1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

LibreOfis'de Devrim....!!! : Sürüm 24'e PDF Editeleme Gelmiş....!!!

Gönderilme zamanı: 11 Haz 2024, 15:23
gönderen TRWE_2012
Merhabalar

LibreOffice, daha fazlasını daha kolay ve hızlı yapmanızı sağlayan güçlü bir ofis takımıdır: Temiz arayüzü ve güçlü araçları, yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkaracak ve üretkenliğinizi arttıracaktır. LibreOffice, pazardaki en güçlü Özgür ve Açık Kaynaklı Ofis yazılımını oluşturmayı sağlayan birçok uygulama içermektedir: Writer kelime işlemci, Calc hesap tablosu uygulaması, Impress sunu, Draw çizim ve akış şeması uygulaması, Base veritabanı ve veritabanı ön ucu ve Math matematik yazılımı. LibreOffice, Microsoft® Word, Excel, PowerPoint ve Publisher gibi birçok belge biçimi ile uyumludur. Ancak LibreOffice, bunların ötesine giderek daha çağdaş bir açık standart olan Açık Belge Biçimi – ABB (OpenDocument Format – ODF) kullanmanızı sağlıyor.

Birlikte gelen öntanımlı birçok özelliğin yanı sıra LibreOffice güçlü eklentileri ile kolaylıkla yeni özellikler kazanabilmektedir. İlgili platformlarımızdan daha fazla eklenti ve belge şablonu edinebilirsiniz.

LibreOffice, özgür ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Geliştirilmesi yeni yetenek ve fikirlere açıktır ve yazılımımız özverili kullanıcı topluluğumuz tarafından her gün test edilmekte ve kullanılmaktadır. Siz de aramıza katılabilir ve sonraki gelişiminde etkili olabilirsiniz.

LibreOffice paketinde yer alan uygulamalar ve kullanım alanları şöyledir:

Writer, modern, tam özellikli bir kelime işlemci ile masaüstü yayın aracında ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahiptir. Hızlı notlar alabilmek için basit; içerik, diyagram, dizin ve daha fazlasını içeren kitaplar oluşturacak kadar da güçlüdür.

Calc, her zaman ihtiyacınız olacak bir hesap tablosudur. Yeni kullanıcılar Calc uygulamasını öğrenilmesi kolay ve sezgisel bulurlar. Profesyonel veri madencileri ve sayı parçalayıcılar gelişmiş işlevlerin geniş yelpazesini takdir edeceklerdir. Sihirbazlar size gelişmiş hesap tablosu işlevlerinin geniş bir yelpazesinin kullanımı ve seçimi için rehberlik yapabilir. Ayrıca LibreOffice şablon deposundan hazır yapılmış hesap tablosu çözümleri için şablonlar indirebilirsiniz.

Impress, etkili çokluortam sunumları oluşturma için gerçekten seçkin bir araçtır. Sunum düzenleme ve oluşturma, farklı düzenleme ve görünüm kipleri sayesinde esnektir.

Draw, hızlı bir çizimden karmaşık bir plana her şeyi üretmenize ve grafik ve diyagramlarla iletişime devam etmenize imkan verir. 300 cm x 300 cm geniş sayfa boyutu ile Draw; teknik çizimler, genel posterler ve daha fazlası için mükemmel bir pakettir. Nesneleri iki veya üç boyutta döndürme yeteneği ile işleyebilirsiniz.

Base, kullanıcıların geniş ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış, tüm kullanımlar için tam özellikli bir masaüstü veritabanı ön ucudur. Base Veritabanı uzman kullanıcılara ve işletme ihtiyaçlarına hitap eder ve geniş çapta çok kullanıcılı veritabanı motorlarının birçoğu için yerel destek sürücüleri sunar. İlave olarak diğer veritabanı motorlarına da sanal olarak bağlanmanıza imkan verir.

Math, bir formül düzenleyicisidir; metin belgelerinize, hesap tablolarınıza, sunumlarınıza ve çizimlerinize mükemmel biçimlendirilmiş matematiksel ve bilimsel formüller eklemeniz için size yardımcı olabilecek bir araçtır. Formülleriniz kesirli sayılar, üslü ve tabanlı sayılar, integraller, matematiksel işlevler, eşitsizlikler, denklemler ve matrisler gibi birçok ögeden oluşabilir.

LibreOffice’in işlevselliğini, LibreOffice Eklenti Merkezi’nde kullanılabilir uzantıları indirerek genişletebilirsiniz. Eklentiler, standart LibreOffice yapılandırmasına ek olarak kurulmaktadır ve belli bir uygulamaya (Writer, Calc, Impress, …) ya da tüm uygulamalara yeni işlevsellik kazandırırlar.


Bugün lanetli şeytan dürttü beni, Libre Ofis , sürüm 24.4.2 indirip , denemek için kurdum ve bayıldım, bayıldım....Bir daha ki temiz kurulum'da tek ofis paketi bu olacak sistem'de... (şu anda sistem'de MS-Ofis 2007, Softmaker Ofis 2024, ve LibreOfis v24.2.4 bulunmakta)

Koplayama sırasında boşluk karakter sorunu düzeltmişler..Netten resim kopyalama yapıştır aynen MS-Ofis gibi olmuş, Base'ye (Veritabanı oluşturma) MS-Ofis Access 2007 desteği de gelmiş....İşte beni sevindiren de bu oldu....!!!

Ekran Görüntüleri (Sistem : Windows 11 Yapı 22H2 x64 Home)
Resim
Resim
(not:www.sordum.net web sitesinden örnek amacı ile koplaya-yapıştır yapılmıştır.(makalenin her hakkı saklıdır ve sahibine aittir.ben bu forum'un üyesi olduğundan, gösteri amaçlı bunu göstermekteyim.gördüğünüz gibi boşluk karakter sorununu ortadan kaldırmışlar (belge de eskiden kopyalama yapıldığında boşluk karakteri de kopyalanmakta idi, bu belge üzerinde ufak gri dikdörtgensel alanlar olarak kendini belli ediyordu.Artık yok...)

Artık PDF Dosyalarını doğrudan düzenlebilme özelliği gelmiş bulunmakta olup, bu devrimdir,LibreOfis için....Microsoft Ofis'in bir adım önüne geçmektir.

Ekran görüntüsüden "Ayfer CEYLAN" hocamızın, ünlü PDF kitabına , bir not eklemişim....!!! :)
Resim
Eklenti Desteği %100 Sağlam (kurulu gelen eklentiler)
Resim
Resmi Web Sayfası :

https://tr.libreoffice.org/

Re: LibreOfis'de Devrim....!!! : Sürüm 24'e PDF Editeleme Gelmiş....!!!

Gönderilme zamanı: 11 Haz 2024, 22:45
gönderen burak35
Linux çüleri sevindirecek gelişme. Vur davulcu davula. Tey tey tey :lol: