Dizin Erişimini Yasaklama [Windows Vista Zamanından Kalma]

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Dizin Erişimini Yasaklama [Windows Vista Zamanından Kalma]

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim

Sadece ülkemizde değil dünyada da ebeveynler bilgisayarlarını çocuklarına kullandırtırken genellikle bir kısıtlı kullanıcı hesabı açarlar ve çocuklar bu hesap ile internet erişimi dahil hertür işlemi gerçekleştirirler , avantajı Admin hesabından bu kısıtlı kullanıcının yetkilerinin kontrol edilebilmesi ve virüs vakalarında zararın çok daha kısıtlı kalmasıdır , kısıtlı kullanıcı hesabını kolaylıkla aşağıdaki yolu izleyip oluşturabilirsiniz

Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması > Kullanıcı Hesapları > Hesapları Yönet > Yeni Hesap Oluştur

Resim

üstteki resimdeki yerde iken bir isim verip hesap oluştur butonuna basalım ve kısıtlı kullanıcı hesabını oluşturalım ve "Hesap değiştir" kısmına dönüp hem admin hemde yeni oluşturduğumuz hesaplara birer parola atayalım , bunun için parola atanacak hesap üzerine tıklandığında sol tarafta yapılabilecek işlemleri listesini göreceğiz , buradan parolayı değiştir i seçip parola atamasını gerçekleştirebiliriz (Aşağıdaki resim)

Resim

Buraya kadar kısıtlı kullanıcı hesabı oluşturmayı hatırlattık çünkü HDD imizin belirli bir dizinine erişimi belirli bir kullanıcı için kısıtlarken bilgisayarda biden fazla kullanıcı olması en uygunudur , aslında illa da gerekli değil ama kendi hesabımız için dizinlere erişimi engellemek absürd olacaktır. Peki bunu neden isteyelim ? , ve ne faydası olabilir ?

Varsayalım bilgisayarınızı kısıtlı kullanıcı altında çocuğunuza yada yeğeninize bıraktınız Oda kurcalarken D dizinine girdi ve en değerli arşivlerinizi sildi , yada D dizininde öyle bilgiler filim , resimler varki onun görmesi sakıncalı olabilir , işte bu ve benzeri senaryolar için onun kısıtlı hesabından D dizinine erişimini engellemek isteyebilirsiniz gelin bunu adım adım gerçekleştirelim:

Uygulama adımları:

1.. Bilgisayrıma tıklayalım ve D dizinini seçip sağ tıklayalım oradan da Özellikleri seçelim ve güvenlik tabına geçiş yapalım

Resim

2.Düzenle tabına tıklayalım ve orada yeralan Ekle butonuna tıklayalım

Resim

Ekle butonuna basıldığında açılan boşluğa dizinlerden birine erişimini istemediğimiz hesap adını yazalım (Örneğimizde deneme hesabını kullandım) ve Tamam butonuna tıklayalım. (Aynı işlemi gelişmiş butonuna tıklayıp açılan ekranda sağ tarafta yeralan şimdi bul butonu yardımı ile görüntülenen deneme hesabını seçerek te yapabilirdik ama ilk yol en kolayı)

Resim

Tamam butonuna bastığımızda aşağıdaki izinler ekranı gelecektir buradan istediğimiz ayarlamaları yapabiliriz ben Özel izinler hariç hepsini izin verme şeklinde işaretledim (Aşağıdaki resim) ve tamam a bastım sonrasında mesela windows a Program files e erişimin olmadığını belirten uyarı mesajları gelebilir bunlara tamam deyin geçin

Resim

Son ayar olarak ta Authenticated users kısmında hepsine izin ver şeklinde ayarladım (bunu yapma sebebim Admin hesabı ile D dizinine erişebilmek içindir , Windows 7 de her nedense bunu yapmadan Admin de D dizinine erişemiyor)

Resim

Tamam deyip ayarları uygulayın hepsi bukadar artık kısıtlı kullanıcı hesabından (Bendeki deneme) D dizinine erişilmeye kalkıldığında aşağıdaki şekilde uyarı verecek ve erişime izin vermeyecektir. (Aşağıdaki resim)

Resim

Kaynak :

Kod: Tümünü seç

https://web.archive.org/web/20140629153909/http://www.sordum.net/18005/bir-kullaniciya-dizin-erisimini-yasaklama/
Yazar : Tarkan_Dost
Bulan-Forum Gündemine Getiren : TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: Dizin Erişimini Yasaklama [Windows Vista Zamanından Kalma]

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3207 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Bu tarz bir kullanım amacım olmadı. Ama birçok insanın işine yarayabilir. Malum çoluk çocuk geldiğinde karıştırabiliyorlar.
Ben buna önlem almak için kimse program yazılım yükleyip kuramasın diye bir işlem yapmıştım kendi Windows 7'imde.
Ve sonra herhangi bir program kurmaya çalıştığımda hata verdiğini ve kurulamadığın farkettim. Hedeflediğim olmuştu :)
Burada amacım kendimi bir nebzede olsa korumaktı. Bazen tanıdıklar çocuklarıyla gelir arada uğrardı. Çocuklar meraklı olurlar.
Zararlı olabilecek herhangi birşey kuramasınlar diye yapmıştım ve işimede yaradı bi ara anlatırım belki. :) Kendimce aldığım önlemler. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

burak35 yazdı: 28 Haz 2022, 15:57 Bu tarz bir kullanım amacım olmadı. Ama birçok insanın işine yarayabilir. Malum çoluk çocuk geldiğinde karıştırabiliyorlar.
Ben buna önlem almak için kimse program yazılım yükleyip kuramasın diye bir işlem yapmıştım kendi Windows 7'imde.
Ve sonra herhangi bir program kurmaya çalıştığımda hata verdiğini ve kurulamadığın farkettim. Hedeflediğim olmuştu :)
Burada amacım kendimi bir nebzede olsa korumaktı. Bazen tanıdıklar çocuklarıyla gelir arada uğrardı. Çocuklar meraklı olurlar.
Zararlı olabilecek herhangi birşey kuramasınlar diye yapmıştım ve işimede yaradı bi ara anlatırım belki. :) Kendimce aldığım önlemler. :)
Bence de anlatmalısın.Tecrübenin büyüğü küçüğü olmaz.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3207 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Bir kaç tıkla yaptığım bir ayardı. Tesadüfen deneme yanılma yöntemiyle kendim bulmuştum. :) iyiki denemişim.
İşin garibi hem herhangi bir programın yazılımın kurulmasını yüklenmesini engellemiştim,
Hemde herhangi bir programın yazılımın güncellenmesini bile engellemiştim. Windows 7 yi bu yüzden seviyordum. :)
Çünkü bana Kullanıcı hakimiyeti veriyordu. Ve bu benim için çok değerli ve önemlidir.
Normalde benim bilgisayar o zamanlar 1500 tl falandı. Ama ben Sırf işletim sistemli olsun diye,
içerisinde orjinal işletim sistemi Dvd'li Ve Driver dvd'li olarak almıştım. Ayrıca yanında Çanta ve mouse'la almıştım.
O zaman fiyat 1750 lere çıkmıştı. Tabi Sonra Kredi Kartı Vade farkı Falan derken fiyat 1900 Tl'lere kadar çıkmıştı.