Intel'in dört çekirdekli işlemcisi piyasaya çıktı!

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29112
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Intel'in dört çekirdekli işlemcisi piyasaya çıktı!

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Eyl 2007, 02:48

Resim

Intel'in dört çekirdekli islemcisi piyasaya çıktı! Bozuk bilgisayar, uzaktan tamir edilebilecek
21 Eylül 2007 Cuma 10:10 NEW YORK -AA- Intel, isletmeler ve bilisim teknolojisi sektörü için masaüstü bilgisayarların güvenlik sistemlerini daha da güçlendiren, korsan saldırılara, virüs ataklarına ve diger tehditlere karsı daha iyi koruma saglayan yeni Intel® vProtm islemci teknolojisini tanıtırken, çok islemcili (MP) sunucular için özel olarak tasarlanan endüstrinin ilk dört çekirdekli islemcilerini piyasaya çıkardı.
Yapılan yazılı açıklamaya göre, Intel vPro islemci teknolojisi, yeni Intel® Coretm 2 Duo islemci, Intel® Q35 Express yonga seti ve birçok teknolojik inovasyon sayesinde masaüstü bilgisayarlar için güvenlik ve yönetim becerisini bir araya getiriyor. Bunların arasında daha önceleri yapılması mümkün olmayan isler de yer alıyor. Örnegin isletim sistemi çökmüs ya da sabit diski çalısmayan bir bilgisayarı uzaktan ayaga kaldırmak ve tamir etmek artık mümkün oluyor. Intel vPro islemci teknolojisi, hem para hem
de zaman kaybına neden olan zorunlu masa bası ziyaretlerini azaltıyor ve bilgisayarları istendigi zaman güvenli bir sekilde uzaktan açıp kapatma imkanı sunarak, enerji tasarrufu saglıyor. Bu da isletmelere maliyetlerini azaltma fırsatı sunuyor.
Kod adı Weybridge olan en son Intel vPro islemci teknolojisinde yer alan diger güvenlik özelliklerinin arasında yazılım tabanlı saldırıları, virüs ataklarını ve benzeri diger tehlikeleri filtrelemek ve bunlardan korunmak da yer alıyor. Intel® Trusted Execution Teknolojisi (TXT), ürün ile birlikte gelen yepyeni bir teknoloji. Intel TXT, sanallastırılmıs ortamlardaki verilerin bile korunmasını saglıyor. Yeni nesil Intel® AMT-Active Management Teknolojisi ise bilgisayar yönetimini en üst noktaya tasıyor.
Intel® AMT, isletim sistemi çökmüs ya da kapalı bilgisayarların bile envanter bilgilerine ulasılmasını ve tamir edilmesini saglıyor.

YENİ DÖRT ÇEKİRDEKLİ XEON 7300 SERİSİ
Intel'in endüstri standardı ilk dört çekirdekli islemcileri, genel olarak sunucu konsolidasyonu, veritabanı kullanımı, kurumsal kaynak planlama ve is zekası gibi sanal ortamlarda yüksek performans, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik gerektiren uygulamaları çalıstıran çok islemcili sunuculara yönelik olarak gelistirildi. Quad-Core Xeon® 7300 serisine ait altı yeni islemci, Intel'in önceki kusak çift çekirdekli ürünlerine göre iki katı performans saglarken, verimli enerji kullanımı sayesinde watt basına
sagladıgı performansı da üçe katlıyor.
Son teknolojinin ürünü söz konusu sunucuların Intel Core Mikromimarisi ile dört çekirdekli islemci performansının yanı sıra Intel Sanallastırma Teknolojisi'nin (Intel Virtualization Technology) nimetlerinden yararlanmasını saglayan Intel, müsterilere sanallastırma ve sunucu konsolidasyonu için ideal bir platform sunuyor.
İki katı daha fazla çekirdegin yanı sıra Intel'in önceki çok islemcili platformlarına göre dört kat daha fazla bellek kapasitesi sunan 7300 serisi ve Intel 7300 yonga seti, çok yüksek konsolidasyon oranları sayesinde alan, güç ve operasyon maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf saglıyor.

Kaynak:
http://www.netgazete.com/NewsDetail.asp ... azete.com/
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla