Microsoft'a verilen ceza onaylandı..!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2

Microsoft'a verilen ceza onaylandı..!

Mesaj gönderen y@semin » 23 Eyl 2007, 02:04

Resim

AB mahkemesi, rekabeti engelledigi gerekçesiyle yazılım devi Microsoft'a 2004 yılında verilen 497 milyon avroluk rekor para cezasını onayladı.

Lüksemburg merkezli Avrupa Bidayet Mahkemesi tarafından verilen kararda ayrıca Micro soft'un gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylasmasına ve Windows isletim siteminden medya oynatıcısını (Windows Media Player) ayırmasına hükmedildi.

Rekabeti ihlal ettigi ve kararlarına uymadıgı gerekçesiyle Microsoft üzerindeki baskısını son yıllarda sürekli artıran AB Komisyonundan yapılan açıklamada, kararın memnuniyetle karsılandıgı belirtildi.

DAVANIN GELİsİMİ

AB Komisyonu, Microsoft hakkında rekabet sorusturmasını, Aralık 1998'de Java yazılımıyla tanınan Sun Microsystems'in sikayeti üzerine baslatmıstı.

Gelistirdigi sunucu programlarını Microsoft'ın Windows isletim sistemine entegre edemedigini belirten Sun, Microsoft'u, masaüstü bilgisayar sistemlerindeki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçlamıstı.Microsoft'u resmi olarak ilk kez Agustos 2000'de rakiplerine kasten gerekli bilgileri vermemekle suçlayan AB Komisyonu, sorusturmayı derinlestirerek bir yıl sonra sirkete gönderdigi ikinci belgede suçlamalarını multimedya yazılımlarını da içine alacak sekilde genisletti.

Buna göre Microsoft, görüntü ve ses oynatıcısı (media player) yazılımını Windows isletim sistemine dahil ederek bu alanda rekabeti engelliyordu.AB Komisyonu, yeni sikayetleri de dikkate alarak gerekli adımları atmayan Microsoft'u, Mart 2004'te 497 milyon avroluk rekor para cezasına çarptırırken, 120 gün içinde gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylasmasını ve Windows isletim sisteminden medya oynatıcısını ayırmasını talep etti.

Kararı temyiz için AB mahkemelerine basvuran Microsoft, sonuç alamazken, AB Komisyonunun kararları uyarınca 2005 yılında piyasaya sürdügü medya oynatıcısız Windows isletim sistemi (Windows XP Home Edition N) çok az taleple karsılastı.

Bu arada Microsoft'un gerekli rekabet kriterlerini karsılamadıgını düsünen AB Komisyonu, 2006 yılında sirketi 280,5 milyon avroluk ikinci para cezasına çarptırdı.

AB mahkemesinin bugünkü kararının ardından AB Komisyonu'nun Microsoft'a geçmise dönük yeni agır para cezaları uygulaması bekleniyor.

Microsoft ya da AB Komisyonunun, Avrupa Bidayet Mahkemesinin kararını bir üst mahkeme olan Avrupa Adalet Divanı'na götürme hakkı bulunuyor

Kaynak:
http://www.sabah.com.tr/haber,E682E4E92 ... 061A1.html

Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O » 23 Eyl 2007, 18:01

az da diil ya ne paralar dönüyo ortada
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...