1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kuru incirlerde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi

Gönderilme zamanı: 30 Kas 2022, 02:21
gönderen velociraptor
Resim

Türkiye'den İsveç ve İtalya'ya ihraç edilen kuru incirlerde AB'deki sınır kontrollerinde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi.
Ürünler Türkiye'ye iade edildi. Yine gıda güvenliğimize dair bir aykırılığı daha Avrupa'dan öğrenmiş oluyoruz.

Aflatoksin, gıdalarda oluşabilen küflerin oluşturabildiği zararlı kimyasal maddelerden biridir. Gıdalarda, tahıllarda, yemlerde ve neredeyse tüm kuru yiyeceklerde, rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak mantarlar seri bir şekilde üreyerek “mikotoksin” adı verilen ve zararlı bir toksin olan küf zehrini üretirler. Bu toksinler arasında en önemlisi aflatoksindir. Aflatoksin en çok, yer fıstığı, fındık, ceviz, mısır, pamuk tohumu, hindistan cevizi gibi yağlı kuruyemiş ve tohumlarda, ayrıca buğday, pirinç, soya, incir, baharat, süt, peynir, biber, incir gibi gıdalarda bulunur. Aflatoksin süt ve süt ürünlerinde M1 ve M2 formlarında bulunur. Belirtilen diğer gıdalarda ise B1, B2, G1, G2 olarak bulunur. Aflatoksinler gözle tespit edilemezler. Sadece laboratuvarlarda analiz edilerek gıdaların aflatoksin içerip içermediği tespit edilebilmektedir. Bu nedenle özellikle belirtilen gıdalar alışveriş sırasında titizlikle seçilmelidirler. Kaynak

Aflatoksinler genel olarak karaciğere zarar verirler. Aflatoksin B1 ise mikotoksinler içerisinde kanser yapma olasılığı en yüksek olanıdır. Bu mikotoksinler doğrudan hastalık yapabildikleri gibi başka hastalıkların ortaya çıkmasında da etken olabilirler. Ülkemizde karaciğer kanserinin en önemli nedeninin aflatoksin olduğu düşünülmektedir ve en fazla bulunduğu gıdaların fındık ve fıstık olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden bu kuruyemişler tüketilirken güvenilir üreticiler tercih edilmelidirler.


Kaynak:
https://twitter.com/musaozsoytr/status/ ... 1827848194

Re: Kuru incirlerde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2022, 19:22
gönderen burak35
Kuru incir bizim buralarda çok yapılır bende sever yerim. Aflatoksinin ne olduğunu bilmiyordum. Dikkat etmek lazım teşekkürler.