Satya Nadella Microsoftun değerini son 10 yılda 10 kat arttırdı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46769
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 4990 kez
Teşekkür edildi: 4163 kez

Satya Nadella Microsoftun değerini son 10 yılda 10 kat arttırdı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Microsoft'un piyasa değeri, Satya Nadella'nın 2014 yılında eski CEO'su Steve Ballmer'ın yerine şirketin başına geçmesinden bu yana 10 kattan fazla arttı. Aynı dönemde S&P 500 endeksi yalnızca yüzde 185 büyüyerek Microsoft'u son on yılda ülkedeki en iyi performans gösteren büyük sermayeli hisselerden biri haline getirdi.

Şubat 2024 itibarıyla Microsoft, 3,06 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da onu Apple, Google ve Meta gibi rakiplerinin önünde halka açık en büyük Amerikan şirketi yapıyor. Nadella, Şubat 2014'te CEO olarak görevi devraldığında şirketin değeri 300 milyar doların biraz üzerindeydi; Ballmer'ın şirketi yönettiği 14 yıl boyunca yüzde 30 değer kaybetmişti.

Microsoft, Nadella yönetiminde yalnızca kişisel bilgisayar ve ofis üretkenliği yazılımındaki liderlik konumunu korumakla kalmadı, aynı zamanda 2024 dolaylarında teknolojinin en önemli sektörlerinden ikisinde (bulut bilişim ve yapay zeka) liderlerden biri olarak ortaya çıktı.

Karşılaştırıldığında, Ballmer'ın hükümdarlığı şirketin iki kritik sektörde bocaladığını gördü: arama ve mobil. Microsoft'un Bing'i, birinci kategoride Alphabet'in Google'ının hemen ardından ikinci sırada yer alırken, ikincisi, pazarın neredeyse yüzde 100'ünü oluşturan Apple ve Android ile sağlam bir ikililiğe sahip. Microsoft, Ballmer dönemindeki birçok yanlış adımın şirketin mobil alanda dikkate alınması gereken bir güç haline gelmesini engellemesinin ardından Windows Phone platformunu durdurmak zorunda kaldı.

Resim

Nadella ayrıca Microsoft'u, kuruluşunun ilk birkaç on yılında şirketin tipik örneği olan özel, kapalı kaynak zihniyetinden uzaklaştırdı. Onun yönetimi altında Microsoft, açık kaynak projelere katkıda bulunmaya başladı ve yazılımı açık kaynak lisansları altında yayınladı. Şirket sürpriz bir hamleyle iletişim yazılımı Teams'ten başlayarak şirket içi uygulamalarını Linux'ta bile yayınladı.

Microsoft ayrıca Nadella altında bazı büyük satın almalar da gerçekleştirdi. Şirket, 2016 yılında profesyonel sosyal medya sitesi LinkedIn'i 26,2 milyar dolara satın aldı ve bunu, 2018'de kod barındırma platformu GitHub'u 7,5 milyar dolara satın alarak takip etti. Ancak Microsoft'un en çok konuşulan anlaşması, oyun yayıncısı Activision Blizzard'ı çok yüksek bir fiyata satın almasıydı. 2022'de 75 milyar dolar. Microsoft'un Nadella dönemindeki diğer önemli satın almaları arasında Minecraft'ın ana şirketi Mojang ve Nuance Communications yer alıyor.

Yapay zekanın modern teknolojideki artan önemi göz önüne alındığında, Nadella'nın ustalıklarından biri, üretken yapay zeka sohbet robotu ChatGPT ve yapay zeka görüntü oluşturucu Dall-E'nin arkasındaki şirket olan OpenAI'ye yatırım yapmak olmalı. İki şirket arasındaki ilişkiler zaman zaman gergin olsa da her ikisi de ortaklıktan büyük fayda sağladı.

Bu arada, Microsoft CEO'su olarak başarılı bir ilk on yıl geçirmesine rağmen Nadella, ileriye dönük birçok zorlukla karşı karşıya. CNBC'nin belirttiği gibi şirket, çok abartılı olan HoloLens artırılmış gerçeklik kulaklığı da dahil olmak üzere bu departmanda birbiri ardına başarısızlıklarla karşı karşıya kaldığından donanım ürünlerinden para kazanmakta hâlâ zorlanıyor. Şirketin Copilot AI yazılımı da şu ana kadar halkın hayal gücünü yakalamakta başarısız oldu.


Not: Bence başarıyı kazanılan parayla Ölçmek en ahmakça şeydir , O halde dünyanın en başarılı insanları Uyuşturucu satıcılarıdır demek zorunda kalırız.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/101776-mi ... years.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8163
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3519 kez
Teşekkür edildi: 3580 kez

Re: Satya Nadella Microsoftun değerini son 10 yılda 10 kat arttırdı

Mesaj gönderen burak35 »

Bu kadar çok tribüne oynar, Görsellikle falan uğraşırlarsa,
Elbette birçok insanı kandırıp Daha iyi bir işletim sistemi yapmış gibi algı ve manipülasyonda yapabilirler tabi.
En basitinden yaptıkları sistemler ortada. 8 8.1 10 ve 11 tel tel dökülüyor. Halen daha Tam anlamıyla stabilite sağlanmış değil bu 4 sistemde.
Cevapla