1300 dereceye ve dinamite dayanan madde

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29117
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

1300 dereceye ve dinamite dayanan madde

Mesaj gönderen velociraptor » 22 Eyl 2007, 02:39

Resim

ABD’li bilimadamları ’mucize madde’olarak adlandırılan “aerojel”i gelistirdi. Bu maddenin özellikleri sizi de çok sasırtacak.

ABD’li bilimadamları, dünyanın en hafif katı maddesi olmasına ragmen yüksek ısıya dayanıklılıgı nedeniyle ’mucize madde’olarak adlandırılan “aerojel”i gelistirdi. Madde, silikonun suyunun alınması ve içine karbodioksit yerlestirilmesiyle üretiliyor.

Uzmanların “donmus duman” adını verdikleri aerojel, kursun geçirmiyor, 1 kilogram dinamitin patlamasından etkilenmiyor ve 1300 dereceye kadar sıcaklıktan ve -120 dereceye kadar soguktan koruyabiliyor.

Nerelerde kullanılacak?

Aerojel, üzerinde bulunan ve büyüklügü milimetrenin milyarda biri olan milyonlarca delik sayesinde sünger vazifesi de görüyor. NASA, Mars’a gönderecegi astronotların kıyafetlerini bu maddeden yapmayı. Patlamaya dayanıklı olması nedeniyle ev yalıtımlarında ve zırhlı araçlarda kullanılması düsünülüyor. Ayrıca aerojelin tenis raketlerinden, otomobil tamponuna, amortisörlerden kursun geçirmez yelege kadar birçok alanda rol oynayacagı düsünülüyor. Maddenin basarısızlıga ugradıgı tek ise moda sektörü oldu. Hugo Boss’un bu maddeyi kullanarak hazırladıgı ceketler, ’asırı sıcak tuttugu’gerekçesiyle piyasadan çekildi.

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla