Göktürk-2, Türkiye'nin uzaydaki gözü olacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Göktürk-2, Türkiye'nin uzaydaki gözü olacak

Mesaj gönderen uçs » 23 Eyl 2007, 02:02

Türkiye, yeni bir gözlem uydusuna kavusacak. TÜBİTAK, Türkiye'nin yerel kaynaklarla 'Rasat' uydusunun yapımını sürdürürken, diger yandan Milli Savunma Bakanlıgı (MSB) için TUSAs-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ile 'Göktürk-2' isimli yeni bir uydunun yapımına mayısta basladı.
Resim
Yerel kaynakların maksimum düzeyde kullanılacagı 'Göktürk-2' 2,5 metre çözünürlükte görüntü toplayacak ve görüntü depolama kapasitesi de 15 GB ve üzerinde olacak. Yaklasık 200 kilogram agırlıgında ve bir metreküp hacminde olması öngörülen yeni uydu, Türkiye ve civarından aldıgı görüntüleri anında Türkiye'ye indirebilecek. Yerden 700 kilometre yükseklikte Günes'e eszamanlı yörüngeye girecek olan Göktürk-2, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü de alabilecek.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Arastırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ugur Murat Leloglu, Göktürk-2'nin Türkiye'de uydu teknolojilerine yönelik tasarım ve mühendislik kabiliyetinin gelistirilmesi amacıyla MSB tarafından baslatıldıgını anlattı. Leloglu, projenin finansal kaynagının ise TÜBİTAK TARAL programı tarafından karsılandıgını ifade etti. Uydu yoluyla toplanan görüntülerin TSK ile diger kamu kuruluslarının bu alandaki ihtiyaçlarının karsılanmasının amaçlandıgını dile getiren Leloglu, projede yerel kaynakların maksimum düzeyde kullanılacagını kaydetti. Leloglu, Savunma Sanayi Müstesarlıgı'nın içine yerli katkı da koymak yoluyla satın alacagı Göktürk-1 uydusundaki teknolojinin Türkiye'nin su anki imkanları ile yapılamayacagını, bu düzeydeki bir uydunun da Türkiye'nin uzay alanında sürekli gelisen bilgi ve tecrübesi ile 3-5 yıl sonra yapılabilir hale gelebilecegini sözlerine ekledi.

ALINTIDIRCevapla