Linux için hafif tarayıcı önerisi

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
kalkan001
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 20 kez

Linux için hafif tarayıcı önerisi

Mesaj gönderen kalkan001 »

Linux üzerinde işlemciyi sömürmeyecek bi tarayıcı arıyorum Firefox, edge ve chromium gibi güncel tarayıcılar bilgisayarı büyük çapta yoruyor. Windows da böyle bi sıkıntım yoktu şuana kadar, gerçi linux kurulu bilgisayarda 3. Nesil i7 var eski bayağı.
Önerisi olan var mı tarayıcı olarak?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Linux için hafif tarayıcı önerisi

Mesaj gönderen shampuan »

Eğer sen i7ye baya eski diyorsan artık... Neyse. Hafif tarayıcı ben de aradım bir arahem wwindows hem linux için ama döndüm dolaştım yine chrome kurdum. Chrome rahatlığı ve fonksiyonelliği hiçbirinde yok. İlla olmaz dersen brave öneririm çok güzeldir rekşam meklam engelliyo otomatik olarak. Güzel yani. Ben biyoloji çalışırken(!) kullanıyorum onu :-D
Kullanıcı avatarı
kalkan001
Byte1
Byte1

Chromium tabanlılar çok yoruyor işlemciyi, Firefox tabanlı bildiğin var mı usta eski sürüm vs de olur
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Depoda palemoon varsa bir bak. Bir de hangi linuxu kullandığında önemli gider gnome DEli masaüstü kullanırsan kasmasın da ne yapsın. Xfce veya LXDE öneririm. Pardus kurdum benim emektara. Win7'ye taş çıkartır.
Kullanıcı avatarı
kalkan001
Byte1
Byte1

Zorin xfce kullanıyorum çok akıcı süper çalışıyor da şu tarayıcıya takıldım kasma yok da sadece fazla yük biniyor işlemciye.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

İşlemci eski olduğu için oluyor. Ben çözümünü bulamadım hangi tarayıcı olursa olsun aynı. Benim işlemci daha eski olduğu için yüksek çözünürlükte kasma da oluyor.
Telefonlarda tarayıcıdan YouTube kullanırsan telefon ısınıyor ama uygulamadan izleyince ısınmıyor demekki tarayıcılar işlemciyi fazla kullanıyor. Bu durumu bilgisayara android kurarakta test edebirsin ben yaptım tarayıcıdan izleyince nerdeyse linux gibi oldu ama uygulamadan izleyince kasma yok. Linux veya Windows için hangisi kullanılırsa YouTube uygulaması lazım oda yok.
Kullanıcı avatarı
kalkan001
Byte1
Byte1

Linux için vardı sanırım YouTube uygulaması, yanlış hatırlamıyorsam github da denk gelmiştim, dediğiniz doğru galiba, Windows da bu kadar değildi sanırım linux kaynaklı...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

kalkan001 yazdı: 04 Ağu 2022, 19:23 Linux üzerinde işlemciyi sömürmeyecek bi tarayıcı arıyorum Firefox, edge ve chromium gibi güncel tarayıcılar bilgisayarı büyük çapta yoruyor. Windows da böyle bi sıkıntım yoktu şuana kadar, gerçi linux kurulu bilgisayarda 3. Nesil i7 var eski bayağı.
Önerisi olan var mı tarayıcı olarak?
Benim sisteminde kurulu (GNU-Linux Mint 19.3 LXDE/MATE/WINDOWMAKER) GNOME Web Tarayıcısı (eski adı : epiphany) yeni adı : Web 'i kullanırsan sisteminde rahat eder sende...

Epiphany Tarayıcı Nedir?
Resim
Epiphany Browser, WebKitGTK tabanlı ve The GNOME Project tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Tarayıcı, GNOME, Debian, temel işletim sistemi ve Bodhi Linux'ta varsayılan web tarayıcısıdır.

Epiphany Tarayıcı ayrıca GNOME Çekirdek Uygulamalarının bir parçasıdır, bu nedenle GNOME ayarları ve GNOME'un şifre yöneticisi ile tamamen entegredir.

Özelliklere gelince, tarayıcının yerleşik bir okuyucu modu ve fare hareketleri ve akıllı yer imleri için desteği vardır.

Ek olarak, Epiphany Tarayıcı'da yerleşik bir reklam engelleyici ve Google'ın Güvenli Tarama desteği vardır.

2012'de tarayıcı adını Epiphany'den GNOME'a değiştirdi, ancak Epiphany adı hala geliştiriciler tarafından kullanılıyor.

Epiphany nasıl indirilir?

Epiphany tarayıcısını indirmek için GNOME Web'in resmi web sitesine gidin .

Kod: Tümünü seç

https://wiki.gnome.org/Apps/Web
Resim
Epiphany nasıl kurulur?

GNOME Web veya Epiphany'yi kurmadan önce , resmi web sitesinde listelenen talimatları izleyerek Flatpak'i kurmanız gerekir.Bittiğinde, Epiphany'yi yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir :

flatpak install flathub org.gnome.Epiphany
Tarayıcıyı açmak için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekecek:

flatpak run org.gnome.Epiphany
Epiphany Tarayıcısını kullanmalı mıyım?

Epiphany, hafif ve güvenilir bir tarayıcıdır,işlemci dostudur.Bir benzetme yapılacaksa, Google Chrom'un 2010 yılındaki sürümlerine benzer.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1772 kez

Mesaj gönderen root@localhost »

Hocam i7 uçar yahu :D

Bende penitum dual core 2.0 ghz var. fi tarihinden kalma. laptop. Chrome ile win7 devam.

Arada firefox da kullanırım tamamdır :)

Chrome katılımsızlar var, eklenti vb içerisinde. Bende en hızlı çalışan bu. artık Youtube bile izleyebiliyorum zira 3-5 ay önce pc yi kıracaktım. kasım kasım kasıyordu.