Windows 7 Sürekli Çöküyor

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
TEST
Byte2
Byte2
Teşekkür etti: 17 kez

Windows 7 Sürekli Çöküyor

Mesaj gönderen TEST »

windows 7 yeni format attım (öncedende çöküyordu) mavi ekran hatasının ilkini aldım bile :kafavur: :pckir:
MEMORY_MANAGEMENT diyor ama RAMlerde sıkıntı yok soğutucu kirli olabilir mi? (içine baktım kirliymiş ondan sürekli ses çıkarıyor)
Aşağıda minidump dosyası :arrow:

https://drive.google.com/file/d/1YhByDM ... sp=sharing
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 14 kez

Re: Windows 7 Sürekli Çöküyor

Mesaj gönderen BlueLife »

@TEST

Ben sisteme devamlı format atan biri değilim. Sistemi kurup ayarlarımı yaptıktan sonra, Usb üzerinden başlattığm Acronis True Image gibi programlarla, sistemin yedeğini alırım. Sorun olduğunda yedeği geri yüklerim.

Uzun yıllarca win7 kullandım. Geçen senenin başlarında tarayıcı gibi fazla RAM ihtiyacı olan programlar donamaya çökmeye başladı. Hatayı şuan hatırlamıyorum lakin RAM ile alakalı hatalar veriyordu Win7. RAM lari test ettiğimde herangi bir sorun görünmüyordu. Win7 yedeğini geri yüklemekte sorunu çözmemişti. Bir çok yöntem denedim ve işe yaramamıştı. Bende mavi ekran vermiyordu lakin tarayıcıda gezinirken durduk yere tarayıcı donuyor çöküyordu.

Sonra vhd üzerine win11 kurmuştum ve onda herangi bir sorun yaşamadım. Lakin Win11 stabil olmadığı için Win10 kurdum ve yaklaşık 6 aydır önemli bir sorun ortaya çıkmadı.

Başta power olmak üzere RAM,Ekran Kartı, Anakart ... sorun olmadığını düşünüyorsan deneme amaçlı win10 gibi daha üst sürüm bir windows kurup denemeni tavsiye ederim. Microsoft Win7 kullanılmasın diye sistemin kararlılığını bozan bir şeyler yüklüyor veyahut daha önceden sistem tarihi belli bir tarihten sonra sistemin bozan bir ayar devreye girmiş olabilir. Ben o zamanlar öyle düşünmüştüm.

Neyse ben sadece düşüncelerimi yazmak istedim. Umarım sorunu kısa sürede çözersin.
Başarılar dilerim.
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

BlueLife yazdı: 11 Oca 2023, 11:13 @TEST

Ben sisteme devamlı format atan biri değilim. Sistemi kurup ayarlarımı yaptıktan sonra, Usb üzerinden başlattığm Acronis True Image gibi programlarla, sistemin yedeğini alırım. Sorun olduğunda yedeği geri yüklerim.

Uzun yıllarca win7 kullandım. Geçen senenin başlarında tarayıcı gibi fazla RAM ihtiyacı olan programlar donamaya çökmeye başladı. Hatayı şuan hatırlamıyorum lakin RAM ile alakalı hatalar veriyordu Win7. RAM lari test ettiğimde herangi bir sorun görünmüyordu. Win7 yedeğini geri yüklemekte sorunu çözmemişti. Bir çok yöntem denedim ve işe yaramamıştı. Bende mavi ekran vermiyordu lakin tarayıcıda gezinirken durduk yere tarayıcı donuyor çöküyordu.

Sonra vhd üzerine win11 kurmuştum ve onda herangi bir sorun yaşamadım. Lakin Win11 stabil olmadığı için Win10 kurdum ve yaklaşık 6 aydır önemli bir sorun ortaya çıkmadı.

Başta power olmak üzere RAM,Ekran Kartı, Anakart ... sorun olmadığını düşünüyorsan deneme amaçlı win10 gibi daha üst sürüm bir windows kurup denemeni tavsiye ederim. Microsoft Win7 kullanılmasın diye sistemin kararlılığını bozan bir şeyler yüklüyor veyahut daha önceden sistem tarihi belli bir tarihten sonra sistemin bozan bir ayar devreye girmiş olabilir. Ben o zamanlar öyle düşünmüştüm.

Neyse ben sadece düşüncelerimi yazmak istedim. Umarım sorunu kısa sürede çözersin.
Başarılar dilerim.
teşekkürler ama win7 kurmamın sebebi windows 8 8.1 ve 10un kasması ve onlarda çöküyor
xp de bu yıl pek kullanılır gibi değil
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows 7 sürekli VHD lerimde yeralıyordu taaki aniden bir gün tarayıcılar internete bağlanmamaya başlayana kadar , oysa güncellemeler de kapalıydı neyse bu sorunu birşekilde aştım ardından BlueLife ın dediği gibi tuhaf birkaç hata daha geldi , uğraştım uğraştım çözemedim , işin garibi tüm hataların belirli bir tarihten sonra ve aniden ortaya çıkması Artık Windows 7 ye ne şekilde nasıl bir müdahale yapılıyorsa resmen kullandırtmamak için uğraşıyorlar gibi bir görünüm var. Bu arada Windows 8.1 de şimdilik sorun yok lakin dün resmi desteği sona erdiği için ilerleyen günlerde ne olur bilemiyorum.

Resim

Mini dump dosyasındaki Bug Check code kısmına gözattığımızda Burada , aşağıdaki hatayı görüyoruz
0x0000001a
Bu hata kodunu Buradaki referansta aratıyoruz ve karşımıza Buradaki açıklama çıkıyor. Peki açıklama ne diyor ?

fork (çatal) klon bloğu referans sayısı bozuk. Bu sorun, yalnızca Windows'un denetlenen yapılarında oluşur. Kontrol edilen yapılar, Windows'un önceki sürümlerinde, Windows 10 sürüm 1803'ten önce mevcuttu. , yani türkçesi ; Biz Windowsunu kontrol ediyoruz ve eski sürüm olduğunu görünce sana KULLANDIRTMIYORUZ dur.
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

velociraptor yazdı: 11 Oca 2023, 11:44 Windows 7 sürekli VHD lerimde yeralıyordu taaki aniden bir gün tarayıcılar internete bağlanmamaya başlayana kadar , oysa güncellemeler de kapalıydı neyse bu sorunu birşekilde aştım ardından BlueLife ın dediği gibi tuhaf birkaç hata daha geldi , uğraştım uğraştım çözemedim , işin garibi tüm hataların belirli bir tarihten sonra ve aniden ortaya çıkması Artık Windows 7 ye ne şekilde nasıl bir müdahale yapılıyorsa resmen kullandırtmamak için uğraşıyorlar gibi bir görünüm var. Bu arada Windows 8.1 de şimdilik sorun yok lakin dün resmi desteği sona erdiği için ilerleyen günlerde ne olur bilemiyorum.

Resim

Mini dump dosyasındaki Bug Check code kısmına gözattığımızda Burada , aşağıdaki hatayı görüyoruz
0x0000001a
Bu hata kodunu Buradaki referansta aratıyoruz ve karşımıza Buradaki açıklama çıkıyor. Peki açıklama ne diyor ?

fork (çatal) klon bloğu referans sayısı bozuk. Bu sorun, yalnızca Windows'un denetlenen yapılarında oluşur. Kontrol edilen yapılar, Windows'un önceki sürümlerinde, Windows 10 sürüm 1803'ten önce mevcuttu. , yani türkçesi ; Biz Windowsunu kontrol ediyoruz ve eski sürüm olduğunu görünce sana KULLANDIRTMIYORUZ dur.
ya bende kaç aydır ram sıkıntısı var sanıyorum
peki nasıl engelleyebiliriz çökmesini :?:
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1814 kez

Mesaj gönderen root@localhost »

Win 7 başka iso lar ile kurulum yaptınız mı ?

Netten başka kalıplar indirip deneyin.

Kod: Tümünü seç

https://www.fullprogramlarindir.net/windows-7-professional-vl-indir-tr-f1.html
Şu kalıbı öneririm.

Win7 için her yeni gün bir şey çıkartacaklar. Bugün tarayıcı sorununu çözdük lakin yarın muallak :?:
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

root@localhost yazdı: 11 Oca 2023, 14:24 Win 7 başka iso lar ile kurulum yaptınız mı ?

Netten başka kalıplar indirip deneyin.

Kod: Tümünü seç

https://www.fullprogramlarindir.net/windows-7-professional-vl-indir-tr-f1.html
Şu kalıbı öneririm.

Win7 için her yeni gün bir şey çıkartacaklar. Bugün tarayıcı sorununu çözdük lakin yarın muallak :?:
önceden onu da indirmiştim o da çöküyordu :pckir:
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Win 7 msdn sürüm var aynı sitede. O denenebilir , yada memory ram kontrol isolari var kalıp onu usb ye yazdırıp ramleri tast edebilirsiniz.

Aynı şekilde hddsentinel ile hdd test edilmeli.

Xp kurup deneyin yada vista ile.
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

root@localhost yazdı: 11 Oca 2023, 18:27 Win 7 msdn sürüm var aynı sitede. O denenebilir , yada memory ram kontrol isolari var kalıp onu usb ye yazdırıp ramleri tast edebilirsiniz.

Aynı şekilde hddsentinel ile hdd test edilmeli.

Xp kurup deneyin yada vista ile.
BIOS update yine yapıldı ve sorun düzeldi gibi bikaç saattir çökmüyor. :yupii: :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4

Güle güle kullan o zaman. Hayırlı olsun.

Bende laptobun bios u update etmiştim. Boot süresi kısaldı. Bios güncelleme önemli. Fakat dikkatli olmak gerek. Mümkünse orj. Boot u bir usb ye ekleyip hazırda tutmalı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Umarım tekrarlamaz :arrow:
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3282 kez

Mesaj gönderen burak35 »

[mention]TEST[/mention] Geçmiş olsun. Sorun Galiba eski bios sürümü ile alakalı galiba.
Yapabilirseniz birazda Yükseltme olursa iyi olur. Ram Ve Ssd yada Daha hızlı 7200 rpm bir hdd gibi.
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

root@localhost yazdı: 11 Oca 2023, 19:54 Güle güle kullan o zaman. Hayırlı olsun.

Bende laptobun bios u update etmiştim. Boot süresi kısaldı. Bios güncelleme önemli. Fakat dikkatli olmak gerek. Mümkünse orj. Boot u bir usb ye ekleyip hazırda tutmalı.
merak etme almıştım :arrow:
TEST
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen TEST »

burak35 yazdı: 12 Oca 2023, 01:31 @TEST Geçmiş olsun. Sorun Galiba eski bios sürümü ile alakalı galiba.
Yapabilirseniz birazda Yükseltme olursa iyi olur. Ram Ve Ssd yada Daha hızlı 7200 rpm bir hdd gibi.
12 yıldır çalışıyor bilgisayar, yükseltme iyi olur diye düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3282 kez

Mesaj gönderen burak35 »

[mention]TEST[/mention]
Olabildiğince yükseltme yapmaya çalışın. Biliyorum herşey pahalı ama yapacak birşey yok malesef. Benim laptopta sizin bilgisayar gibi,
Çok eski 13 yıllık. Ram Hdd Ekran klavye batarya bir sürü parça lazım banada. Çoğunu bulamadım. Umarım siz bulursunuz.
Buarada İşlemci Anakart Marka model yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.