Lenovo Ideapad Gaming Ram-SSD Yükseltme ve Temizlik/Bakım

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1890 kez

Lenovo Ideapad Gaming Ram-SSD Yükseltme ve Temizlik/Bakım

Mesaj gönderen root@localhost »

Selamlar, sonunda lenovo dizüstümü dikkatlice açtım. Temizlik, bakımını yaptım. 16 gb ram eklemesini yaptım. SSD yi yine takamadım. Kutu içerisinde vidası çıkmadı. Maalesef ki lenovo da vida ve somunu vermemiş. Kaldı ki sata ssd/hdd takmak için koca aparat ve vidalar vermişlerdi. SSD yi es geçmişler.

Kendi imkanlarımla taktım fakat içime sinmedi geri çıkardım. Ne olur ne olmaz. Fotolarda görürsünüz bir şekilde elimde ki malzemeler ile takabildim. Riske girmek istemedim.

İnternette 70 - 80 tl ye buldum onu artık alınca 6 ay sonra takarım. Zırt pırt kasayı açmaya gerek yok. Çok zor açılmadı ama açarken kasa kenarı tırnakları kırma ihtimali var.

Temizlik de iyi oldu. Ayrıca 16 GB ram eklemesiyle sistem dual channel çalışmaya başladı. Oyunlarda FPS de arttı. Kesinlikle single ram kullanmamak gerek. Yükseltme imkanı yok ise 2x8 GB tek 16b a göre avantajlı olarak da kullanılır.

Cihazın iç yapısından Fotoğraflar ;

Resim
SSD arka yüz

Resim
SSD ön yüz

Resim
batarya

Resim
Cihazın ilk açılışı

Resim
ram ve ssd montajı

Resim
Tüm işlemlerden önce batarya soketi çıkartılmalı

Resim
Ram arka yüz

Resim
Ram ön yüz

Resim
Sol fan

Resim
Sağ Fan

Resim
512 GB Samsung Oem SSD - 2242 yuvada

Resim
SSD yi el ile ve kendi bulduğum plastik yuva parçası ile oturtuşum

Resim
Temizlik sonrası hali

FPS farklarını ayrı konuda açıcam.
En son root@localhost tarafından 02 Nis 2024, 00:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Re: Lenovo Ideapad Gaming Ram-SSD Yükseltme ve Temizlik/Bakım

Sistemden görüntüler ;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Öncelikle darısı başıma ve hayırlı olsun yeni donanım parçaların (RAM/SSD) ....

ama (ama'sı var bana göre)

Ram kapasiten 16GB'tan 32GB'a çıktığından , artık Windows'un önerdiği "Takas Dosyası" özelliği kullanmak zorunda değilsin.

Neden?

Ekran görüntüsüne bak....
[align=center]Resim[/align]

Windows görev yöneticisi yazılımında, sağ bölmede bulunan "Tamamlanan" ifadesi, senin SSD diskin üzerinde Windows tarafından oluşturulan "Takas Dosyasının" ta kendisidir.Yazık günah kardeş 6GB'lık alanı Windows SSD üzerinde ayırıp sürekli NADH manyetik hücrelerine yazıp siliyor, yazıp siliyor.Bu durum hücrelerin yıpranması yani %sağlık düşmesi şeklinde kendini gösteriyor.

Çözüm gayet basit....Windows ayarlarından takas dosyası oluşturma işlevini devredışı bırak , bu durum'da Windows sana bir uyarı mesajı gösterecek ama görardı et mesajı....

Sistemi yeniden başlattığında, Windows takas oluşturma işlemini 32GB'lık ram blokları üzerinden yapacak,ram modülleri hala en hızlı bileşenler, dolasıyla hızından birşey kaybetmeyecek aksine hızına hız katacaksın.

Örnek ekran görüntüsü (bana ait olan donanım) :

Gördüğün gibi eğer ram miktarı 16GB ve üstü ise, SSD üzerinde Takas dosyası ve SWAP (Değiş tokuş) dosyası kullanmak gereksizdir hatta SSD'i bile bile katletmektir.Ben bunun farkına çok geç vardım ama sağlıktan giden gitti, sağlık olsun...Bari sen yeni diskinde ve şimdi ki SSD diskinde bu ölümcül hatayı yapma...

Takas dosyası ve Swap dosyası sadece mekanik diskler için oluşturulmuş 25 yılık eski bir teknoloji....

NOT:

Yukarıdaki senin ekran görüntüsünde SSD kullanım yüzdesi %19 iken
Benim ekran görüntüsündeki SSD kullanım yüzdesi %0'dır. (halbu ki arkaplan 86 işlem çalışıyor, Palemoon'da 10 sekme açık halde, arkaplan'da Foobar2000 audio player bangır bangır çığrıyor)

Neden sen de %19?, çünkü windows sürekli takas dosyası ile swap dosyası arasında veri alışverişi ve ram -takas dosyası arasında sürekli veri alışverişi yapıyor hali ile bu sana %sağlık düşmesi ve ilave sıcakık artışı olarak geri dönüyor hemde olumsuz olarak

Bende tam tersi....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3487 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Bencede 8 gb ve üstü ram varsa, Ya disk belleği ni kapatmak lazım. Yada boyutunu ona göre küçük ayarlamak lazım.
Bende ram 6 gb olduğu için ellemedim tabi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4952 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Lenovo, Resim gibi iç dizayn tasarlıyor
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Evet tasarim cok iyi. Gecenlerde arkadaşın dell i açtım. Açmamla kapatmam bir oldu korktum . Parça değişimi çok sıkıntılı idi. Bu daha rahat.

Sadece dikkatli olunmalı. Önce vidalar çıkartılıp yerleri ayarlanmalı. Üstte ve yanda uzunlar var. Altta 4 tane ufak vida var.

Sonra küçük mavi plastik aparat yardımı ile kenarlara takip plastik çektikleri açıyor ve kapağı çıkartıyoruz.

Ssd montaj vida ve somunu alayım. Daha sonra ssd 'yi takicam. Biraz daha bekleyeyim acelesi yok. En azından bir daha pc pislenince temizlerim.

Bir kez daha teşekkürler tarkan abi. Iyi secim yaptık.

Sistem takas dosyası için bir şey ellemek istemiyorum. Sistem nasılsa öyle gitsin. Şuan bir dez avantaj görmedim. Daha sonra duruma bakarım.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Fanları o kadar kısa sürede biraz fazla tozlanmamış mı? Bana bu biraz garip geldi. Ama ısı yüksek değilsee pek sorun olmaz gibi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

root@localhost yazdı: 02 Nis 2024, 12:24 Sistem takas dosyası için bir şey ellemek istemiyorum. Sistem nasılsa öyle gitsin. Şuan bir dez avantaj görmedim. Daha sonra duruma bakarım.
Keşke, tavsiye ve uyarıma kulak verseydin....Ne yapalım sağlık olsun..

Eğer tavsiyem'e kulak verseydin , kazanımların şunlar olacaktı

1.SSD diskin yoğun kullanım oranı %19-20'den %1-2'e gerilecekti.

2.Bunun artısı en az yoğun kullanıma göre 5-10 derece santigrat derece sıcaklık azalışı

3.Diğer artısı %30-35 daha da hızlı bir SSD (Okuma hızı 2700 MB/sn. hızına yaklaşaktı, yazma hızı da 1100 MB/sn. sabitlenecekti)

4.Bir diğer artısı, oyunlar'da 5-10 FPS artışı değil 100-150 FPS artışı beraberinde getirecekti....

Hatırlıyorsan, sana bir zamanlar "Image Uploader v1.3.2 x86" yazılımı kullan diye başının etini yemiştim (çok ısrarcı olmuştum da) sen de ısrarlarıma dayanmayıp yazılımı deneyimlemiştin, ve bana teşekkür mesajı göndermiştin...

Ama bunda ısrarcı olmayacağım, sonuçta bu donanımın sana ait, ve kimse seni bir şeylere zorlayamaz....

TRWE_2012, bir deniz feneri'dir.Yolu gösterir , gerisini Windows PC Kullanıcısına bırakır.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Rami düşük olanlar ne yapsın benim gibi. Hala 6 gb ram le idare ediyoruz. Sizler 16 32 gb rame e geçtiniz artık köfteler sizi :d :v
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 02 Nis 2024, 16:05 Rami düşük olanlar ne yapsın benim gibi. Hala 6 gb ram le idare ediyoruz. Sizler 16 32 gb rame e geçtiniz artık köfteler sizi :d :v
Bende senin gibi derdim...Başkalarının sistemlerine imrene imrene bakardım....

Ya ben ne yapayım 16 sene 2 x 1024 MB = 2048 MB (2GB) RAM (DDR2 ve hızı 133 Mhz) zaman geçirdim.Company Of Heroes oyununu oynamak için kırk takla attım. (ağır çekim modunda oyun oynamak tam bir işkence idi.)
En son TRWE_2012 tarafından 02 Nis 2024, 16:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Zor valla. Heleki pc eskiyse ve donanımlarda düşükse daha bi zor.
Birde şuan kullandığımız sistemlerde kötü olunca Memnuniyetsizlik oluyor.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

@burak
Şana şunu söyleyim atıyorum i7 10.nesil, atıyorum i5 12.nesil pc kullanmadan diğer pc ile ilgili aklında çok afaki bir hız hissiyatı olmuyor. Fakat kullanınca diğerine geçince sıkıntı başlıyor. Hiç yapamıyorsun.

@TRWE , ;

1.SSD diskin yoğun kullanım oranı %19-20'den %1-2'e gerilecekti.

2.Bunun artısı en az yoğun kullanıma göre 5-10 derece santigrat derece sıcaklık azalışı

3.Diğer artısı %30-35 daha da hızlı bir SSD (Okuma hızı 2700 MB/sn. hızına yaklaşaktı, yazma hızı da 1100 MB/sn. sabitlenecekti)

4.Bir diğer artısı, oyunlar'da 5-10 FPS artışı değil 100-150 FPS artışı beraberinde getirecekti....

1- Abi varsın kullansın, kullanılmayan ssd yi mezara mı götüreceğim, ne yapacağım?

2-Sıcaklık ile ilgili hiç bir sorunum olmadı. Hiç bir zaman absürd sıcaklıklara çıkmadı. Sen 70leri geçtin mesela ben günlük kullanım ile hiç 50yi görmedim. Net söylüyorum.

Disk info ya aldanmayın. SSD ısı okuması hatalı. Defalarca yazdım. Diğer programlar hwinfo vb kıyaslayın. Farkı görün.

3- Okuma yazma hızları zaten normal. Şuan bak aşağıda rastgele yaptığım test. İnan , ne temizlik, ne birleştirme, ne yazılımsal bakım yapıyorum ne bir şey. Mal(Standart-Gamer-Home user tarzı) pc user gibi takılıyorum. Hiç bir şey bilmemek bazen çok daha iyi.

Resim

4- Takas dosyası fps artışına katkısı olur mu bilmiyorum.

Açıkçası pek uğraşmak istemiyorum.

Ama her zaman teşekkür ederim. Bir bildiğiniz vardır derim. Ben bu yolu tercih ediyorum.

Bir dipnot : Okuma yazma hızları donanımsal olarak %80/90 yazılımsal olarak %10-20 değişir. Yani atıyorum a SSD si a pc de 3bin yazar 2bin okur, b SSD si a pcde 2500okur 1000 yazar. Birde aşağı yukarısı vardır. 2500/2700 arası , 1000/1200 arası. Dünya dönse 1250 demez.

-Sen şimdi senin SSD ye ne yaparsan yap 1500mb yazmaz .Bitti onun o canı gitti yani. Birde tabi ssd nin zaten belli bir standartı var. Hepsi ufak tefek farklılık gösterebiliyor.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Donanım çok kötü olmamalı. Biraz iyi olmalı. Yada en azından idare etmeli. Birde Default windows kullanılmıyo ya. Defalarca kez denedim. :)
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

burak35 yazdı: 03 Nis 2024, 04:00 Donanım çok kötü olmamalı. Biraz iyi olmalı. Yada en azından idare etmeli. Birde Default windows kullanılmıyo ya. Defalarca kez denedim. :)
İddaa ediyorum. Eline bir gün iyi bir pc geçicek ve sen o zaman bu tip şeylerle zerre uğraşmiyacaksin. Çünkü gerek olmucak. Yahu default da olsa ula kaynak yetince sorun yok diceksin
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

İnşallah keşke olsa. :)