Ucuz SSD Almamı Önerir misiniz?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Ucuz SSD Almamı Önerir misiniz?

Mesaj gönderen shampuan »

Böyle sorularla geleceğim hiç aklıma gelmezdi. Ne yapalım, kader...

Şimdi şöyle; para tünne. Eskiden olsa başkalarına Samsung EVO'dan şaşmayın derdim ama sıra bana gelince işler değişti. Şu anda windows8.1 pro'yu çin-çan-çun marka bir SSD üzerinde koşturuyorum ve şöyle baktım da, işimi görüyor. Ha, ömrü hakkında birşey söyleyemem. Yok bençmark testiymiş bilmem neymiş, aslında 850MB saniye olması gerekiyomuş da niye bende 450MB imiş bunlarla işim yok arkadaşlar. Fakat mümkünse hücreler çabuk ölmesin, iki sene sonra elime almıyayım.

https://www.google.com/shopping/product ... WYQ8wIIpQw

https://www.google.com/shopping/product ... WYQ8wIItww

https://www.google.com/shopping/product ... WYQ8wIImA0

https://www.google.com/shopping/product ... WYQ8wII-A0

https://www.google.com/shopping/product ... WYQ8wII_Q4

Yorum yapmak, atıp tutmak, sallamak serbest.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Re: Ucuz SSD Almamı Önerir misiniz?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Ucuz etin yahnisi bol olur.....
Anlamı :

Ucuz etin yahnisi yavan olur atasözünün TDK sözlüğüne göre anlamı şudur; - `Ucuza mal olan şeyler niteliksizdir. ` Anlamında kullanılan bir sözdür. Yani ucuz alınan şeyler iyi çıkmadığını anlatmak isteyen bir atasözüdür.

Ucuz ve adi bir SSD alacağıma, giderim en kralından 5400 RPM yada 7200 RPM , Raid 2.0 / 3.0 nitelikli bir 512GB , sıfır sabit disk kullanırım daha iyi.En azından sabit disklerin "İhbarlı bozulma özelliği de " var.
En son TRWE_2012 tarafından 28 Haz 2022, 15:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 169 kez

Mesaj gönderen burakhi »

ben aldım 7...8 ay oldu sorun yaşamadım birini müşteriye diğerinide arcade kabinde kullandım şuan sorun yok marka walram dı

ama çok sakat iş :-D fiyatı baya uygun olunca (160tl) dayanamadım ne yapayım :-)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

gevv yazdı: 28 Haz 2022, 15:19 ben aldım 7...8 ay oldu sorun yaşamadım birini müşteriye diğerinide arcade kabinde kullandım şuan sorun yok marka walram dı

ama çok sakat iş :-D fiyatı baya uygun olunca (160tl) dayanamadım ne yapayım :-)
Senin kisi denk gelmiş (olumlu mana da)...

Teknoloji şans işi'dir.Bir meteral nesne alırsın (meteral nesne : pc, dizüstü pc, sabit disk gibi) sağlam çıkar, bazen de adi çıkar....
En son TRWE_2012 tarafından 28 Haz 2022, 15:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

SSD lerle tanışalı 1 yıl oldu. Ucuz marka bir SSD sahibiyim, ezcool marka yaşadığım yerde bunu bulabildim. Fiyatıda uygundu tabi. Bir sorunum var mı dersen yok iş görüyor ama uzun kopyalama işlerinde uzun dediysem 4-5 dakikalık hızı çok düşüyor neredeyse usb gibi.
Bunları alıpta ne beklediğin önemli beni 1-2 yıl götürsün sonrasına bakarız dersen al ki o kadar da çalışmayabilir şansa:) Beklentin sadece Windows açılıp ufak işlerini halletmek olmalı sürekli diski meşgul edecek işler yapamazsın veya içine yedeksiz önemli bir şey bulundurmamalısın sadece bir elektrik kesintisinde daha açılmayabilir. Aldığın gibi bozukta çıkabilir.
Asıl mesele olan hücreler çabuk ölecek bundan kaçışın yok!
Al veya alma demem ekonomi böyleyken bilgisayara para ayırmak zor.
Kingston a400, Sandisk SSD plus, crucial bx500, WD green gibi modellere bunlardan fazla para verme çok bi farkları yok.
Bendeki de bunun 240 GB olanı.
https://www.hepsiburada.com/ezcool-120- ... uct-detail

Ben kullanmadım da şunları bir araştır en azından ismini biliyoruz.
1-) https://www.hepsiburada.com/gigabyte-12 ... uct-detail

2-) https://ty.gl/2ymwome4pm

Aslında şoyle bir şey almak lazımya :(
https://www.amazon.com.tr/dp/B08T1QQZ1T ... 2C3M99797Q
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam anladım arkadaşlar, alacaksan al şansını dene diyorsunuz. Para varsa iyisi, yoksa ucuzu diyorsunuz.

Lakin az evvel yemek yemek için ayrıldım ve döndüğümde masaüstünde şöyle bir uyarı: "Bir hata nedeniyle işletim sisteminiz yeniden başlatıldı. Bunun için microcorta geribildirim gönderceeeniz mi göndermeyeceeeniz mi hed höd hede hödö..."

Keser bahçede. Alıp gelmem 1 dakika sürer. Kasayı tuzla buz etmem 5 dakika. Ama yeni bir bilgisayar almam 1 ayı bulabilir ve 20 bin liraya düzgün kasa toplayamam. Tam da emin olmuştum SSD'dendir diye.

Ulan ramlardan mı yapıyo acaba... Bir daha test edeyim ben...
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3254 kez

Mesaj gönderen burak35 »

5 ürünüde inceledim. Açık konuşmak gerekirse 5 markayıda bilmekle beraber 5 ide bana %100 Tam güven vermedi.
şimdi sırasıyla düşüncelerimi yazmak isterim.

Colorful ucuz sayılabilecek ekran kartı üreten bir firma bildiğim kadarıyla. Ssd'sini inceledim tavsiye etmem.
Okuma yazma hızı düşük Tbw değeri yok iops değeri yok Smart Trim 3D Nand Varmı? belli değil. Ayrıca Toolbox yazılımı varmı yokmu?
Bu bile belli değil. O yüzden Bunu eledim.

İntenso alman bir firma. iops değerleri okuma yazma hızı güzel. Smart Trim 3d Nand var. Ama Tbw değeri vermemiş.
Ssd toolbox yazılımı varmı yokmu bilmiyorum. Alıp almamak sana kalmış tercih senin.

Patriot Ssd ve ram üreten bir firma. Bu markanın "Burst" serisi iyi. Senin paylaştığın iyi bir seri değil. (P210)
Ssd'de gözüme çarpan okuma yazma hızı düşük, iops değerleri çok düşük. Smart Trim destekli Ancak Tbw Değeri vermemiş.
Bu Tbw Değeri vermeyen Ssd'ler kapalı kutu. Toolbox yazılımı var ama çok iyi değildi yanlış hatırlamıyorsam. Bunuda eledim gitti.

Apacer yine bildiğim bir firma. okuma yazma hızı iyi. İops değerleri düşük. Smart Trim var. Tbw Değeri 75 Bu gayet iyi.
Kendine ait toolbox yazılımı varmı bilmiyorum. Alınabilir ama tercih senin intenso da yazdığım gibi.

Lexar adını duyduğum bildiğim ve usb de üreten bir firma. okuma değeri belli ama yazma değeri vermemiş. iops değerleri belli değil.
Tbw değeri 64 tbw iyi sayılabilir. Ancak Smart Trim 3D Nand varmı belli değil. Toolbox yazılımı varmı bilmiyorum. Bunuda eledim.

Şu marka veya modeller kronik sorunlu bunları önermem; Kingston A400 Sandisk Crucial Bx500 Wd Green (Yeşil seri) James Donkey
Team force yada Team group Adata Su 630 635 650 Toshiba ocz Yada Kioxia (ismi değişti) Hi-Level Geil
Bunların haricinde adı sanı belli olmayan Ssd''leride asla tercih etme. Çünkü kasma donma takılma yavaşlama hızlı sağlık düşmesi
Hızlı okuma yazma düşmesi sıcak çalışma ve biosların tanımaması görmemesi gibi sorunlar mevcut bu Ssd'lerde.
Ayrıca bütçede belirtmemişsin olabildiğince en ucuz Ssd'lerden önermeye çalışacağım. Teknoloji birazda şans işi elbette.

Bir fikir vermesi açısından Epey sitesinden link bırakıyorum;
https://www.epey.com/depolama/e/YTo4Ont ... OkFTQyI7=/

Burada hemen hemen ilk sayfada alınabilecek Ssd yok gibi. Birçok ssd Marka ve modeli var ancak çoğu adı sanı bilinmedik markalar.
Alırsın, 5 10 sene sorunsuzda kullanabilirsin, Alırsın, Birkaç ayda gümler elindede kalır. O yüzden bende dahil bunu kimse bilemez,
Ve tabi garantide veremez. İlk sayfayı incele İstediğini sorabilirsin. Ben şayet ucuz olduğu için herhangi bir kronik sorunu olmadığı için,
Ve Kendi toolbox yazılımıda olduğu için Mecburen Gigabyte 120 lik sata ssd öneriyorum.
https://www.epey.com/sabit-disk/gigabyt ... 0gntd.html

Biara bu Gigabyte Ssd'nin fiyatı 150 Tl'lerdeydi. Şuan 300 lere çıkmış, 323 Tl olmuş. Keşke fiyatlar düşse biraz.
Ben biara birkaç sene önce almaya niyetlendim ama, İmkanım olmadı malesef.
Genel olarak, okuma yazma hızları iyi sayılabilir, Kendi Toolbox yazılımı var, İops değerleri idare eder, Smart Trim destekliyor,
En önemliside Tbw değeri 75. Bu gayet iyi bir değer. Bütçe yazarsan ona göre ürün bulmaya çalışırım.
Son olarak yazdıklarım Biraz uzun olmuş olabilir kusura bakma.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Yazdıkların çok güzel olmuş.
Bütçe belirtmeyeyim 120lik olmak şartıyla 2 adet de...

Yani 2 adet de olabilirdi... Olamadı çünkü test amaçlı takttığım ssd ile sistem bugün 2. Kez reseti çekti. Moralim bozuldu pcyi kapattım yatıcam şimdi. Kalkınca ramları test edesim var.

Sağol baya güzel yazmışsın.
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 38 kez

Mesaj gönderen south »

Shampuan kardesim neredesin sen konya taraflarindaysan yardimci olayim kasayi gonder tek tek söküp takayım islemci ram
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 326 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Önermem...
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 172 kez

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Şans işi
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

south yazdı: 28 Haz 2022, 21:54 Shampuan kardesim neredesin sen konya taraflarindaysan yardimci olayim kasayi gonder tek tek söküp takayım islremci ram
Çok teşekkür ederim.
Söküp takmak mesele değil.
Arıza kendini hemen belli etmediği için test uzun sürüyor ve yoruyor. Bugün ramın birini söktüm gün boyu test yapıcam. Sorun ssddendir diyerek sevinmiştim çünkü ucuzu var. Ama anakartın 2. Eli bile zor bulunuyor. Ramdan ise yine razıyım 4gb ile devam ederim sorun şu ki uğraşa uğraşa bıktım usandım artık. Devamlı durduk yere donup mavi ekrana düşüyor ve res çekiyor. Mavi ekran kodu değişmekle beraber genellikle dpc watchdog error şeklinde.

Edit: ramlar sağlam görünüyor tek tek söküp video upload denemesi yaptım yine tekrarladı hatta farklı slotlarda da.

Güç regüle mosfetlerinde sorun var bunun kesin. Birazdan yine anakartı çıkarıp ne olur ne olmaz güney köprüsünün soğutucusunu kaldırıp altına bakıcam. Daha önceden macunlamıştım sağa sola bulaşmadığından emin olmam lazım.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Teşekkür etti: 275 kez
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

alacaksan Lexar 128GB 2.5inç NS100 SSD LNS100-128RB
linklerde var gerisi cort çıkar.
lexar kullandım hala kullanıyorum.
sorun çıkmadı daha 5 adet ssd almıştım.
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 38 kez

Mesaj gönderen south »

shampuan yazdı: 29 Haz 2022, 07:38
south yazdı: 28 Haz 2022, 21:54 Shampuan kardesim neredesin sen konya taraflarindaysan yardimci olayim kasayi gonder tek tek söküp takayım islremci ram
Çok teşekkür ederim.
Söküp takmak mesele değil.
Arıza kendini hemen belli etmediği için test uzun sürüyor ve yoruyor. Bugün ramın birini söktüm gün boyu test yapıcam. Sorun ssddendir diyerek sevinmiştim çünkü ucuzu var. Ama anakartın 2. Eli bile zor bulunuyor. Ramdan ise yine razıyım 4gb ile devam ederim sorun şu ki uğraşa uğraşa bıktım usandım artık. Devamlı durduk yere donup mavi ekrana düşüyor ve res çekiyor. Mavi ekran kodu değişmekle beraber genellikle dpc watchdog error şeklinde.

Edit: ramlar sağlam görünüyor tek tek söküp video upload denemesi yaptım yine tekrarladı hatta farklı slotlarda da.

Güç regüle mosfetlerinde sorun var bunun kesin. Birazdan yine anakartı çıkarıp ne olur ne olmaz güney köprüsünün soğutucusunu kaldırıp altına bakıcam. Daha önceden macunlamıştım sağa sola bulaşmadığından emin olmam lazım.
bende de fx6300 işlemci 970a gigabbyte anakart var ondan dedim nokta atışı arızayı bulmak istiyorsan
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Güzel teklif ama uzağız be abi :-) Ben antalyadayım sen gonyada.
Tamir olayına varım 100-150 verebilirim ama tamirci teee şehir merkezinde ben kenar mahallede.
Şimdi komşumuz internet kafeden geliyorum adama yalvardım yakardım elinde benimkinin muadili anakart var. Ama toplu bilgisayar olarak 4000TL'ye satıyor. FX8300'mü ne var üstünde 8 çekirdek 4,kusur Ghz. Bunlar aslında çok iyi makineler, o zamanın i5'leriyle yarışıyordu ve fiyat olarak yarı yarıya daha ucuzdu. Ama kaldık böyle çxk gibi :-D Bozulmasa performans olarak hala çok güncel bir makine. Özetle "GTA5i kaldırır mı api" diyen çocuklar var ya, yüksek ayarlarda rahat kaldırır.