Wi-Fi nefesinizi ve kalp atışınızı olağanüstü bir doğrulukla ölçebilir

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47757
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5839 kez
Teşekkür edildi: 4920 kez

Wi-Fi nefesinizi ve kalp atışınızı olağanüstü bir doğrulukla ölçebilir

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Tayvanlı güç yönetimi şirketi Delta, Wi-Fi ağlarının yakında yaşamsal belirtilerimizi izleyebileceğini gösteren bazı etkileyici Ar-Ge çalışmalarını açıkladı. Bu hafta Taipei'deki Computex ticaret fuarında Delta'nın araştırma merkezinden Dr. Tzi-cker Chiueh, algoritmalarının yalnızca Wi-Fi sinyallerindeki kesintileri analiz ederek solunum hızlarını ve hatta kalp atışlarını nasıl tespit edebildiğini gösterdi.

Modern Wi-Fi'deki kanal durumunun küçük hareketlere ve çevresel değişikliklere karşı oldukça duyarlı olduğu ortaya çıktı. Delta, bir odanın etrafında seken Wi-Fi sinyallerinin uçuş süresini ve varış açısını hassas bir şekilde ölçerek, nefes almayı büyük bir hassasiyetle takip edebilen algoritmalar geliştirdi.

The Register tarafından bildirildiği üzere Chiueh, solunum hızı tahmin algoritmasının 5 metrenin üzerindeki solunum hızlarını ölçmede %95 doğruluk elde ettiğini iddia ediyor. Bir metreye kadar mesafeden nabız oranlarının hesaplanmasında %83 doğruluk oranıyla, kalp atışındaki en küçük hareketler bile tespit edilebiliyor. Teknolojinin, bir çift akıllı telefondan gönderilen Wi-Fi dalgalarından başka hiçbir şey kullanmadan, iki kişinin uyku durumlarını nefes alma düzenleri ve vücut hareketlerine göre ayırt edebildiği bir deneyin videosunu gösterdi.

Resim

Bu tür bir teknolojinin akıllı telefonlara ulaşması ve temel sağlık takibi için giyilebilir cihazlara olan ihtiyacı ortadan kaldırması devrim niteliğinde olurdu. Google, Pixel akıllı telefonlarıyla 'temassız' sağlık takibini denedi, ancak bu biraz hantaldı ve kullanıcının nefesini ve kalp atışını ölçmek için kendisinin küçük bir klibini kaydetmesini gerektiriyordu . Belki Wi-Fi bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Ancak Dr. Chiueh teknolojiyle daha geniş bir ağ oluşturuyor gibi görünüyor. Wi-Fi erişim noktalarının, özel biyomedikal sensörlere veya EKG ekipmanına ihtiyaç duymadan hastanelerdeki hastaları veya bakım evlerindeki yaşlıları izlemek için kullanılabileceğini öne sürdü.
Bunaltıcı sıcaklarda çocukların ve evcil hayvanların arabalarda bırakılması, bu teknolojinin potansiyel olarak tespit edebileceği bir başka yaygın sorundur.

Delta, sağlık ve güvenliğin ötesinde, Wi-Fi analizlerinin, sinyalleri bozabilecek fiziksel değişiklikleri tespit ederek depolar gibi zorlu ortamlarda ağ performansını optimize edebileceğine inanıyor. Erişim noktası yapılandırmalarını otomatik olarak ayarlayarak, özel 5G dağıtımlarına rakip olabilecek bir verim elde etmeyi hedefliyorlar.

Açılış konuşmasında Delta'nın yapay zeka ve makine öğrenimindeki ilerlemelerin mümkün kıldığı diğer ileriye dönük projelerine de değinildi. Bunlar arasında, drone'ların GPS olmadan köprüler gibi altyapıları incelemesine yardımcı olan otomatik 3D modelleme, kendi kendini süren arabalar için elle makul şekilde simüle edilebileceklerin ötesinde genişletilmiş test senaryoları oluşturma ve hatta robotları asansör kullanmak gibi ortamlarda gezinmek için eğitme yer alıyor.

Şu an itibariyle, bu yeni projelerin ne zaman gerçek ürünlere dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda kesin bir zaman çizelgesi sağlanmadı, ancak demo tek başına övgüyü hak ediyor.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/103298-wi ... uracy.html
Cevapla