Windows 8.1 Anahtar Bulma (Çözüldü)

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Windows 8.1 Anahtar Bulma (Çözüldü)

Mesaj gönderen shampuan »

Konuyu aceleyle açtım kusura bakmayın, kabağa da bakmam gerekebilirdi.

Gereksiz muhabbet------------------
Çin-çan-çun marka bir SSD buldum, kendi SSD'min arızalı olabileceğinden kuşkulanıyorum. Test yapmak için kurulum yapacağım. Bir süre test edip sorunla karşılaşmazsam kendi SSD'min arızalı olduğuna kanaat getirerek yeni SSD alacağım.
------------------------------------------

Arşivime baktım, 2016 ve 2017 Windows8.1 buldum. Yanındaki Windows 8.1 2021 olan versiyon dikkatimi çekti, yeni olsun diyerek RUFUS ile flaşa yazdırdım. Ancak kurulum ekranında key sordu, ileri çalışmıyor.

Resim

Key aşamasını bir geçebilsem Ke Me Se'yi yapıştırır geçerim ama keysiz "ileri" yapamıyorum.

SORU:
Çaresi var mı? Deneme maksatlı bir key vb biliyor musunuz?

Yoksa direk 2017'yi kuracağım, yeni iso indirmek mümkün görünmüyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Re: Windows 8.1 Anahtar Bulma (Yardım)

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 38 kez

Mesaj gönderen south »

bugun de yeni bir şey öğrendik generic key diye bişi varmış teşekkürler
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

10 ve 11 de donanıma gömülü key varsa bu kurulum esnasında key sormuyor, aktivasyonu da internete bağlanınca kendisi yapıyor direk olarak.
Bunları kurulum için gerekli olamsı sebebiyle ben de not alıyorum. İleride keysiz bir donanımda denemek için gerekli olabilirler.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Kod: Tümünü seç

[Channel]
Retail
Şunu not defterine yazıp ismi ei.cfg olarak (uzantısı .cfg olacak) kaydedip İSO'yu USB'ye yazdırdığında sources klasörüne atarsan key sormayacaktır.
O key sormayan versiyonda büyük ihtimalle bu dosya vardır onu da alıp kopyalayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Benim elimdeki teknolojilerin hiçbirisinde gömülü key yok feuer. Bunun nedeni kimisinin eski olması, kimisinin de toplama ürün olmasından. Ama bir ara İntell, yanında windows8 hediye veriyordu ve söylentilere göre sadece o işlemci ile aktive oluyordu.

Ürün anahtarını deneyip geridönüş yaparım.

Bu arada not: SSD'den SSD'ye klonlama yapmak istedim, yüzde 90'larda hata verdi. SSD kesinlikle bozuk bence. Allah'tan alacağım 120'lik SSD'ler o kadar pahalı değil.

wonder çakıştık. O dediğini yapmak için uğraşamam, biraz elimi çabuk tutup direk kuruluma geçmem lazım. Teşekkür ederim bu sayfayı fav listeme alayım verdiğin bilgi benim için önemliydi :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Re: Windows 8.1 Anahtar Bulma (Çözüldü)

Tamamdır.
Tarkan abi çok sağolasın.
Şu anda yeni kurulan sistemden yazıyorum (feuer sağolsun D'ye yedeklediğim portableapss'daki Chrome'dan :arrow: ).
Yavaş yavaş gereklilikleri yapadurayım...

Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Devamlı D de tut portable uygulamaları. Gerçi C de tutup Dye yedekte alabilirsin ama, D de durursa ani bir sistem çökmesinde sıkıntı yaşamamış olursun.

C Sistem
D Portable Uygulamalar
E Yedekler
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3282 kez

Mesaj gönderen burak35 »

8.1 yanlış hatırlamıyorsam kurulumda key istemiyordu. ilginçmiş. Sorunu çözdüysen kullanmaya devam edebilirsin bence.
Generic key muhhabbetini biraz biliyorum. Ama yeni sayılabilecek donanımlar için geçerli. Eski donanımlarda pek geçerliliği yok.
Ben kendi laptopumu formatladığımda Hem Windows 7 home premium hemde ultimate kurmuştum.
Orjinal dvd den kurulan home premium key istememişti. Ancak ultimate kurduğumda Kullanım süreniz şu kadar kaldı demişti.
Bunuda ufak bir araçla çözmüştüm adını tam hatırlamıyorum Dazmıydı neydi neyse. Programları olabildiğince portable tercih et.
Ve mümkün olduğunca ikinci bir diskte Hdd de yada başka bir yerde sakla. Benim kullandıklarım Winrar hariç hepsi portable.
Önce birkez açıp ayarlarını kendime göre yapıyorum. Sonrada mesela Tarayıcıya ublock origin kurup tarayıcı geçmişini silip rarlıyorum.
Sonrada Google drive yada Mega ya yedekliyorum. Bu sayede format sonrası saatlerce uğraşmıyorum. Öneririm. Yıllardır 7 8 senedir böyle kullanıyorum.
C sürücümde sadece "Os" var. Eski 100 Gblık Win7 olan kısım şuan boş. 495 Gblık kısım ise Yedeklerim. Nadiren arada yazılımda güncellerim.
Disklerinde sorun var bence. Crystaldiskinfo Hard disk sentinel Ssdlife pro yada Hddlife gibi yazılımlarla Sağlığını kontrol etmeni öneririm.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

8.1 kurulumda key istiyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Windows 95'den 10'ların belli bir sürümüne kadar istiyor diye biliyorum ben de.

İstemeyen sürüme denk geldiyseniz ellenmiş isodur o.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Garip. Ben Orj Dvd'den Win7 Home kurmuştum. Kurulumda key falan istememişti benden. Bu normal herhalde.
Daha sonra güncellemelerle uğraşmamak için rastgele bir yerden Güncelleme entegreli Win7 Ultimate indirip kurmuştum.
Bundada kurulumda Key istemedi. Sadece sistem ilk açıldığında lisansa baktığımda Bilmem kaç gün kaldı yazıyordu.
Bununda bir programla halletim diye hatırlıyorum. Herhangi bir hesabım falanda çalınmadı. ilginç.
Yalnız home ile ultimate arasında az da olsa kaynak tüketimi farkı vardı. Bunu hatırlıyorum biraz.
Olurda Win 10 kurarsam hiç uğraşmayacağım. Home kurup geçeceğim. Pro'ya gerek yok artık. Zaten Windowsların içi çok dolu.
Windows 7 de Herşeyin kökünü kazıyabiliyordum. :D Ancak Windows 10 da bu o kadarda kolay değil tabi. :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bu konuyu daha önce de tartışmıştık bazı isolar eğer özelleştirilmişse durumları farklı olabilir. Bazı sürümlerde kafalarına göre anahtar soran/sormayan iso yayınlamış olabilirler bilemiyorum. Bilgisayarın yanında geldiyse ya donanımda gömülüdür ya da o iso firma tarafından microsofta özel yaptırılmıştır dicem de, şu kadar kaldı diyor diyorsun. Onu bilemem. Ben şu ana kadar hep orjinal kullanmadım. İlk bilgisayarımın üzerinde gelen WindowsXP home idi ve anahtar istiyordu. Elimde toplam 3 tane windows orjinal XP CD'si var hepsi de anahtar soruyor. Diğerleri ise war -ez iso ve bunlarda anahtar sormuyor.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

burak35 yazdı: 28 Haz 2022, 16:35 Garip. Ben Orj Dvd'den Win7 Home kurmuştum. Kurulumda key falan istememişti benden. Bu normal herhalde.
Daha sonra güncellemelerle uğraşmamak için rastgele bir yerden Güncelleme entegreli Win7 Ultimate indirip kurmuştum.
Bundada kurulumda Key istemedi. Sadece sistem ilk açıldığında lisansa baktığımda Bilmem kaç gün kaldı yazıyordu.
Bununda bir programla halletim diye hatırlıyorum. Herhangi bir hesabım falanda çalınmadı. ilginç.
Yalnız home ile ultimate arasında az da olsa kaynak tüketimi farkı vardı. Bunu hatırlıyorum biraz.
Olurda Win 10 kurarsam hiç uğraşmayacağım. Home kurup geçeceğim. Pro'ya gerek yok artık. Zaten Windowsların içi çok dolu.
Windows 7 de Herşeyin kökünü kazıyabiliyordum. :D Ancak Windows 10 da bu o kadarda kolay değil tabi. :)
SİLİNDİ....Neden ? Uygun görülmedi. (kaş yapalım derken göz çıkartmayalım)
En son TRWE_2012 tarafından 28 Haz 2022, 18:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Dediğin gibi olabilir. İlk kurduğum Windows 7 home du. Ve Bilgisayarın yanında verilen mavi bir Dvd idi. Üzerinde "Parayla satılamaz"
Ve "Casper Ürün kurtarma Diski"dir gibi birşey yazıyordu. :) Hayret Casper bunu nasıl akıl edebilmiş. Driver dvd'si ise koyu renkteydi.
Bunlar hala duruyor bende ve saklıyorum. Bu Orj Dvd ile format attığımda Hem kurulumda key istemedi,
Hemde sistemi açtığımda Etkinleştirildiği yazıyordu. Galiba Orj Dvd Olduğu için.
2'nci kurduğum Ultimate'i nereden indirdiğimi tam hatırlayamıyorum. :) Ama kurulumda key istememişti.
Bilgisayarı kurulum sonrası açtığımda ise etkinleştirmem gerektiğini gördüm.
Ve bir program ile hallettim. Çok şükür bir sorunla karşılaşmadım. Benim yaptığım işler bellidir zaten standart Ev kullanıcısıyım.
Film izler müzik dinler maç seyreder, Nette dolaşır Foto Video editler ve arada oyun oynardım.