Bir Sistemin Termal Macunu Yenilendiğinde Sıcaklık Artışı Olur Mu?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 971 kez

Bir Sistemin Termal Macunu Yenilendiğinde Sıcaklık Artışı Olur Mu?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Söz konusu web sitesinde bu şikayet/yardım mesajlarını okudum bugün....

https://www.technopat.net/sosyal/konu/t ... i.2657650/

Böyle bir şey söz konusu mu? (gerçekten olabilir mi?)

Ayrıca mesajları okurken Lenovo hakkında ilginç termal macun bilgilerine ulaştım...Aşağıya yazıyorum....

Legion 5 için en uygun macun kendi fabrikasyon macunu Honeywell PTM 7950.

Nedir? bu termal macunun özelliği :

Faz değişimli. Hep sıvı halde kalmıyor düşük sıcaklıkta daha katı bir hale geçiyor. Bu nedenle macunun pomp out yapma olasılığı baya düşük. Sıkıntı zaten macunların pomp out yapması.

Ayrıca yukarıdaki cümle'de geçen "macunların pomp out yapması." ne demek?

Ve şunu da öğrendim söz konusu site'den

Masaüstü / Dizüstü PC'ler'de , ekran kartı ve CPU için en iyi kaliteli termal macun

1.MasterGel Pro V2

2.MX6 (MX4'in kalitesinden 4 kat daha iyi olduğu idda ediliyor söz konusu mesajlar'da, tabii sahte'sine denk gelmemek koşulu ile...)

Bu konuda düşünceleriniz nelerdir.? (Bilmediğim için soruyorum)

NOT :

Legion 5 için en uygun macun kendi fabrikasyon macunu Honeywell PTM 7950 bulunduğu yurt dışı adresi burasıymış..

https://ebuy7.com/honeywell-7950-phase- ... ial-1.html
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1867 kez

Re: Bir Sistemin Termal Macunu Yenilendiğinde Sıcaklık Artışı Olur mu?

Mesaj gönderen root@localhost »

Olur. Termal pad değişiminde de olur. Kalitesiz,sahte ve uyumsuz macun & termal pad başa bela. Arctic mx serisi güzel. Orj. oldu mu yeter.

İyi macun ısınınca akışkanlaşır, soğuyunca (pc kapanınca) bir süre sonra donar. Bu döngü ne kadar çok olursa macun o kadar iyidir. Eğer bir noktada kurur ve donma-çözünme (yumusama-akışkanlaşma) işlemi olmaz ise zaten performans ve ısı artışı ile kendini belli eder.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Bir Sistemin Termal Macunu Yenilendiğinde Sıcaklık Artışı Olur mu?

root@localhost yazdı: 31 Mar 2024, 00:57 Olur. Termal pad değişiminde de olur. Kalitesiz,sahte ve uyumsuz macun & termal pad başa bela. Arctic mx serisi güzel. Orj. oldu mu yeter.

İyi macun ısınınca akışkanlaşır, soğuyunca (pc kapanınca) bir süre sonra donar. Bu döngü ne kadar çok olursa macun o kadar iyidir. Eğer bir noktada kurur ve donma-çözünme (yumusama-akışkanlaşma) işlemi olmaz ise zaten performans ve ısı artışı ile kendini belli eder.
Allah (c.c) razı olsun senden peki bu ne demek

"macunların pomp out yapması."
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Re: Bir Sistemin Termal Macunu Yenilendiğinde Sıcaklık Artışı Olur Mu?

https://koolingmonster.com/insights/wha ... -and-a-gpu

Resim

Resim

Macunun temas noktasından ısı ile birlikte zamanla dışarlara atımı. Böylelikle macunun ısı iletimi zayıflıyor anladığım kadarıyla. Kalite bir macun iş görür abi çok detaya inme.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

root@localhost yazdı: 31 Mar 2024, 01:06 https://koolingmonster.com/insights/wha ... -and-a-gpu

Resim

Resim

Macunun temas noktasından ısı ile birlikte zamanla dışarlara atımı. Böylelikle macunun ısı iletimi zayıflıyor anladığım kadarıyla. Kalite bir macun iş görür abi çok detaya inme.
Hay Allah(c.c) senden razı olsun, senin sayende öğrendim merak etme detaya inmeyeceğim.Anladım macunun sıcaklıkla rastgele dağılması , yani kısaca ortalığı batırması, kirlilik oluşturması, ısı dağılımını bozması....
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

İşlemciyi söktün mü macun göbekte kalıp gibi duruyorsa iyidir. İlk defa casper a bu işlemi yaptığımda fabrikanın sürdüğü kurumuş fakat kalıp gibiydi. Aldıktan 3-4 yıl sonra yapmıştım. Hemde fabrika çok sürmüştü. bildikleri vardır.

İlk sürülen macun her zaman bence en uzun ömürlü olanı.

Sendende Allah razı olsun Abi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

root@localhost yazdı: 31 Mar 2024, 01:16 İşlemciyi söktün mü macun göbekte kalıp gibi duruyorsa iyidir. İlk defa casper a bu işlemi yaptığımda fabrikanın sürdüğü kurumuş fakat kalıp gibiydi. Aldıktan 3-4 yıl sonra yapmıştım. Hemde fabrika çok sürmüştü. bildikleri vardır.

İlk sürülen macun her zaman bence en uzun ömürlü olanı.

Sendende Allah razı olsun Abi.
Aynene bende öyle yapacağım 2-3 sene macunlara dokunmayacağım.Dördüncü sene'den sonra bakalım zaman bize ne gösterecek
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Yarın 16Gb ram i ve 980 ssd yı takacağım. Foto ve video çekeceğim. 1 yıllık cihazın içini göreceksin. Toz yumağı dolmuştur fanlar. Macunu ellemiyecegim. Soğutucu paneli sökmeyeceğim. Dışardan dikkatlice fanlarda ki tozu fırça yardımıyla temizlesem 1 sene daha götürür.

1tb samsung u backup olarak e diski yapacağım. Önemli veri, program , iso kalıbı vb orada tutacağım.

512gb samsung ise windows ( c sürücü ) ve oyun ( d sürücü) olacak. Canı çıkana kadar hizmet etsin. Sonuçta görevi o. :)

Birde abi sanada tavsiyem 1 adet m2 2242 mikron yada samsumg 512 lik uygun bulursan al kenara koy. Pek bulunmuyor. Ileride o ssd bozulunca oraya bir dalga takamayız. Ben uygun bir mikron bulursam alıp unutcam.

Bak zamanında 1600 e aldım 980 i. Hemde kaç taksit ve erteleme ile. Şimdi 2500 den aşağı 1 tb ssd yok adam akıllı.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

root@localhost yazdı: 31 Mar 2024, 01:40 Yarın 16Gb ram i ve 980 ssd yı takacağım. Foto ve video çekeceğim. 1 yıllık cihazın içini göreceksin. Toz yumağı dolmuştur fanlar. Macunu ellemiyecegim. Soğutucu paneli sökmeyeceğim. Dışardan dikkatlice fanlarda ki tozu fırça yardımıyla temizlesem 1 sene daha götürür.

1tb samsung u backup olarak e diski yapacağım. Önemli veri, program , iso kalıbı vb orada tutacağım.

512gb samsung ise windows ( c sürücü ) ve oyun ( d sürücü) olacak. Canı çıkana kadar hizmet etsin. Sonuçta görevi o. :)

Birde abi sanada tavsiyem 1 adet m2 2242 mikron yada samsumg 512 lik uygun bulursan al kenara koy. Pek bulunmuyor. Ileride o ssd bozulunca oraya bir dalga takamayız. Ben uygun bir mikron bulursam alıp unutcam.

Bak zamanında 1600 e aldım 980 i. Hemde kaç taksit ve erteleme ile. Şimdi 2500 den aşağı 1 tb ssd yok adam akıllı.
Hayırlısı olsun....İnşallah istediğin sonuçları alırsın....

Ben ertelemedim tam alacaktım ki; kızkardeşim paraya sıkıştı...Telefonda "abi paran var mı? çok zor durumdayım" deyince yok diyemedim.Hem bana da yakışmazdı, çünkü ben abiyim....Böyle zor zamanlarda yanında olmayacaksam kızkardeşimin, benim abiliğim yerin dibine batsın,öyle abi olmaz olsun....daha iyi..

Bundan dolayı alamadım...Parayı denkleştirince alacağım..(fiyatları ne olursa olsun)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3412 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Evet olabilir. Eğer termal macun haddinden fazla sürülürse ters etki yapıp işlemci ısısını arttırabiliyormuş.
Eğer az sürülürsede yine ısıyı arttırabiliyormuş. Böyle birşey okumuştum biryerlerde. O yüzden termal bakımda dikkatli olmak lazım.
Termal macunu ne az nede çok sürmemek lazım.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

dk 10 dan itibaren izleyebilirsiniz. İşlemci stres testinde 100.dereceleri görüyor. sıvı soğutmalı yeni sistem. Arkadaş kontrol ediyor. Sorunu araştırıyor. Termal macunun pump out oluşu örnekte. Hemen konuya ekledim.

Resim

Resim

Dipnot : Sonuç olarak sorun anakart ayarlarında çıkıyor. Hwinfo tarzı uygulamaları kullanmak ve öğrenmek donanım için bizleri eğitiyor. Arkadaş sorunu işlemcinin çektiği watt değeri ile buluyor. Akıllara zarar çarpan kilidi muhtemelen %99 olarak açık olan i9 işlemci turbo boost açıp tam güçte dünyaları çekiyor. Ve haliyle ateş ediyor. :)

Bios ayarlarında modu kapatıyor ve durumu eh işte diyecek kadar hallediyor. Neyse sonra arctix mx6 sürüyor , bakıyor ki gene neredeyse aynı ; i9 14.seri işlemci gerçekten cehennem kadar sıcak çalışıyor diyor. Bunuda gördük. :D :yupii: :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

İşlemci frekans hızı, Güç planıda önemli. En yüksek işlemci durumu ayarıda biraz kısılabilir. 115 derece diye birşey yok yalnız.
100 ü geçen 105 olup kapanan işlemciler var. Benim bilgisayar gibi. Muhtemelen o yazılım yanlış ölçmüştür.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Tjmax 100 derece evet fakat videoda bende gördüm ok yuksek isilara cikiyor kapatmıyor. Anlık termal değer yükseliyor ve işlemci gaz kesiyor.

Adam belki TR şartlarında 100k ya yakın para harcadı güç kısmak işine gelmez. Islemci sadece 25bin/30bin.

Belki yazılım yanlış ölçmüş olabilir ama herif içerik üretiyor bu konuyu düşünmüştür.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Ama donanımıda korumak lazım. Günümüzde yanan işlemci yok gibi. Ama ne kadar korursak o kadarda iyi olur.
Mesela benim bilgisayar 105 görüp kapanıyordu. Ama ben o zamanlar çok mp3 mp4 falan convert ederdim müzik arşivim için.
Şimdilerde ise artık program bile kullanmıyorum. Nasıl olsa herşey var nette. Bi de donanımlara haddinden fazla yüklenmemeli.
Haaa eğer derse ki, Ben render çekeceğim, Yada başka şeyler yapacağım. O zaman başka tabi.
Öyle bir durumda tabikide daha fazla donanım gücü lazım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4834 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

i5 oldukça serin çalışır , i7 daha fazla ısınıyor , ben kısmadan asla kullanmıyorum , i9 da kayış kopmuş anlaşılan.