GPU ile virüs tarama 21 kat daha hızlı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

GPU ile virüs tarama 21 kat daha hızlı

Mesaj gönderen y@semin » 19 Eyl 2007, 23:00

Bir kaç yıldır üzerinde oldukça durulan, ve son nesil grafik islemcilerin artan programlanabilme özellikleriyle beraber iyiden iyiye gelisen GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units) yani grafik islem yongası üzerinden genel amaçlı islem teknolojisi her alanda büyük bir hızla kullanılmaya baslandı. Bu alanların içinde fizik simülasyonları, finansal analizler, karmasık matematik hesaplamalar, hatta virus tarama bile bulunmakta. Bu tür konularda grafik çekirdekleri, normal islemcilere göre çok daha yüksek basarım gösteriyorlar.

İki büyük ekran kartı üreticisinden Nvidia cephesinde GPGPU için G80 grafik kartları ve bu kartlarla kurulan Tesla platformu yer alırken, AMD tarafında da R600 yongalı kartlar yogun olarak kullanılmaktalar. Ayrıca ATI X1800 ve X1900 serisi kullanıcıları da Folding@Home projesine ekran kartları ile destek verebiliyorlar.

GPGPU kullanımının belkide ev kullanıcılarını en çok etkileyecegi nokta Virüs taramalarında olacak. Ünlü güvenlik yazılım sirketi Kaspersky labs.'ın Tarari firması ile beraber gelistirdigi Kaspersky SafeStream yazılımı kullanılarak yapılan gösterimde, iki soketli ve çift çekirdekli Opteron islemciler ve R600 ekran kartı ile yapılan testlerde oldukça ilginç sonuçlar elde etmisler

Resim

Kaspersky SafeStream, virüs taramasını grafik çekirdegi üzerinden yaparken 6.2Gbps yani 775MB/sn gibi oldukça yüksek, ve kullanılan sabit disk dizinin limitlerine yakın bir degerde yapabiliyor. Bu durumda kullanılan çift soket ve çift çekirdekli Opteronların yük durumu %1 ile %2 arasında. Aynı tarama islemini, 4 adet Opteron çekirdegini tam yükle kullanarak yaptıgınızda ise, 296Mbps yani 36MB/sn olarak ölçülmüs. Sonuçlara baktıgınızda CPU'nun GPU'ya göre sadece 21 kat daha yavas oldugunu görüyorsunuz. GPGPU sonuçları her ne kadar normal islemciye göre yüksek olsa da, tarama hızı sabit disklere takılmakta. Bu yüzden bu tür sistemlerin gerçek performansından yararlanabilecek platformların basında yüksek hızlı raid sistemleriyle desteklenmis büyük firmaların elektronik posta sunucuları bulunuyor. Kim bilir belki yakın gelecekte, sabit disklerin performansının büyük ölçüde arttıgı bir zamanda, ekran kartları ile beraber verilen oyunlar yerine Antivirüs programlarını görürüz..

Alıntıdır..Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 935
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 19 Eyl 2007, 23:03

Evet windowsumu ekran kartıma bindirebilsem yeni pc almam :D

Cevapla