150 Yıl Yaşamak Mümkün Mü

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4952 kez

150 Yıl Yaşamak Mümkün Mü

Mesaj gönderen velociraptor »

- Yol kenarında gürültülü yerde yaşayanlar erken ölür 8:01
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Teşekkür etti: 275 kez
İletişim:

Re: 150 Yıl Yaşamak Mümkün Mü

Mesaj gönderen H4NOK »

burda yaş konusunda hatalı veriler var sanırım, en basit örnek karadeniz de bir çok insan 100 yaşını geçiyor, dedem bile 98 yaşında vefaat etti, dedemin babası ise 101 yaşına kadar yaşamış, anne tarafı desen minimum 80 yaş aralığında vefaat etmiş, 50 yaşlarında insanlar ölüyordu diyerek bunlar nasıl bir dönemi anlatıyorlar çözemedim :)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4952 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bu oytun denen arkadaş biraz popüleriteye aç biri , Dolayısı ile her söylediğini doğru bulmuyorum
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Bunlar bilimsel veriler değil ancak insan ömürünün son yıllarda arttığı da bir gerçek.
İnsanların antik mısır döneminde en fazla 30 yıl yaşadığını okumuştum.
100 yıl öncesine nazaran ömürlerin 30-40 yıl uzama nedeni tıp ve farmakolojideki gelişmelerdir.
Gerçi belirli bir yaştan sonra kronik hastalıklar yaşam kalitesini çok düşürüyor ama ömürlerin uzamış olması bir gerçek.w
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

feuer yazdı: 31 May 2022, 14:07 Bunlar bilimsel veriler değil ancak insan ömürünün son yıllarda arttığı da bir gerçek.
İnsanların antik mısır döneminde en fazla 30 yıl yaşadığını okumuştum.
100 yıl öncesine nazaran ömürlerin 30-40 yıl uzama nedeni tıp ve farmakolojideki gelişmelerdir.
Gerçi belirli bir yaştan sonra kronik hastalıklar yaşam kalitesini çok düşürüyor ama ömürlerin uzamış olması bir gerçek.w
insan ömrü hiç bir zaman kısa olmadı, eskiden savaş ve hastalıklar sebepli erken ölümler vardı
eski insanlar hatta bizden uzun yaşıyordu, 100 küsür yaşında yaşayan babasının 110 yaşlarında öldüğünü söyleyen bir tanıdığım vardı hatta, dedesinin de 100 üzeri olduğunu söylüyordu, buda ortalama 2 3 asır önce ömrün kısa olmadığı anlamına geliyor.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

velociraptor yazdı: 31 May 2022, 13:15 Bu oytun denen arkadaş biraz popüleriteye aç biri , Dolayısı ile her söylediğini doğru bulmuyorum
aynı fikirdeyim :arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Temel olarak insanın olumsuz dış etkenlere karşı gerekli önlemleri alması. Bilimsel gelişmelerin her alanda uygulanması.
Su ve gıdaya ulaşmadaki kolaylıklar.

Hastalık sebebiyle erken ölümlerin olmaması tıp ve farmakoloji alanındaki gelişmelerden kaynaklı.
Ortalama İnsan ömrü son yüzyılda tıp ve farmakoloji alanlarındaki gelişmeler sebebiyle uzamıştır.

Örneğin benim babam son 2 yıldır yaşıyorsa bu onkoji ve cerrahi bilimindeki gelişmeler sebebiyledir.
Bu milyonlarca kanser hastası için geçerli bir durum.

Diğer hastalıklarda aynı şekilde. Kullandığım alerji ilaçları olmasa genç yaşımda çoktan ölmüş olacaktım.
Diğer alerji hastaları için de geçerli.

Savaşların azalaması da yine ortalama insan ömrünü uzatan diğer bir etkendir. 1-2 yıl gibi kısa sürede milyonlarca genç insanın ölmemesi ortalama insan ömrü istatistiğine pozitif etki yapmıştır.

Bebek ölüm oranlarının azalması yine istatistiğe olumlu katkıdır.

Gazete yazısı ancak bir prof tarafından yazılmış.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ilk ... omru-61388

Türkçe bu konuda makale var mıdır bilmiyorum. Yabancı dillerde kesin vardır.

Ancak bu istatistiği sağlıklı oluşturmadaki en büyük engel verilerin kayıtlarının tutulmamasıdır.
Nüfus kayıtlarının tutulması son 100-150 yıl için geçerli bir durum.

İnsanlar için olumlu şartlar sağlandığında insanın ortalama ömür süresi daha da artacaktır.
Ancak bu nufus artışı ile birlikte başka sorunları da beraberinde getiriyor.