ReFS'ye yükleme özelliği sadece Windows 12 de yeralabilir

Windows 12 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4990 kez

ReFS'ye yükleme özelliği sadece Windows 12 de yeralabilir

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

ReFS nedir

ReFS, Esnek Dosya Sistemi anlamına gelmektedir. Kod adı "Protogon" olan bu sistem NTFS'yi bazı alanlarda geliştirirken çok sayıda özelliği de kaldırmaktadır. İlk olarak Windows 8 ve sunucu muadillerinde tanıtılmıştır. ReFS veri bütünlüğü, kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik üzerine odaklanmıştır. Dosyaları doğrulamak ve onarmak için kullandığı veri akışlarını kullanarak klasik dosya sistemlerinin sahip olduğu yaygın hatalardan korunur. Tüm kontrolleri çevrimiçi olarak yapar, bu nedenle Microsoft'a göre çevrimdışı disk kontrolleri gerektirmez.

Windows 10 Fall Creators Update'ten başlayarak Microsoft, işletim sisteminin tüketici sürümlerinden sürücüleri ReFS olarak biçimlendirme özelliğini kaldırdı.

Windows 11'de ReFS desteği

Windows 11 Build 25281, sistem sürücüsü için bir hedef dosya sistemi olarak ReFS desteğinin keşfedildiği ilk derlemedir. Bu gizli bir özellikti. O zamana kadar, kullanıcının kendisini yalnızca önceden biçimlendirilmiş bir bölüme yüklemesine izin veriyordu. Kurulum programı ile sürücüyü biçimlendirme seçeneği yoktu. Daha sonra, Sürüm 25284, bölümü ReFS'ye biçimlendirme ve işletim sistemini doğrudan oraya yükleme yeteneği de dahil olmak üzere bu yönde çeşitli iyileştirmeler aldı.

ReFS ve Windows 12

Microsoft, hem Dev hem de Canary kanallarının işletim sisteminin üretim sürümlerine asla ulaşmayacak özelliklere sahip olabileceğini iddia etse de, ReFS desteğinin Dev kanalından kaldırılması, Microsoft'un Windows 11 kurulum programına yerel ReFS desteği eklemeyeceğini gösterebilir. Bunun yerine, büyük olasılıkla şu anda gayri resmi olarak "Windows 12" olarak adlandırılan halefinde görünecektir.

Bu yazı yazıldığı sırada Windows 12 hakkında fazla bilgi yok. Şirketin ortaklarından gelen birkaç sızıntıda yaklaşan işletim sisteminden bu şekilde bahsedilmesine rağmen Microsoft hiçbir zaman resmi olarak "Windows 12" adını kullanmadı.

Windows'u bir ReFS sürücüsüne yüklemeyi denemek istiyorsanız, Windows 11 Build 25314 Canary çalıştırıyor olmanız gerekir. Aşağıdaki kılavuzda listelenen adımları dikkatlice izleyin: Windows 11 yükleyicisinde sürücü biçimi ile ReFS'yi etkinleştirin.

1. GitHub'dan ViveTool uygulamasını indirin.

2. Uygulamayı c:\vivetool klasörüne çıkarın.

3. Terminal'i Yönetici olarak açın, bunun için Win + X tuşlarına basın ve Terminal (Yönetici)'ye tıklayın.

4. Son olarak, aşağıdaki komutları teker teker yazın:
c:\vivetool\vivetool /enable /id 42783107
c:\vivetool\vivetool /enable /id 42189933

5. Windows 11'i yeniden başlatın.

6. Şimdi, Windows 11'inizin ISO dosyasına çift tıklayın (yapı 25284 veya üzeri). Elinizde yoksa, Insider Previews dahil HERHANGİ bir yapı için ISO görüntüsünü aşağıdaki linkten edinebilirsiniz
https://uupdump.net/

7. Açılan Dosya Gezgini penceresinde setup.exe dosyasına çift tıklayın ve Windows 11'i bölümlenmemiş bir sürücüye yükleyin. Windows 11, ReFS olarak biçimlendirilmiş bir sistem bölümü oluşturacaktır.

Microsoft, Windows'un gelecek ana sürümünün her yerde sıkı yapay zeka entegrasyonuyla destekleneceğini söylüyor. ChatGPT ile Bing'e benzer şekilde, işletim sistemi yerel özellikler ve arama için yapay zeka destekli yardım alabilir.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Re: ReFS'ye yükleme özelliği sadece Windows 12 de yeralabilir

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Geçenler de mekanik diski (çok olmuyor bir hafta önce) ReFS dosya sistemi ile biçimlendirdim . Disk üzerinde salt 9GB değerinde tampon data verisi oluşturdu. (bu arada disk boş idi)

Uygulama ve dataları bu diske yüklediğimde NTFS nazaran daha hızlı tepki veriyor. Ama ben NTFS alışkın olduğundam tekrar ReFS'den NTFS'ye döndüm.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Bu ReFS çıkınca Microsoft milletin verilerini uçurmadan bırakmaz :-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

kesin bir sakatlık çıkartacak :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3519 kez

Mesaj gönderen burak35 »

İstememde kullanmamda. Önce bi gidip Uefi Gpt sorunlarını çözsünler.
Uefi Gpt sistemler Dual boot ta Ntfs sistemlere göre daha sorunlu değilmiydi ?
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 337 kez

Mesaj gönderen esatiz »

wonder yazdı: 11 Mar 2023, 20:24 Bu ReFS çıkınca Microsoft milletin verilerini uçurmadan bırakmaz :-D
:-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

burak35 yazdı: 12 Mar 2023, 00:52 İstememde kullanmamda. Önce bi gidip Uefi Gpt sorunlarını çözsünler.
Uefi Gpt sistemler Dual boot ta Ntfs sistemlere göre daha sorunlu değilmiydi ?
Sorunlu diye MBR deyim
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

ReFS veri bozulmasını önler

ReFS meta veriler için sağlama toplamları kullanır . Bir dosyayı her okuduğunda veya yazdığında, ReFS algoritmaları doğru olduğundan emin olmak için sağlama toplamını kontrol eder. Bu, dosya sisteminin kendisinin veri bozulmasını tespit etmek için entegre bir yola sahip olduğu anlamına gelir.

ReFS, Depolama Alanları'nın bir parçasıdır. ReFS kullanarak yansıtılmış depolama alanı kurarsanız, Windows dosya sistemi bozulmasını kolayca algılayabilir ve verilerin alternatif bir kopyasını başka bir sürücüye kopyalayarak sorunları otomatik olarak çözebilir. Bu özellik hem Windows 10 hem de Windows 8.1 için kullanılabilir.

Resim

ReFS bozuk veri tespit ederse ve geri yüklenebilecek alternatif bir kopyası yoksa, dosya sistemi bozuk veriyi derhal diskten silebilir. Bu, NTFS'nin yaptığı gibi sisteminizin yeniden başlatılmasını veya ağ bağlantısının kesilmesini gerektirmez.

ReFS sadece okuma ve yazma sırasında dosyalarda hasar olup olmadığını kontrol etmez. Otomatik bir veri bütünlüğü tarayıcısı, veri bozulmasını tanımlamak ve onarmak için ortamdaki tüm dosyaları düzenli olarak kontrol eder. Bu otomatik bir düzeltme dosya sistemidir. Chkdsk kullanmanıza hiç gerek yoktur.

Dosya sistemi başka şekillerde de veri bozulmasına karşı dayanıklıdır. Örneğin dosya meta verilerini (örneğin dosya adını) güncellediğinizde NTFS doğrudan dosya meta verilerini değiştirecektir. Bu işlem sırasında bilgisayarınız çökerse veya güç kesilirse, veri bozulması meydana gelebilir. Dosya meta verilerini güncellediğinizde, ReFS dosya sistemi meta verilerin yeni bir kopyasını oluşturacaktır. ReFS yalnızca yeni bir meta veri yazdıktan sonra dosyaya yeni meta veri atayacaktır. Dosya meta verilerinin bozulma tehlikesi yoktur. Buna "copy-on-write" denir. Copy-on-write, Linux için ZFS ve BtrFS gibi diğer modern dosya sistemlerinin yanı sıra Apple dosya sistemi - APFS için de mevcuttur.

https://www.ntfs.com/refs-data-corruption.htm
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Vaay iyimiş hadi bakalım.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

milyonlarca insanın verilerini uçurmayı göze alacaklarını sanmıyorum :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Bende yıllardır Mbr Ntfs kullanıyorum bilgisayarım desteklemediği için. Ama desteklesede kullanırmıydım bilemiyorum. Belkide kullanmazdım.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

yeni laptop alınca GPT kullanmaya başladım ben, şimdilik her şey normal 8)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

MBR ci yim Taaki yeni donanım alana kadar sonrasına sonra bakacağım :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Mbr Ntfs spor bende. Desteklese bile çok araştırır öyle karar verirdim kullanıp kullanmama konusunda. Microsoft bu ne yapacağı belli olmaz.
Adamlar yaz boz gibi servis isimleriyle bile oynayıp duruyorlar. :-D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

velociraptor yazdı: 12 Mar 2023, 19:22 MBR ci yim Taak yeni donanım alana kadar sonrasına sonra bakacağım :-D
Şimdilik MBR'cisin...Yeni donanım aldığın an, UEFİ'ci olacaksın.....! :-D