'I Robot' filmi gerçek mi oluyor?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

'I Robot' filmi gerçek mi oluyor?

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Eyl 2007, 03:32

Bilim adamlarının tek korkusu, bu robotların kontrolden çıkıp, kötü islere kalkısması. Tıpkı “I Robot” filminde oldugu gibi...

ABD’nin San Francisco kentinde yapılan “Yapay zeka ve insanlıgın gelecegi” konulu konferansta bir araya gelen, çogu alanında bir numara olan bilim adamlarına göre 2029 yılında insan gibi düsünebilen robotlar ortaya çıkacak. Uzmanlar bu korkutucu teoriyi mikroçip teknolojisinin hızlı gelisimine baglıyor. İnsan beyninin kapasitesi ilkellikten modern insana geçiste sadece 3 kat arttı. Bilgisayarların can damarı olan mikroçipler ise 2 yılda bir kapasitelerini ikiye katlıyor. Bu da bilgisayarların gücünün inanılmaz bir hızla artması anlamına geliyor.

Bu hız göz önünde alındıgında 22 yıl sonra insandan daha zeki ve kendini programlayabilen ilk robot ortaya çıkabilir. En büyük kabus ise bu robotun kontrolden çıkması. Çünkü hiçbir kural tanımayacak bu robotların kontrol edilmesi imkansız olabilir. Isaac Asimov’un romanından uyarlanan “I Robot” filminde 2035’te robotların kontrolden çıkıp suç islemeye baslamasını konu alıyordu. Will Smith’in oynadıgı film insanlıgın robotlarla mücadelesini anlatıyordu.

Kaynak: VATAN
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla