzü kapatin simdilik.

simdi gelelim cd nin hazirlanmasina...

1)Harddiskinizde cd ye yazacaginiz dosyalariniz icin özel bir klasör acin.
örnegin C de MyCDROM diye olusturalim. Klasörümüzün adresi C:\MyCDROM seklinde olacaktir. Daha sonra cd ye yazacagimiz tüm programlari (winzip, winamp, panda antivirus, ...) gibi bu klasöre atalim.


Resim
Programi kurdugumuz C:\Program Files\Able AutoRUN klasörünün icerigi

2)MyCDRom klasörünün icinde AutoRUN adinda yeni bir klasör acalim. Bu yeni klasörü Able AutoRUN program dosyalari icin kullanacagiz. Bu yeni klasörün adresi C:\MyCDROM\AutoRUN seklinde olacaktir.
3)simdi asagidaki dosyalari yeni olusturdugumuz bu AutoRUN klasörü icine kopyalamaliyiz.


Resim
Baska bir deyisle Able AutoRUN programini C: ye kurduysak "C:\Program Files\Able AutoRUN " adresindeki autorun.exe, language.lng ve data dosyalari kopyala yapistir ile "C:\MyCDROM\AutoRUN" icine atiyoruz.

İlk kez deneme yapacagimiz icin fazla sayida programi cd ye yazmayi denemeyin bence. cünkü cd ye atacagimiz her program icin kisa bir tanitim yazisi ve ya programdan bir screenshoot atmak isteyebilirsiniz. En azindan ben öyle yapiyorum. Bu yüzden bir cd yi hazirlamak bazen saatlerimi aliyor. Bir hata yapip da her seye en bastan baslamak ise cok sikici oluyor. O yüzden ilk yazacagimiz cd ye 3-5 program atmanizi tavsiye ederim.
Ben bu anlatimda yazacagim cd ye
flash player
winzip
java
quicktime
sunjava
acrobat reader
programlarini koyacagim.
MyCDROM klasörüm su sekilde


Resim
MyCDROM klasöründeki AutoRUN klasörü de su sekilde:

Resim

alintidir
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1467
Kayıt: 15 Mar 2006, 16:40

Mesaj gönderen drog_1 »

her gün daha mükemmele
haksoy
beni ürkütüyorsun kardesim..
:D
ellerine saglik...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45293
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3446 kez
Teşekkür edildi: 3090 kez

Re: AutoRUN CD hazirlamak icin Resimli Anlatim

Mesaj gönderen velociraptor »

baslik bir güncellensin :)
Cevapla