Asus ve Lenovo disassembly (içini açma)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Asus ve Lenovo disassembly (içini açma)

Mesaj gönderen velociraptor »

Üstteki TUF F15 (FX506) serisidir.

Üstteki Lenovo IdeaPad Gaming 3i serisidir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Asus ve Lenovo disassembly (içini açma)

Mesaj gönderen shampuan »

Lenovo daha iyi tasarlanmış. Sebepleri:

Asus Gaming bilgisayarda açılır açılmaz ilk dikkatimi çeken şey:

Resim

Şimdi lenovoya bakın. Açık, soğutmasız bir çip yok. CPU ve GPU'yu soğutmak için tasarlanmış braket borularına dikkat edin. Rengi siyah. Bu renk, boruların ve soğutucuların üzerine kaplanmış özel bir boya ile mümkündür. Amaç termal ışıma vasıtasıyla yayılan ısının daha fazla absorbe edilmesini sağlamaktır. Bu, daha iyi bir soğutma sağlar. Bu tip soğutucular elektronikte de karşımıza çıkıyor:

Elektronikte transistörlerin bozulmasını önlemek için kullandığımız soğutucu heatsink:
Resim
Bu heatsink, alüminyumdan yapılmıştır. Alüminyum ve bakır, ısıyı hızlı emer ve hızlı dağıtır. Metal özelliklerinden dolayı.

Şimdi daha iyisine bakalım:
Resim

Bu soğutucunun dışı teflona benzer özel bir boya ile kaplanmıştır. Daha iyi ısı emme ve dağıtma özelliğine sahiptir. (ekstradan fan kullanılırsa).

Sıcak bir cisme termal kamera ile bakıldığında renkli bir görüntü elde edilir. Bunun nedeni sıcak cisimlerin insan gözünün göremeyeceği termal-kızılötesi ışıma yapmasıdır. Siyah renkli cisimler bu ışımayı emer. Parlak renkli, aynalı şeyler ise yansıtır. İçecek termoslarının için aynayla kaplıdır maksat ısının kaybolmasını önlemek için.

Lenovo bilgisayar üsttekinden çok daha iyi tasarlanmış.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Bir zamanlar şunlara denk gelmiştim.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Direkt 2. Videoyu izledim.
Çocuk haklı.
Geçen gün benim külüstürün macun bulaşmış bir çipini göstermiştim hatırlarsanız. O çip bilgisayarın güney köprüsüydü. Ve soğutucusunun altında termal ped vardı. Buna rağmen cahillik edip macun sürmüşüm (iyi olacağı yerde daha kötü sonuçlara neden olur). Adam kıytırık bir güney köprüsüne bile termal ped kullanmış koskoca gpuya termal ped koymamak olsa olsa bilinçli eskitme amacı taşır.

Bir anakart firmasında çalışsaydım tasarım anlamında çok önemli yardımlarım dokunacağına eminim. Sizler bile olayın farkındasınız bak.

Anlaşıldı. Asusa da güvenemicez artık.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Lenovo nın bir modelinde sıcak havayı alt kısımdan aşağıya üfleyerek tahliye ediyordu , PES - hani salaklık mı desem kasıt mı bilemedim , masaüstüne koyarsan ısıdan kendi kendine kapanır çünkü sıcak havanın tahliyesini engellemiş oluyorsun , sanırım kasıtlı bir ürün hatasıydı aynı hataya eski bir IBM laptopta da rastlamıştım, sıcak hava tahliyesi alttandı , yavaş yavaş Forever MSI ci yapacaklar bizi galiba.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

O daha kötü. Sadece masaüstünde değil, seyahatte neyde insanlar dizlerinin üzerine koyuyor PC'sini. Hadi aradan üfler desek iyi de, neticede hatalı tasarım. Demek ki PC alırken dikkat edeceğimiz şeylere bir yenisini daha ekliyoruz. Başlık açıp yapabiliriz. Senin eski bir başlığın varsa onu güncelleyip öne çıkaralım, buraya da link atarız.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Bazı MSI ve Lenovo modellerinde (belki başka markalarda da vardır) fanlar resmen ekrana üflüyor :)

MSI'ın Türkiye pazarında pek ürünü yok oda sıkıntı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ekrana üfleyen fana hiç rastlamadım , çakma olmasın onlar :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Üfleme ızgaraları tam menteşelerin oradan (iki menteşe arasından) olan modeller var bilirsin.
Onların üfleme yönünde sakatlık varsa onu diyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Resim

Wonder in attığı her iki video da da Asus laptopun alt kısmında tasarım hatası var diyorlar, Kesinlikle YANLIŞ , sebebi ise çok basit O petek şekillerin hepsinin iç kısımlarını ızgara yaparsan O laptopu masaüstünde koyarken mesela bir küllüğü farketmesen ve alt ızgara kısmı çarpsa anında ızgara plastikleri kırılır (Haliyle iadeye gider) , ayrıca Plastik malzemede Hiçbir laptopun alt kısmı full ızgaralı olmaz ve laptoplar Alttan hava almaz (İçerideki sıcak havayı sağdan , soldan vs. tahliye ederler), neresinden baksan Anlam veremedikleri için UYDURUYORLAR , Eğer malzeme plastik olmasa belki komple alt kısımda uzgara olabilir ama plastikte ????? , fazla değil az mantık ;)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Ona ben de takıldım ama plastik olayından dolayı değil.

-Ağzını tamamen açıp kuvvetle içine hava çek.

-Bir de ıslık çalacak gibi dudaklarını büz ve içine aynı kuvvetle hava çek.

Hangisi dilini daha çok serinletti?

Hava giriş deliklerini ufaltmak, havanın enerjilenerek ve daha kuvvetle içeri hücum etmesine neden olur. Bunun doğru hava sirkülasyonuna faydası olabilir. Değilse altını ful delik yaparsın çamaşır makinesi kazanı gibi. Bu durumda o laptobu soğutabilir misin? Hayır. Hava enerjisiz ve yavaş girer, akış yapmadığı için soğutamaz. Sadece belli noktalardan ve içeride dolaşarak cereyan yapmalı ki ısı dağıtımına etkisi olsun. Bilgisayarın kasası bu haliyle hava pompası gibi çalışır.